| JojuGB a întrebat:

Cum este posibil sa iubesti pe cineva cu care ai terminat-o in urma cu cel putin 2 ani, dupa o relatie de tot atata timp?! Terminat e oarecare impropriu spus deoarece ea m-a lasat pentru altcineva cu care nu mai e acum. iar problema e ca eu vad viata fara rost din cauza situatiei asteia si nu stiu ce sa fac. Dupa separare nu am avut nici macar o relatie de amicie insa ea m-a mai cautat din cand in cand, chiar si anul asta, de 2 ori lucru care m-a facut sa fiu un trist notoriu neputand sa-mi dau seama ce vroia sau daca m-ai era cu ala. In fine, acum am auzit ca e singura si. ce sa fac oare? Cum sa-mi dau seama daca ea e tot ce imi doresc de la viata, daca ea e buna pentru mine, ca de iertat am iertat-o, o iubesc insa nu stiu daca pot fi cu ea, daca as avea vreo sansa. Voi ce ziceti? E o situatie nasoala sa iubesti pe cineva care nu ii pasa de tine. nu pot sa o scot din minte, din suflet si o vad in tot ceea ce fac chiar daca am avut alte relatii intre timp. Daca v-ati confruntat si voi cu de astea, desi nu va doresc, spuneti-mi si mie ce as putea sa fac, o rezolvare. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| SiMpLa a răspuns:

Chiar daca sunt fata ma voi pune il locul tau.Nu ai spus motivul pentru care ea a ales sa fie cu altul, insa omul e facut pentru a gresi, si dupa 2 ani de relatie nu cred ca te-a lasat pentru altul usor, trebuie sa te gandesti ca aceasta a fost alegerea ei si sa i-o respecti, si ai face lucrul acesta daca ai iubi-o. Poate si ea se gandeste la tine te-ai gandit la asta? sau poate regreta ca nu mai sunteti impreuna.Tu esti baiat si se stie ca fetele sunt mai orgolioase din punctul meu de vedere, niciodata sau rar vei vedea sa faca ea primul pas, trebuie sa il faci u.Eu zic sa ii mai acorzi o sansa.Gandeste-te bine la ce iti doresti cel mai mult sa faci, ai suferit destul, ce poti pierde daca incerci sa o cauti?

| JojuGB explică (pentru SiMpLa):

La o simpla cearta de-a noastra ea sa incurcat cu respectivul si din auzite cred ca vorbea cu ala si cand eram impreuna. Normal, toti gresim si am si eu o mare parte de vina dar totul a fost prea ciudat si nu cred ca trebuia sa se duca la altul dupa atata timp. Eu i-am respectat decizia si nu am deranjato niciodata insa acum simt ca o iubesc prea mult si as vrea sa fiu cu ea dar e dificil pentru ca nu de mult timp s-a separat de ala si poate nu ar fi bine sa o caut. Nu cred ca regreta ca nu mai e cu mine pentru ca a fost altul dupa; o sa astept si o sa iau o decizie. Multumesc pentru raspuns.

| SiMpLa a răspuns (pentru JojuGB):

Viata ne da o lectie tuturor, probabil esti un baiat bun sensibil cum rar mai talnesti si din pacate cei care sufera cel mai mult.Insa bucura-te pentru tine ca esti asa.Vezi tu..sunt multe fete ca tine care nu au avut sau nu le-ai dat posibilitatea sa te cunoasca.Analizeaza mai mult oamenii, viata asta, stiu ca esti trist si suferi insa iubirea nu este asa. Iubirea este atunci cand zambesti, poate tu ai devenit putin dependent de ea, Daca te arzi o data nu-i nimic nu esti singurul happy

| JojuGB explică (pentru SiMpLa):

Toti se ard si trec prin de astea, nu ma plang de asta! Nu inteleg de ce viata e asa, eu nu i-am gresit cu nimic, ca sa nu mai spun ca nu mi-am inselat iubita niciodata ca a fost aia sau alta. am fost bun si acum sufar. A fost pe departe ce-a mai frumoasa si buna perioada din viata mea cand am fost cu dansa si de aia cred ca sunt putin dependent de ea. Multumesc inca odata pentru vorbe si raspuns.

| SiMpLa a răspuns (pentru JojuGB):

Nu ai pentru ce.Pastreaza clipele frumoase petrecute impreuna si atat, uite o carte pe care o poti achizitiona si chiar mai mult, care te poate ajuta:http://www.elefant.ro/......-6221.html

| JojuGB explică (pentru SiMpLa):

Esti o draguta. Multumesc, multumesc, multumesc. happy

| JojuGB explică (pentru SiMpLa):

