| Eueueu99 a întrebat:

Am si eu nevoie de un sfat.
Am aproape 19 ani si mi am inceput viata sexuala aproximativ de o luna.
Nu am ajuns sa l cunosc indeajuns de bine pe prietenul meu si mi e teama ca o s o terminam din cauza faptului ca nu prea comunicam. Sincer chiar il iubesc si nu imi pare rau ca am facut o cu el chiar daca e mult mai mare decat mine. Cum ar trebui sa ma comport si ce sa fac ca relatia nostra sa nu termine?
Fetelor, sper sa ma intelegeti.

8 răspunsuri:
| dannys a răspuns:

In aceeasi situatie am fost si eu si am ajuns sa ne despartim tot din cauza comunicarii.Eu am incercat de multe ori sa comunicam cand am fost aproape unu de altul dar nici o reactie din partea lui.La telefon nu prea comunicam ca sa nu zica ca vezi doamne il stresez.Asa ca sa distrus relatia sad

| sofisis a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa iti traiesti relatia normal si frumos, fara sa iti fie frica de un final. In caz ca va veni, oricum e inevitabil. Si daca nu vine, ce rost are sa stai sa te consumi degeaba.
O sa ajungi sa programezi singura despartirea.
Nu toti barbatii sunt un moument de sensibilitate si nu toti sunt comunicativi. Asta nu inseamna absolut nimic negativ.

| Eueueu99 explică (pentru sofisis):

Mersi de sfat, te pup.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu l-ai cunoscut suficient pana acum, ai putea sa incepi sa o faci de acum.Normal,daca tot il iubeai(si inca il iubesti), ar fi trebuit sa te gandesti la asta inainte sa faci sex cu el. Daca el nu tine la tine, relatia oricum se va termina, indiferent daca vrei sau nu vrei.Si chiar daca tine, pot sa intervina multe alte lucruri, care nu tin numai de tine.Deci,te poti bucura de ce ai, eventual sa incerci sa aduci anumite imbunatatiri(legate de comunicare)sau poti sa-ti faci griji cu privire la sfarsitul relatiei.Eu as alege prima varianta.

| Jonas94 a răspuns:

Bună,
Comunicarea se face în doi, nu poți vorbi singură cu pereții. Dacă el nu manifestă interes către acest lucru, atunci nu prea are rost să te chinui.
Poate singurul lui gând e că ești cu el, și nu mai lucrează la fundamentul esențial al unei relații, comunicarea.
Încearcă să-i explici că nu e ok, pentru tine să fie criptic, opac, să nu știi nimic despre el, despre experiențele lui, etc.
Prin comunicare, se obține încrederea, celălalt stâlp al unei relații fericite.
Baftă!

Răspuns utilizator avertizat
| NoneOfUrBusiness a răspuns:

Incearca sa comunici cu el. Din subiecte ce stii ca il intereseaza. Comunicarea este intr-adevar foarte importanta. Cum sa te comport, pai... te comporti asa cum esti tu. Nu trebuie sa te schimbi pentru un baiat.El cum se comporta?
Nimic nu tine pentru totdeauna, si un om nu il poti tine cu forta langa tine.