| Alexxiax98 a întrebat:

Sunt intr-o relatie de aproape 1 an, o relatie de care sunt incantata, cel putin eu. Simt ca s-a creat un fel de distanta intre mine si iubitul meu, iar din ce am mai auzit si am mai vazut si pe aici, sexul ar putea reprezenta o cauza. Nu am intretinut relatii sexuale pana acum (eu am 22, el 23 de ani). El nu a insistat foarte mult, mi-a inteles decizia, ca nu consider ca e momentul, insa mi se pare... afectat. Ce credeti?

29 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu considerai ca este momentul daca aveai 13-14 ani dar da-o incolo de treaba, ai 22 de ani. Sigur ca il afecteaza asa ceva. Mai ales daca te iubeste si nu este unul care ar cauta sex in alta parte, cand iubita lui considera ca „nu este momentul".
Apropo, cand crezi ca va fi momentul, din punctul tau de vedere? Cu 10 ani inainte sa iesi la pensie?

| Alexxiax98 explică (pentru darrio2007):

Vreau sa fiu sigura ca e decizia corecta... pentru a nu regreta mai tarziu. Asta inseamna ca am nevoie ca relatia sa fie la un alt nivel.

| Eireann a răspuns (pentru Alexxiax98):

Si cum ajunge relatia la un alt nivel? Intimitatea fizica merge pentru majoritates barbatiilor mana in mana cu intimitatea emotionala.

| darrio2007 a răspuns (pentru Alexxiax98):

Daca te gandesti ca vei regreta mai tarziu inseamna ca nu iti cunosti prea bine iubitul.

| Adry05 a răspuns:

In aproape un an cred si eu ca e afectat laughing) Are si el nevoile lui

| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat nu esti pregatita, sau nu-ti doresti sex inainte de casatorie, iar partnerul accepta decizia ta, nu vad care ar fi problema.

| Alexxiax98 explică (pentru Violleta2022):

Problema e starea lui, pe care o simt eu. Nu mi-a zis nimic, dar am o senzatie.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexxiax98):

Poate tu gresesti... de ce nu-l intrebi pe el, sa fii sigura?

| corbulalbrosu a răspuns:

Poti fi foarte sigura si convinsa de faptul ca ca refuzul tau de a intretine acte sexuale i-a ranit cel putin orgoliul lui de barbat intr-o masura foarte mare chiar daca nu si-a manifestat-o in mod evident. In astfel de situatii, orice alte comentarii devin inutile. big grin Sanatate!

| Holiday a răspuns:

Daca oricum tu nu vrei sa faci sex cu el, ce conteaza ce credem noi? Daca noi credem ca trebuia sa faci demult, vei face maine? Nu prea cred. Sau de fapt vrei sa te compatimim ca s-a racit fata de tine, sa te sustinem si sa-ti justifici astfel deciziile? N-avem nici un motiv obiectiv sa facem asta.
Sfatul meu, daca tii macar cat de cat la el, e sa te desparti de el. Daca tie nu-ti place, nu esti pregatita, sau price altceva la 22 de ani, macar fii de treaba si lasa-l sa nu-ti piarda timpul cu tine, doar pentru ca e "indragostit". O sa-si dea cu tesla in oua cand va intelege ce teapa si-a luat, si oricum mai devreme sau mai tarziu iti va da el papucii. Daca la 22-23 de ani nu faci sex, atunci cand naiba?! Si nu ma refer la tine, e pana la urma alegerea ta, dar sa-l privezi si pe el de asta, doar pentru ca dintr-un motiv sau altul a ajuns sa tina la tine, e urat.

| cristimihailov a răspuns:

Stai linistita... daca da de alta, va sari din barca instant.

Nu toti credem in virginitate...

| Plato a răspuns:

E bine ca a acceptat, ar fi si mai bine sa nu dramatizeze.

| Plato a răspuns:

Daca ar vedea mai mult decat asta, n-ar fi "afectat". Nu l-ai supus niciunei torturi, iar daca pentru el e o tortura, iti sugerez sa revizuiesti relatia.

| Emma30555 a răspuns:

Nu e momentul sau nu e băiatul potrivit de fapt? Sa ți răspunzi la întrebarea asta căci eu consider ca dacă îl plăceai nu erai în situația asta după un an de relație la 22 de ani

| Alexxiax98 explică (pentru Emma30555):

Momentul nu e potrivit.

| OrdanKarris a răspuns (pentru Alexxiax98):

Momentul nu va fi niciodata potrivit, iar cand va fi vei descoperi ca nu ai chimie cu el in pat, si tot pe el vei da vina, ca nu e bun in pat cand de fapt este vina ta, ca l-ai tinut pe uscat atata timp si ai refuzat sa alfii raspunsul la cea mai importanta intrebare intr-o relatie: ai chimie cu el in pat. Nu stii daca ai chimie pentru ca nu incerci, si dizolvi orice chimie existenta frustrandu-l pe el si sictirindu-te pe tine insuti odata cu trecerea timpului. O situatie in care amandoi aveti de pierdut, iar asta pentru ca tu dictezi relatia. Te indrepti cu pasi siguri spre destramarea relatiei si ca orice muiere confuza, ai sa dai vina pe el cand de fapt este doar a ta. Relatie fara sex NU EXISTA.

| Emma30555 a răspuns (pentru Alexxiax98):

Mi e greu sa cred. Probabil nici el nu te pupa, nu te imbratiseaza? E pasional cat de cat cu tine? Sunteti ca doi amici mai mult?

| Eireann a răspuns:

