| pokenstein a întrebat:

Am o problema sentimentalalaughing. Sunt cu un tip care ce-i drept se poarta foarte frumos cu mine, dar nu este tipul cu care visam eu sa fiu. Este dragut si atent si grijuliu si protector si si si...dar nu avem mai nimic in comun. Nu pot sa port niciodata o discutie serioasa cu el (sau atunci cand incerc el nu are nicio parere si este mereu de acord cu mine).
Astazi am iesit afara si el a venit cu un var care este mai mare. Varul lui este foarte,foarte dragut, dar abia azi ne-am cunoscut si nu stiu mai nimic despre el (stiu doar ca este foarte amuzant). Varul lui se uita destul de mult la mine cand vorbea (desi eram mai multi afara) si radeam mereu impreuna... Cred ca tipul cu care sunt si-a dat seama ca ma port mai ciudat si a inceput sa ma intrebe mereu "ce am patit" Nu stiu ce sa fac, pentru ca imi place de varul lui si nu mi-ar displacea deloc daca as fi cu el (evident m-as desparti de tipul asta), dar nu vreau ca ei sa se certe din cauza mea (nici nu stiu sigur daca varul sau ma place) Oricum din discutie in discutie mi-am dat seama ca eu si varul lui avem destule lucruri in comun.
Partea proasta este ca eu nu am numarul varului sau. L-am gasit pe facebook, dar el zice ca nu prea intra...si ar fi ciudat ca dupa ce astazi ne-am cunoscut eu sa ii trimit cerere de prietenie si nu stiu cum as putea sa fac sa mai vorbesc cu el...

Voi ce ma sfatuiti sa fac?
Multumesc.

9 răspunsuri:
| LeontinAndrei a răspuns:

In primul rand daca simti ca relatia ta actuala nu duce nicaieri poti pune punct. Vorbeste cu prietenul tau si explica-i ca relatia nu duce nicaieri si ca ar trebui sa luati o pauza (este e metoda cretina de a spune ca vrei sa va despartiti dar este si cea mai... putin dureroasa pentru el, scuze de limbaj). Este clar ca s-a prins pentru ca nu stii sa ascunzi faptul ca iti place de altcineva si el a observat diferenta de comportament.

Dupa ce va despartiti mai asteapta o perioada de timp (o saptamana, doua) si apoi poti sa te bagi in seama cu varul lui daca asta este ceea ce vrei.

Be smart and take care.winking

| Dariusuu a răspuns:

Nu e nimic ieșit din comun să îi trimiți cerere sau să-i scrii pe chat.
Dacă chiar îți place tipul dă-i de înțeles prin fapte și gesturi.

Te pup.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Vorbeste cu el deschis si roaga-l sa te puna in legatura cu varul.Nu-l lasa sa-si faca sperante desarte.

| grab a răspuns:

Nu esti obligata sa accepti o amicitie fara sentimente.
De ce sa nu te simti si tu femeie?
Spune-i varului ca este genul tau de baiat si in compania lui te simti bine. Intreaba-l daca si el se simte si atunci prietenul se va simti din oficiu sa degajeze. Altfel e un prost!

| 7639781254 a răspuns:

Desparte-te de actualul, cupleaza-te cu varu-so. Bafta! :*

| Babydin4you a răspuns:

Depinde si cat de serioasa este relatia ta cu actualul, daca sunteti impreuna de mult timp, de varsta voastra.Chiar daca varul lui te-ar placea ar trebui sa fii sigura ca el ar sta cu tine, tinand cont de relatia ta actuala, poate nu vrea sa se certe cu varul lui, chiar daca te place si de aceea n-ati fi impreuna, si conteaza si daca actualul tau tine la tine. Daca este decat o relatie asa lejera, ai putea sa te desparti de el si sa fi cu varul lui fara probleme, mai ales daca zici ca iti place si ca aveti lucruri in comun.Ai face bine sa vorbesti deschis cu actualul tau inainte sa te desparti de el.Cat despre cererea de prietenie sa stii ca nu este nimic ciudat in acest fapt asa ca poti sa ii dai cerere cu increderehappy. Succes!:*

| SpLatTionut a răspuns:

Daca iti place tipul, arata`i asta!

| ingrydutza2000 a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa ii zice prietenului tau din prezent ca nu iti mai place de el si ca nu aveti nimic in comun(incearca sa i-o zici mai frumos)asa si daca iti este prieten adevarat nu se va supara si va accepta asta, si dupaceea dupa o periioada de timp ii zici varului sau ca iti place de el, daca inca veti mai fi prieteni poate te ajuta fostul, daca nu incerci sa ii zici fata in fata sau pui pe altcineva sa ii zica, :***

| nuimimaipasacezicaltii a răspuns:

Bineinteles, nu pare nimic iesit din comun daca ii trimiti cerere de prietenie pe facebook thinking Si daca nu iti mai place de actualul tau iubit, desparte-te de el sigh. Ii chemi pe amandoi fata in fata, si spui adevarul :-s. Ori'.le lasi pe amandoi :/
Fundita :-s?