| ancuta286 a întrebat:

Buna! Va rog, înainte sa răspundeți la aceasta întrebare, excludeți orice fel de idei religioase sau de genul "ai face o bucurie la viitorul sot".
Am vârsta de 16 ani și ma gândesc sa imi încep viața sexuală. Nu e o chestie pe care vreau sa o fac pentru ca da, sa am si asta bifat pe lista sau sa fiu cool sau ceva de genul acesta. Dar cred că am început sa fiu destul de confortabila cu ideea. Nu sunt într-o relație cu cineva, astfel că nu e ca si cum da, maine ma duc si fac sex cu cineva, deci nu o sa se întâmple prea curând. Ceea ce ma "înspăimânta" este efectiv sa nu ma pricep deloc. Sa nu satisfac partenerul, sa greșesc cu ceva. Nu știu, poate chiar sa nu am un corp de model. Tot odată ideea de sex oral sau anal ma scarbeste. Cum treci de chestiile astea? Cum eviți momente de genul jenante? Ce si cum sa fac, astfel incat sa fie un moment relativ fain pentru amandoi? As aprecia in deosebi perspectiva unui băiat. Multumesc anticipat!

Răspuns Apreciat de Editori
| Jonas94 a răspuns:

Bună.
E normal să nu te pricepi.
Ai două opțiuni. Fie cauți un băiat care nu știe și nu are așteptări mari, nici de la tine, nici de la el, fie cauți unul mai experimentat, dar cu așteptări mari de la tine.
Firesc ar fi să alegi prima variantă.
Ideal ar fi să nu te arunci direct la sex, încearcă să construiești o relație, o conexiune cu viitorul partener. Totul trebuie să fie ușor, pas cu pas, cărămidă cu cărămidă.
De ce spun asta?
Ai nevoie de o senzație de familiaritate, de încredere, să nu-ți fie rușine să te dezbraci în fața lui, nici lui în fața ta.
Să existe încredere între voi.
De ceea ce te temi tu, invariabil va apărea.
Dar timpul le va rezolva pe toate, odată cu experiența căpătată, o să fie din ce în ce mai simplu.
Alte temeri sunt nefondate.

10 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Vei regreta amarnic.

| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as sugera sa incepi a citii despre aparatul reproducator al femeii si barbatului. Despre sex si reproducere, despre igiena si protectie la sex, deocamdata asimiland cunostinte si cand te indragostesti, sa poti face sex de placere dar si protejat, fara riscuri de sarcina sau boli cu transmitere sexuala.
In ce priveste satisfactia baiatului, las-o in seama lor, fiindca la baieti erectia este instantanee si in cateva secunde ejaculeaza si termina. Cu timpul, capatati experinta si atunci comunicand, va putei satisface cu usurinta.
Eu mi-as pune mai mult problema satisfactiei femeii, pe care putini barbati ajung sa o cunoasca si sa ti-o ofere. Partial pentru ca nu sunt dotati anatomic cu un organ suficient de gros, incat sa atinga si sa excite peretii vaginului, producandu-ti placere si orgasm, partial pentru ca nu au tehnica sau habar, cum sa faca un preludiu bun unei fete, ori nu pot sa mentina sexul mai mult de cateva minute, fiind insuficiente pentru a obtine un orgasm femeii.
Satisfactia sexuala nu depinde de un "corp model", acela chiar este ultimul criteriu de care ar trebui sa te ingrijorezi.

| doctorandus a răspuns:

Daca nu vrei sa faci sex oral/anal, nu faci. Explici frumos ca nu vrei sa faci si asta e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E normal să te scârbească acele lucruri, pentru că în primul rând sunt nenaturale. Trecând peste asta...
Ok, să nu vorbim din perspectivă religioasă. Totuși, pot să te asigur că ce visezi tu să faci are implicații adânci în sufletul unui om. Adică...e destul de trist să vezi că tipul pleacă a doua zi sau mai rău, că te arată cu degetul pe stradă, zicând: "Am avut-o și pe asta."
Fă-o cu omul pe care îl iubești și care te iubește (acela care are curajul să pășească lângă tine pe drumul căsniciei de o viață). Da, fizic cel mai probabil ești pregătită, însă nu e totul despre asta. Multe fete trec prin depresii urâte pentru că unii efectiv și-au bătut joc de ele. Nu merită să te grăbești, draga mea. happy
Și eu am aproape 22 de ani și aștept noaptea nunții. Nici nu știi cât te vei bucura dacă alegi să faci la fel. E un cadou extraordinar pentru el. happy Merită așteptarea cu vârf și îndesat.

Răspuns utilizator avertizat
| gogugogugogu a răspuns:

Sunt multe de scris si nu este loc aici, sfatul meu e sa fii tu insuti de fiecare data, sa faci doar ce-ti place, cum iti place si de cate ori iti place. Aici fac o paranteza: asteptatul casatoriei pentru dezvirginare este o loterie. De ce? Pentru ca nu stii daca iti place sexul cu respectivul si daca frecventa este reciproc acceptata. Nemultumirile legate de calitatea si frecventa sexului aduc frustrari intr-o casnicie, indiferent de cat de mult se iubesc cei doi, de ce sa risti sa ajungi la un divort in care vor avea toti de suferit cand poti sta in concubinaj cativa ani in care poti afla daca ce iti place si ce nu la partener? Legat de celelalte intrebari ale tale, iti recomand sa cauti cartea "Eros, repere pentru intelectuali", este o carte pe care ar trebui sa o citeasca toti adolescentii aflati in cautarea raspunsurilor. Celor cu mai multa rabdare, le recomand inca o carte scrisa de un preot: Ridicarea casatoriei la inaltimea de taina. In ambele carti se mai gaseste un raspuns la o intrebare pe care am intalnit-o des: lipsa sexului afecteaza sistemul nervos? Raspunsul este DA.

| Mariaa005 a răspuns:

Nu trebuie sa ai un corp de model pentru sex, absolut nimeni nu e perfect, insecuritatea asta mi se pare cea mai comuna, insa este doar in mintea persoanei care o are, partenerul nu cauta defectele in timpul actului sexual, mi-am inceput viata sexuala de destul timp si pe mine ma scarbeste si acum ideea de sex anal iar oralul mi se pare neplacut, e perfect normal sa nu iti dorești unele lucruri si nu trebuie sa faci nimic din ce nu iti place, e bine să citești mult despre sex si cu timpul te obișnuiești mai ales dupa primul contact sexual.
Sper ca te-am ajutat )

| Marcris9008 a răspuns:

Trebuie in primul rand sa gasesti un baiat pentru care merita sa faci sex cu el, nu dupa cateva intalniri sau saptamani sa sariti in pat. Trebuie sa iti castige increderea si sa dea dovada cu adevarat ca merita sa mergeti mai departe. La primele contacte sexuale nu este obligatoriu sa faceti oral, stiu ca la voi este mai greu, dar el iti poate face tie (bineinteles inainte de asta dus obligatoriu). Nu uitati de prezervative pentru a evita neplaceri ulterioare. In concluzie: nu te grabi sa faci asta