| Julia92Anna a întrebat:

Am o sora mai mica care este in pragul tristetii.Acum aprox.2-3 ani a cunoscut un baiat.Si l-a placut din prima clipa.A venit chiar la el sa-i zica sa mearga cu masina la plaja.Insa acesta nu a acceptat.Si i-a zis ca el nu simte aceleasi sentimente.A fost foarte trista.Iar acum un an sa zic,l-a vazut pe strada dar nu era singur,era cu o fata si se tineau de mana.O cunostea din vedere pe fata aceea,fiind din acelasi liceu.Ii venea sa planga cand i-a vazut.Dar totusi cand a trecut pe langa ei ea i-a intrebat ce fac si le-a zambit(mai mult lui).El nici macar nu a observat-o doar fata e uita ciudat la ea si chiar parea putin infuriata.S-a oprit la o terasa si iar i-a vazut,si ea a inceput sa zambeaca,dar din nou el nu a bagat de seama,doar iubita lui se uita si mai urat la ea.Iar cea mai naspa parte,este ca peste cateva luni, iesisem eu cu ea intr-un mic restaurant.Si acolo erau chiar ei doi.Isi dadeau unul altuia cate un pupic.Cand i-a vazut a inceput sa lacrimeze dar tot a stat acolo desi eu i-am zis sa mergem.Iar de la masa lor, fata aceea se uita cu o fata de invingatoare la ea.Acum e in depresie si nu stiu ce sa-i mai fac.Sa gaseasca pe altcineva...dar parca nu ar vrea...Va rog sa ma ajutati!

10 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Spune-i ca la 14 ani ar trebui sa-si faca griji pentru scoala nu sa sufere in dragoste.

| Giulia97Anna a răspuns (pentru OldSoul):

De unde stii tu ca ea are 14 ani? -.- Vorbesti aiurea..ca multi altii...

| OldSoul a răspuns (pentru Giulia97Anna):

Si tu de unde stii ca nu am dreptate?
Esti paranormala?
Si sa ne gandim logic, o fata de 18 ani sa sufere timp 3 trei ani... Slabe sanse, la 18 ani ai deja habar cu ce se mananca iubirea si stii deja ca nu toti iti sufla-n ceai, stii sa accepti un esec si nu stai ca proasta sa plangi 3 ani sperand la o minune.
In schimb in situatia de fata e mai mult ca sigur ca respectiva are undeva intre 12-16 ani, si habar nu are cu ce se mananca viata, pana acum 3 ani vedea viata totul roz si acum trebuie sa se trezeasca la realitate, dar mintea ei de copil, nu poate face fata acestei schimbari, acestei mari diferente intre modul in care ea percepea viata inainte, si cum o percepe acum.
Iar se pare ca familia nici macar nu incearca sa o ajute sa se trezeasca la realitate, daca i-ar fi spus clar ca nu are sanse cu respectivul si sa renunte sa se mai gandeasca la el ar fi fost altfel povestea.

| Julia92Anna explică (pentru OldSoul):

Sora mea are aproape 20 de ani...

| OldSoul a răspuns (pentru Julia92Anna):

In cazul acesta chiar ca e o problema destul de grava.
Ai putea incerca sa iesi cu ea prin cluburi, sa-si mai "Largeasca orizontul" e destul de trist ca la aceea varsta nu stie sa se detaseze de aceste probleme.
Deci, incearca sa o faci sa cunoasca alti baieti, acum tu stii cel mai bine ce gen de baieti ii plac ei, poti sa te duci cu ea prin parc/prin cluburi poate o sa cunoasca si alti barbati si in acest fel va uita de respectivul.
Trebuie sa o faci sa inteleaga ca daca plange dupa el nu rezolva nimic, ba mai mult rau isi face, si ca de cand plange dupa el este foarte posibil sa fi pierdut alti barbati mult mai interesanti decat el.
Daca nu ai putea sa incerci sa o duci sa consulte un psiholog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Erau împreună sau nu? Nu înţeleg.

| Julia92Anna explică (pentru anonim_4396):

Nu au fost niciodata impreuna.Doar ea l-a placut mult.Si el nu.

| sweetangels a răspuns:

Sa accepte situatia. baiatul i-a aratat clar ca isi iubeste prietena si ca nu e interesat de nimeni altcineva. nu intotdeauna putem fi cu persoana pe care o iubim. life goes on, va gasi pe altul.

| iulianaandreeafrumusica a răspuns:

Este o chestie mai delicata cred ca sora ta ar trebui sa vorbească cu un prieten si cand ii vede sa fie si el cu ea si sa le facă in ciuda sigur el o sa o placă

| ToryWiliams a răspuns:

In momentul de fata ea are nevoie de foarte multa atentie din partea ta cat si a persoanelor dragi. Pe langa asta mai are nevoie si de lucruri care sa sa o distraga de la depresie, care sa-i ocupe timpul. Daca vrei sa o ajuti incearca sa iti petreci foarte mult timp cu ea. Incercati sa mergeti in tot felul de locuri. O prietena de-a mea a fost exact asa anul trecut si nici eu nu mai stiam ce sa fac pana cand mi s-a spus sa incerc sa o ambitionez in asa fel incat sa se apropie de alti baieti, pana cand a uitat de celalat. Deci ai putea sa o iei chiar cu forta daca trebuie si sa faceti orice cat timp o faceti impreua. Garantat il va uita. P.s Incercati sa va petreceti timpul impreuna cu un grup de prieteni. Sper ca te-am ajutat.