| anonim_4396 a întrebat:

Am o mica problema si am nevoie de sfaturile voastre!

Pe 2 iulie eu si cu iubitul meu am facut dragoste pentru prima data amandoi, am facut-o protejat, deci a fost ok pana sa observ ca la sf si chiar in timpul partidei aveam o secretie albicioasa... Pe data de 7 am incercat din nou (protejat) si la fel ma sperie secretia asta, in timpul si la sf partidei. Dupa aceste 2 partide a inceput sa ma doara jos in dreptul ovarelor, m-a tinut durerea cam o saptamana, si tot dupa aceste partide am observat ca in fiecare zi aveam un fel de secretie. Intrebarile mele :

1. Are ceva daca inainte sa isi puna prezervativul iubitul meu a pus mana pe p*** si dupa pe prezervativ din nou?

2. Ce este cu secretia asta?

3. Ce este cu durerea mea?

4. Credeti ca este posibil sa fi ramas, sau ceva de genu? ( din moment ce am facut cu prezervativ si nu s-a rupt )

Va rog sa nu incepeti cu jicnirile, gen informeaza-te inainte sa iti incepi viata sexuala. Credeti-ma sunt foarte informata, doar ca nu vreau sa patesc ceva, vreau doar sa am mare grija. Multumesc celor care o sa ma ajute!

Răspuns Câştigător
| CatalinLaurentiu02 a răspuns:

1.) Daca pe penis a avut spermatozoizi si i-a luat cu mana, a atins prezervativul, posibil sa ramai insarcinata, dar nu prea cred sansele sunt de 3%-5% parerea mea.

2)Este o secretie pe care o elimina vaginul tau, majoritatea femeilor/fetelor o elimina, deci e complet normal.

3.)Mai am vazut cazuri ca dupa actul sexual sa te doara jos, deci cred ca e de la contact, poate penisul pretenului tau este prea gros.

5) Posibil, citeste punctul 1).
Dar ma indoiesc datorita protejarii.

Deci stai linistita, nu ai patit nimic.
Data viitoare fiti mai atenti si tine minte : Nu va grabeste nimeni!

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Nu.
2. probabil ai o infectie genitala. Trebuie sa te vada un ginecolog cat mai repede.
3. Infectia poate determina dureri, daca este serioasa. Durerea dupa contact sexual este un mare semnal de alarma si impune consult ginecologic.
4. Secretia si durerea nu sunt semne de sarcina. Prezervativul protejeaza foarte bine, dar nu 100%. Asadar, posibilitatea sa fii insarcinata este foarte mica (0, 05%), dar nu zero. O femeie activa sexual poate fi oricand insarcinata.