La varsta voastra o relatie de obicei are si o componenta sexuala, multe cupluri deja locuiesc impreuna. Se intreaba si el "Daca dupa un an inca nu e momentul, atunci cand o sa fie?". Si nu a insistat fiindca stie ca nu te poate convinge, nu fiindca nu si-ar dori. Deciziile intr-un cuplu se iau de comun accord, asta ai luat-o de una singura.

| Alexxiax98 explică (pentru Eireann):

Pai cum am fi putut lua decizia asta de comun acord? Daca un vot e "da" si unul e "nu", ce rezulta? Eu nu-l tin cu forta, i-am explicat doar parerea mea, iar el a acceptat la acel moment.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca sunteti impreuna de 1 an si nu ati facut sex pana acum niciodata, avand 22 si 23 de ani, e foarte posibil sa ai dreptate când spui ca sexul ar putea fi cauza pentru care ceva nu merge bine.Sau poate nu am citit eu cu atentie ce-ai scris.Da, cred ca am inteles eu gresit, scuze.Nici n-avea cum sa fie vorba de un an, unde s-a mai pomenit vreodata asa ceva - sa ai o relatie si sa nu faci sex deloc un an de zile. Sper ca macar un sarut-doua ati incercat, nu?
Cum, nici asta? Pe bune?

| QElenaBoghiu a răspuns:

Cum adică nu este momentul?
Ai 22 de ani nu 14.
Dacă îl iubeai întrețineai relații intime cu el. Dar cred ca îl ți de bibelou rolling on the floor
Dacă te înșală sau te părăsește să nu te întrebi de ce rolling on the floor

| OrdanKarris a răspuns:

Eu te-as fi lasat balta in prima luna daca auzeam de la tine ca nu exista sex. La ce bun mai stau in relatie cu tine daca nu-mi respecti nevoile de barbat? De ti-as respecta nevoia ta de... relatie serioasa?

| Alexxiax98 explică (pentru OrdanKarris):

Deoarece pentru a-i respecta "nevoia", e nevoie ca mai intai sa mi-o respecte mie, cea de "relatie serioasa", altfel pur si simplu nu functioneaza pentru mine.

| OrdanKarris a răspuns (pentru Alexxiax98):

Nu, gresit. Intai sex, apoi relatie. Daca intru in relatie cu tine si aflu dupa ceva timp ca nu suntem compatibili in pat, si mai rau de atat nu ai chimie cu mine incat sa vrei sex cu mine, relatia este absolut inutila. Poate pentru tine nu este inutila pentru ca tu iti primesti atentie si timpul meu si alte resurse ale mele. Iar eu ca barbat care ma respect nu ofer ce am eu mai bun daca nu primesc ce ma intereseaza. Daca nu e sex, spune PA relatiei. Nu ma intereseaza cat de tare dai cu fundul de pamant, iti zic clar: SEX INTAI sau ramai cu bine singura. Am zis.

| Alexxiax98 explică (pentru OrdanKarris):

Din punctul meu de vedere, intri intr-o relatie pentru persoana respectiva, nu doar pentru beneficii si ce te intereseaza.
Deci zici ca ar trebui sa fac sex cu tot orasul inainte de a avea o relatie?

| OrdanKarris a răspuns (pentru Alexxiax98):

Ei uite ca eu intru in acea relatie pentru beneficii. Fara beneficii, nu stau o secunda langa tine si crede-ma, fara acele beneficii NU PIERD NIMIC ca nu sunt cu tine, absolut nimic. Vrei unui baiat sa-i para rau dupa tine, trebuie sa aiba ce sa piarda. Tu nu-i oferi nimic de pierdut acelui baiat. Tu stai cu acel baiat si spui ca esti multumita este pentru ca nu-l placi incat sa ai sex cu el, dar iti place ca el iti ofera tot ce cauti tu. Tu primesti ce vrei, el nu. De asta esti multumita. Nu ma intereseaza cu tine faci sau nu faci sex, daca NU exista chimie sexuala intre noi, NU ma intereseaza. Cu cat il faci sa astepte va cumula detestare pentru tine. Te va detesta dupa ani de zile iar asta pentru ca nici el nu a stiut la timp sa se indeparteze de tine cand a auzit prima data ca-l refuzi.

Nu am nimic de pierdut ca barbat sa ma rup de una ca tine, o frigida cu toane. Nu pierd absolut nimic. Ma rup f usor de una ca tine.

| Maikol a răspuns:

Nu face sex, peste putin timp o sa te lase el. Tu o sa dai de un "baietas" care din 2 vorbe te dezbraca, te fwte bine si dupa te lasa. Cam asta meritati voi astea pretioasele laughing)) adevaru e ca si iubitul tau e un papa lapte
Ps @Plato hai ca ai comentat si daca e :d

| Romanul86 a răspuns (pentru Maikol):

Și eu tot așa ca tine gândesc...

| Fiore10 a răspuns:

Buna. Ai scris mai sus ca esti incantata de relația pe care o ai, dar de băiat esti incantata sau doar de ideea de a fii intr o relație?
Ar fi fost mult mai de înțeles faptul ca nu vrei sa întreții relații intime daca aveai o varstra mult mai mica 14-15-16 ani, erai virgina sau din motive religioase. Băiatul asta din câte vad te iubește pentru ca nu oricine ar sta cu tine fără sa i satisfaci nevoile sexuale îți spun din experiența ca doar un băiat care te iubește te ar aștepta si ar accepta asa, mai ales la asa o varstra si fără un motiv anume!
Daca îl iubești cu adevărat si îți dorești sa fii cu el iar singurul motiv pentru care nu ai vrut a fost ca sa fii sigura ca te iubește. ei bine răspunsul este da, te iubește!
Încearcă sa l surprinzi si sa începi sa i satisfaci aceste nevoi pentru ca vrând nevrând se va uita dupa altele sau poate te va părăsi.
Bafta!