| anonim_4396 a întrebat:

Am 20 de ani, nu am avut prieten (iubit) pana acum, deoarece m-am concentrat mai mult pe scoala. Am o problema: mama nu imi da voie sa am prieten. Si imi place de un baiat acum, doar ca el e cu 3 ani mai mic decat mine big grin, si as vrea sa ii spun mamei despre el. Dar nu stiu cum sa fac, cum sa ii explic, poate ca nici nu va intelege. Nu as vrea ca sa ii spun despre el, ea sa nu imi dea voie, si dupa sa il pierd sad. Am nevoie de ajutor. Multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Întâi află ce argumente mai are la onorabila ta vârstă de 20 de ani să se impună ca la o pripașă de 12. Dacă doar stai cu nasul în cărți... acumulezi cunoștințe, bun, bravo pentru ambiție, dar și viața aia socială trebuie hrănită.
Nu zic de emoțional neapărat, însă observ dorința la tine de a fi alături de cineva. De unde vrei tu inteligență emoțională dacă nu socializezi, dacă nu cunoști, dacă „te concentrezi la carte"? Nimic în exces nu e bun.

Afla motivele pentru care e mă-t... află motivele pentru care mama ta simte nevoia să îți impună o restricție. Apoi, încearcă să o combați politicos. Pune-ți faptele în valoare și fii drăguță în perioada asta cu ea.

Sau. Cea mai la îndemână variantă: creează-ți independență. Caută să nu depinzi mai deloc de ea și fă ce știi mai bine.

6 răspunsuri:
| Alcyon a răspuns:

Pai tu la 20 de ani, faci ce-ti spune mama? Esti majora, n-are de ce sa se mai amestece in viata ta. In legatura cu pustiul de 17 ani, nu stiu ce sa spun... Baietii de varsta lui sunt cam imaturi: azi le place de una, maine de alta si nu prea le sta mintea decat la sex. Eu nu m-as entuziasma prea tare. Un baiat mai copt n-ai gasit?

| Sophie94 a răspuns (pentru Alcyon):

Stiu ce zici. Tipu pare destul de copt pentru varsta lui, zicea ca vrea ceva serios si ca o sa ma prezinte alor lui...

| unknøwn a răspuns:

Dacă la 20 de ani maică-ta se bagă în treburile astea, e grav.
Dacă o ţii tot aşa ştii când o să devii tu adultă?
Când ieşi la pensie.

| SUMO a răspuns:

Parerea mea cautati unu de varsta ta si nu mai asculta de maicata. Spuneti punctu de vedere si ce ai pe suflet asta este daca nu va fi de acord in timp o sa se obisnuiasca cu ideea. BAFTA

| cipi90 a răspuns:

Fa ce iti spune inima si ce crezi tu de cuviinta ca e bine, nu mai esti un copil, ai 20 de ani, mama ta ar trebui sa inteleaga asta! Probabil e prea grijulie, dar arata-i ca poate avea incredere in tine, ca stii ce faci!

| Bbybianca26 a răspuns:

Buna. In primul rand, in ceea ce ma priveste pe mine, varsta nu conteaza atat timp cat doua persoane se plac/iubesc.
In al doilea rand, consider ca ar trebui sa discuti deschis cu mama ta, sa-i explici ca deja esti la varsta in care esti capabila sa iei singura decizii si cu siguranta poti avea si un prieten. Tot ce trebuie sa faci este sa incerci sa o convingi ca iti place de acel baiat si ca te face fericita. Mult succes!