| envyz a întrebat:

Am o problema: Acum vreo 2 luni o fata mai mica cu un an ca mine mi-a spus ca ii place de mine si m-a intrebat daca vreau sa fiu cu ea, eu am raspuns ca vreau.Sincer nu imi prea placea dar i-am dat o sansa, oricum nu aveam nimic de pierdut. Pana la urma a ajuns sa imi placa, chiar foarte mult. Acum mi-a spus ca nu mai simte ce a simtit atunci si a zis ca vrea sa fim doar amici. pana la urma amandoi ne-am simtit foarte rau si ea a hotarat sa incercam iarasi de la inceput, pas cu pas, sa vedem daca o sa se mai aprinda scanteia ce a fost mai demult. Eu cred ca a zis asta doar ca sa nu mai fiu trist din cauza ca sa despartitde mine sad. Eu inca tin mult la ea si nu stiu ce sa fac. Ce sfaturi imi dati?

Am 14 ani si da, sunt mic ...nu vreau raspunsuri gen : mai cresti, esti prea mic sa ai o prietena etc etc

Răspuns Câştigător
| elenyss a răspuns:

Nu esti prea mic sa ai o prietena ci esti prea mic sa ai discernamant cand vine vorba de sentimente. Prin probleme de-asta am trecut toti la randul nostru, dar nimeni nu e in masura sa te sfatuiasca! Primul aspect pe care trebuie sa-l intelegi e ca suntem diferiti de la natura, baga bine asta in cap! In timp ai sa inveti ca nu poti schimba o persoana, poti doar s-o accepti sau nu si sa acctionezi in consecinta. A incerca sa schimbi un om e inutil, va acunde frustrari si totul se va narui la un moment dat. Nu poti sa-i schimbi sentimentele, optiunile, valorile sau non valorile, defectele, etc. Daca nu mai vrea sa fie cu tine, renunta, respecta-i decizia si mergi mai departe oricat de greu ti-ar fi, alta varianta nu ai.