| xcristix a întrebat:

Cum pot sa scriu frumos? cum se tine corect pixul in mana? daca m-as invata sa scriu cu stanga as putea scire mai frumos? cum m-as putea invata sa scriu cu stanga? funda, scuzati categoria, dar am auzit ca e cea mai vizitata

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-am dat cu stangu-n in dreptu', ha, ha.
Deci trebuie sa le inclini spre stanga, ca sa fie mai rotunde buclele. spre dreapta ies mai "tuguiate".
http://i.imgur.com/ZY2b2.jpg

10 răspunsuri:
| Roxana121 a răspuns:

Sa inteleg ca nu-ti place cum scrii? ai un scris urit? eu nu cred ca daca te-ai invata sa scrii cu stinga tiar esi mai bine decit cu dreapta. Poti incearca sa scrii in mai multe feluri pina reusesti la ce iti doresti tu, tii pixu in diferite directii, sper sa te ajute sfatu meu.

| BlackAngelOfFire a răspuns:

Altu ma ce naiba vreo 5 scrieti la rublica asta intrebari de alte categori :@ nu scrii mai frumos scrii mai urat daca esti dreptaci si nu poti sati corectezi scrisu daca ai 14-15 ani + de ce? pentru ca asa esti invatat de mic. big grin Ai grija unde postezi.

| MitroiBogdan a răspuns:

Daca reusesti tu sa iti schimbi conexiunile sinaptice pe care le-ai facut cad erai mic sa mica atunci asta ar fi cea mai buna metoda...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schimba-ti scrisul, sa aiba inclinatia spre dreapta, si scrie cu litere de tehnice de acum, exact cum vezi pe ecranul computerului ca sunt scrise. Dupa nitel antrenament o sa ai cel mai frumos si mai "tehnic" scris din clasa. Asa am facut eu printr-a 6-a, si lesinau (printr-a saptea) colegii si profesorii de grafica mea.

| xcristix explică (pentru anonim_4396):

Scrii foarte frumos.si eu am incercat sa scriu tehnic dar nu scriam deloc frumos, dar cum sa inclin spre stanga sa tin mana indoita in stanga sau doar sa scriu literele mai spre stanga? si la romana presupun ca nu telasa profesoara sa scrii asa, cel putin eu am auzit de la mai multi profesori ca nu trebuie sa scriem asa la romana.ai primit funda mea!

| xcristix explică (pentru anonim_4396):

Poti sa imi arati intr-o poza cum tii tu mana cand scrii pe caiet? plizzzzzz ca vreau sa stiu si cum ti mana fata de caiet, si cum tii caietul

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi-am dat cu stangu-n in dreptu', ha, ha.
Deci trebuie sa le inclini spre stanga, ca sa fie mai rotunde buclele. spre dreapta ies mai "tuguiate".
http://i.imgur.com/ZY2b2.jpg

| xcristix explică:

Dar pana la urma cum se tine mana corect?

| anonim_4396 a răspuns (pentru xcristix):

Nu stiu exact. Eu tin mana dreapta si inclin foaia cat imi convine, iar pixul il tin cam dinspre varf, las o distanta de maxim 2 grosimi de deget pana la virf, sa se aseze toata partea laterala a mainii pe foaie, pana ating cu degetele de sprijin (unghia inelarului).
PS. Vezi ca mi-ai dat o idee, am postat-o la rubrica Educatie, poate te inspiri de acolo. Oricum, initial trebuie antrenament, o sa te cam doara incheietura, ca nu este usor sa iesi din tipic. iar proful de romana- da-l in durerea lui, ca oricum din clasa a 5-a in sus se pune accent pe cunostinte si fluiditate/claritate scris, nu pe virgulitze si buclisoare... mai putin semnele de ortografie si diacriticele, alea conteaza pana te-oi insura!

| xcristix explică (pentru anonim_4396):

Deci tii mana dreapta si inclini foaia scpre dreapta ca sa scrii mai spre stanga, mersi acum am inteles

| Iorga_Elena_1991 a răspuns:

Daca scrii cu stanga nu ai sa scrii niciodata mai frumos, crede-ma si eu am incercat am intrebat-o si pe profesoara