| AlinRO147 a întrebat:

Cum sa ma las de masturbare? Nu pot sa ma opresc o fac de 3 ori pe zi.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Citeste, analizeaza, judeca si pe urma trage concluziile... corecte.
Autosatisfacere sexuala prin masturbare este practicata de cand exista omenirea si poti fi sigur si convins ca nici sanatatea fizica sau mintala si nici viata lor zilnica, NU le-a fost ''grav'' afectata. Ba din contra au avut parte de stari psihico-emotionale benefice, bineinteles in conditiile in care nu este practicat excesiv de mult
Conform numeroaselor studii efectuate si a rezultatelor obtinute prin cercetari stiintifice si medicale s-a constatat si a reiesit ca de fapt practicarea autosatisfacerii prin masturbare produce in organismul atat al barbatului cat si a femeii, efecte benefice de natura emotionala, psihico-mintala, etc.
In zilele actuale, subiectele privind ''secretele'' viatii intime au inceput sa fie din ce in ce mai des discutate/dezbatute, atat in societate, cat si pe retelele desocializare, etc, si cu toate acestea se poate observa ca activitatea privind practicarea masturbarii continua sa fie un subiect tabu in randul majoritatii populatiei. De obicei, oamenii refuza sa discute despre viata lor sexuala, din jena si pentru ca este in continuare considerat un subiect mult prea intim de abordat. De aceea, este lesne de inteles de ce mai apar intrebari unele mai ciudate decat altele legate de masturabare, de genul :
-- ''Este bine ca masturbarea sa fie practicata cu regularitate?"
-- ''Are vreo limita de varsta, pana la care poate fi prcticata?",
-- ''Este un pacat de moarte asa cum zice biblia sau preotii?",
-- ''Daca-mi frec penisul imi va creste par in palma? pot deveni balbait? pot sa orbesc? ramane pitic fiindca nu voi mai creste?"".
Astfel de intrebari trezesc/starnesc reacții care mai de care mai diverse si mai diferite. S-a constatat ca de obicei parerile privind masturbarea fiind contrare, nu se poate face o analiza obiectiva in privinta acestei activitati practicate de majoritatea populatiei de ambele sexe si de toate varstele. Din acest motiv este indicat sa fie luate in calcul studiile si cercetarile atat stiintifice cat si cele medicale pentru a se putea formula un raspuns obiectiv. Potrivit studiiilor publicate, masturbarea are rolul binedefinit de a pregati si determina organismul sa produca si sa elibereze mai multi hormoni asa numiti ''buni'' care sunt dopamina, oxitocina, serotonina si endorfinele, adica cunoscutii hormoni ai dragostei, fericirii sau bunei dispozitii (de care preotii in mod absolut sigur nici nu au auzit in viata rolling on the floor ) Producerea acestor hormoni ''buni'' duce la scaderea cortizonului adica a hormonului ''rau'', cel care este responsabil de starile de irascibilitate, anxietate si/sau de stres care pot sa apara zilnic. Despre alte beneficii care se produc la nivelul psihicului si mintalului fiecarui individ, poti afla mai multe accesand si lecturand materiale stiintifice si medicale existente pe internet (nu le gasesti in biblie). Iar convingerile potrivit careia se produc toate nenorocirile posibile dar si imposibile, sau ideile ca s-ar pierde energia din cauza elimarii de mari cantitati de vitamine si minerale din corp prin sperma ejaculata este convingerea unor imbecili retardati. rolling on the floor Multa sanatate!

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pai alta treaba nu ai de facut? ca banuiesc ca daca ai nu te gandesti la fete dezbracate, esti dependent de asta, cautati treaba si numai privi filme porno

| Sofer a răspuns:

Abținete și fa-o mai rar.

| Donsavas a răspuns:

Obsesie sexuală. Consulți un psihiatru

| Octavian81 a răspuns:

Ciao!
Daca chiar vrei sa te lasi de laba, ocupa-ti timpul si nu te mai uita la materiale pornografice. Ocupa-ti timpul zilei si imaginatia cu altceva. Orice altceva.
Succes!

| AlinRO147 explică (pentru Octavian81):

Pai ori ce as face ma gandesc la femei si simt nevoia de laba

| AlinRO147 explică:

Leagate de maini o zi

| Haifaa a răspuns:

Du-te la ciomu ca sigur te rezolva!