Daca as primi ajutor si sfaturi de la mai multe persoane care le am in jurul meu asa cum primesc de la tine, o necunoscuta, ar fi probabil mult mai bine. Multumesc!

| SiMpLa a răspuns (pentru JojuGB):

Cere si ti se va da.Striga si ti se va raspunde.Nu astepta sa iti cada din cer o persoana care sa te inteleaga si ajute, timpul te va uita.Incearca sa iti spui problema in public, eu asa am facut chiar daca mi-a fost frica ca ceilalti vor rade de mine, insa nu au rashappy

| JojuGB explică (pentru SiMpLa):

happy

17 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sentimentele nu s-au stins, nu a venit alături de tine o persoană care să te facă să uiți de cea din trecut!
Pa, pa.

| JojuGB explică (pentru Legiuitoarea):

Ai perfecta dreptate, inca nu am cunoscut un om care sa ma faca sa uit asta si ma iubeasca mult si de aceea inca imi doresc sa fiu cu ea. multumesc pentru raspuns.

| Dizzydizz a răspuns:

Vorbeste cu ea cel mai bine. Uite, daca as fi in locul tau as incerca sa o caut.Ce pierzi? Inca putina suferinta, de parca n ai suferi deja.Caut-o,incearca sa te impaci cu ea daca si ea vrea.
Daca ma gandesc mai bine am fost in locul ei.Si am vrut sa ma intorc la el, insa nu m-a m-ai primit.
Vezi ce vrea si ea si poate veti fi din nou impreuna. Poate chiar regreta dar crede ca nu te vei mai intoarce la ea.
Cel mai bine fa ce iti spune inima.E cel mai important:* Pup ai grija.

| JojuGB explică (pentru Dizzydizz):

Cred ca o sa o caut insa nu cred ca e momentul potrivit; inima imi cere sa fac asta pentru ca o iubesc insa nu vreau sa ma intristez iar si ma cuprinde o oarecare frica cand ma gandesc la asta. multumesc de raspuns

| NoSmile a răspuns:

Buna!
Pentru a uita o persoana e nevoie de timp, rabdare si vointa.
Ceea ce tu nu prea ai avut. A trecut destul timp doar ca tu nu ai facut nimic sa o uiti. Te-ai invatat sa traiesti cu dorul ei si cu suferinta asta.
Acum e timpul sa shimbi lucrurile.
Iesi si distreaza-te!
Faptul ca te-a lasat pentru altul, lasa de dorit. Las-o sa fie fericita departe de tine. Pentru ca va rasari soarele si pe strada ta. Trebuie doar sa vrei.
Acum, iesi si distreaza-te. Interactoneaza cu alte fete, iesi cu baietii. O sa vezi ca totul va fi bine.
Succes!

| JojuGB explică (pentru NoSmile):

Am mai avut o relatie de 1 an si una de 6 luni dupa si nu am uita-to, pentru ca ea a fost singura persoana pe care am iubit-o cu adevarat. O vad in tot ceea ce fac. Multumesc pentru raspuns happy

| Seby90 a răspuns:

Vrei sa-si bata joc de tine iar? Go ahead, take her back. Da sa nu vii plangand cand o sa se duca iar la altul doar sa se intoarca la tine ulterior.

| h3r a răspuns:

Îți înțeleg atât de bine situația, tocmai de aceea îți spun că sub nici-o formă să nu o primești înapoi. Tu încă crezi ca ai nevoie de ea, însă nu ai nevoie să fi din nou cu ea pentru a-ți aminti că nu avea nevoie de tine și te-a lăsat dupa 2 ani pentru altcineva, ci ai nevoie de o altă persoană, capabilă să-ți fie alături, să te facă fericit și să uiți de trecut.
Te sfătuiesc să-ți pui ordine în gânduri, chiar dacă este mai târziu, gândește-te la ce s-a întâmplat și speră că o să uiți.
Până când să stai tot așa, de ce să stai după cineva care nu are nevoie de tine?!
Este foarte greu, uneori ai impresia că plecarea ei a luat tot ce era mai bun din tine, toate clipele bune, frumoase... tot ce ți-a mai rămas.
Nu mai poți continua așa, trebuie să mergi înainte, trebuie să găsești persoana care ar da orice să te aibă!
Nu te întoarce la ea, o să fie la fel sau mai rău, deci nu mai depinde de nepăsarea ei!

Din păcate pentru noi, este prea posibil să iubim pe cineva, care probabil nici nu-și mai amintește că am trecut prin viața lui/ei...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Încă mai ai sentimente faţă de aceea persoană, nu ai ce face!
Te pup!