| Alinușș7278289345 a întrebat:

Bună ziua tuturor! Vreau sa cer sfatul vostru! Am avut o relatie de aproape 3 ani, am pus mult suflet, am fost fidela dar in acelasi timp am oferit spatiu omului de langa mine! Nu i-am stat pe cap, l-am inteles, am luptat mult pentru relatia asta, totul a fost frumos pana acum cateva luni cand a inceput sa se raceasca considerabil de mine! In ultimul timp, cand il intrebam daca ma iubeste, evita sa-mi raspunda! Se comporta foarte ciudat. Intr-un final a decis sa puna o pauza relatiei, insa eu nu mai vreau sa vorbesc deloc cu el, vreau sa ne despartim definitiv! Va rog din suflet, spuneti-mi ce sa fac ca sa nu ma intorc la el, tentatia e mare deoarece il iubesc enorm pe baiatul asta! Dar nu mai pot sta, nu pot sa sufar incontinuu doar pentru ca el e indecis in legatura cu ce simte! Va rog ajutati-ma cu un sfat, e foarte important, mi-e foarte frica de suferinta!

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E foarte bine că măcar ai tăria de caracter să realizezi că nu e ok să te întorci acolo. pnm, gândește-te clar, un băiat care merită iubirea ta nu ar avea gânduri de „da oare o mai iubesc pe asta?" și cu asta am zis ce aveam de zis. citește poveștile de dragoste ale oamenilor reali care au renunțat la relații toxice și datorită acestui pas au dat de oameni minunați cu care au relații împlinite. fă-i și tu acel prim pas de a renunța.
a și fă-ți o listă cu toate defectele lui pe care s-o citești mereu când te ia doru de el

| LoveSleep a răspuns:

Compară 3 ani pierduți cu toata viata, daca vrei sa ramai cu el. Sau nu chiar toata viata, pentru ca probabil va veti desparti curand. Suferinta e inevitabila oricum, dar mai bine mai devreme decat mai tarziu. Niciodata ceva ce merge tot mai rau, nu va deveni mai bine, la capitolul relatii. Trec anii si incepeti sa va plictisiti unul de altul, crezi ca dupa 200 de ani o sa te iubeasca mai mult?

Tipul vorbeste clar cu altă femeie, cel putin vorbește. Si nu e indecis, stie exact ce simte. Ii place sa fie cu tine pentru ca tu esti ceva sigur, esti cea mai buna rezerva in caz ca il refuza vreuna din alea cu care tot incearca sa te insele.

Ar trebui să vă despartiti, dar esti prea lasa si panicata sa faci asta, fac pariu ca te manipuleaza cand si cum vrea. Ne vedem peste cativa ani, cand o sa te plangi ca ai un copil si ca l-ai facut pentru ca credeai ca tipul cu care esti se va schimba, dar e mai rau.

| Alinușș7278289345 explică (pentru LoveSleep):

Ai mare dreptate... Mă manipuleaza cum vrea.iar eu ca proasta accept, insa vreau sa schimb asta. Nu vreau pe altcineva, nu mai cred in dragostesad

| anamaria82726 a răspuns:

Pana la urma intr-o relatie sunt doua persoane. Nu este suficient sa lupti doar tu pentru ca relatia sa mearga. Trebuie sa fiti amandoi doritori sa o intretineti.
Inteleg ca inca il iubesti si ca l-ai iubit mereu foarte mult. Dar el a luat deja o decizie si poti incerca sa o respecti. Poate pur si simplu si-a gasit pe altcineva sau l-a deranjat ceva anume. Daca nu ti- spus si tie motivul, doar el stie. Si nu mi se pare ok asta. Poate ca nu te merita. Sigur vei gasi pe cineva care sa simta pentru tine la fel de mult cat simti si tu pentru el.

| Justme79 a răspuns:

Buna e ușor sa răspunzi când nu ești tu persoana în cauza din exterior toată lumea își poate da cu părerea sau să îți spuna ce ar trebui să faci dar sfatul meu pentru tine este gândește la tine în primul rand sa fi tu bine emoțional și psihic cele doua aspecte sunt importante asta ca sa nu ajungi sa suferi după aceea tu ești în măsura să ști ce Îți dorești cu adevărat restul mai puțin contează ști toate vin și se duc precum vantul nimic în viața asta nu este întâmplător toate cele bune iți doresc happy

| Hannah06 a răspuns:

Respectul de sine trebuie sa fie mai puternic decat sentimentele, trebuie sa iti impui sa il scoti din viata ta daca asta simti. Daca el dupa 3 ani, a preferat sa actioneze asa, in loc sa vorbeasca deschis, nu mi se pare ok..Cand o relatie nu se mai simte cum trebuie, trepuie terminata pentru ca niciunul din voi nu sunteti fericiti asa.

| colalightro a răspuns:

Blochează-l peste tot că să nu fii tentată să îl cauți sau sa îi răspunzi. Spune-i că vei face asta că să nu încerce să te caute nici el, spune-i că e spre binele tău și că îi respecți decizia deci și el trebuie să o respecte pe sa ta. Se spune că foștii iubiți care au rămas prieteni ori încă se iubesc, ori nu s-au iubit niciodată, deci fii împăcată cu decizia de a rupe contactul.