| buscu a întrebat:

Daca iei anticonceptionale inainte sa implinesti 18 ani risti ca pe viitor sa nu mai poti ramane insarcinata?

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă iei anticoncepționale după ureche, poți să și mori!
Există prezervativele, lăsați bombele artificiale hormonal.
Nimeni nu garantează că după oprirea lor poate surveni o sarcină relativ repede sau să se fi instalat infertilitatea!
Pa, pa.

| raspunz a răspuns:

Salut.
În general este foarte bine să mergi la un medic ginecolog înainte de a începe tratamentul cu anticonepționale. Înainte de 18 ani sistemul tău reproducător nu este maturizat complet (18 ani e o vârstă aproximativă, la unele fete se maturizează mai repede la altele chiar și mai târziu) de aceea anticoncepționalele ar putea oarecum să îți influențeze dezvoltarea. În schimb există numeroase fete care sunt nevoite să ia tratament cu anticoncepționale pentru tratarea unor afecțiuni ca ovarul polichistic și la care nu apar efecte neplăcute. În orice caz este bine ca până la 18 ani să nu faci sex neprotejat chiar dacă iei anticoncepționale, pentru a preveni bolile cu transmitere sexuală, printre care și infecția cu virusul HPV care poate da cancer de col uterin.
În schimb este știut faptul că tratamentul cu anticoncepționale la femei mature sexual nu influențează fertilitatea, deci după încetarea tratamentului cu anticoncepționale nu ai probleme în a rămâne însărcinată. Femeile care au avut astfel de probleme se pare că aveau o altă boală care însă e mascată pe perioada în care iau anticoncepționale și nu este cauzată de acestea.

| NatureSelf a răspuns:

Riscul e normal, la orice exces apare problema, asta depinde si de sistemul tau, daca este afectata. poti ramane sa numai ai copii oricum, asta nu este un factor. prima data incerci, si iti dai tu seama.

| diana22 a răspuns:

Du-te la un ginecolog...va sti mult mai bine sa iti raspunda la intrebari si iti va prescrie niste anticonceptionale care sa ti se potriveasca

| MasterYoda a răspuns:

Trebuie sa ai o viata foarte solicitanta... if u know what i meanwinking

| Nicoleta1621 a răspuns:

Nu conteaza varsta dar nu sunt bune. daca iei o perioada lunga de timp risti sa numai poti avea copii, dar cel mai bine ar fi sa mergi la un medic sati prescrie el ce fel de anticonceptionale ti s-ar potrivi,, sa nu te ingrasi de ala ele...

| buscu explică (pentru Nicoleta1621):

Le iau de aproape 2 ani si nu am avut problema

| buscu explică (pentru Nicoleta1621):

Le iau de aproape 2 ani si n-am avut probleme.
dar acum au inceput sa ma doara ovarele.
mai ales in partea stanga
si ma inteapa atunci cand de exemplu stranut, imi suflu nasul...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a nu avea probleme, anticonceptionalele, se iau doar la indicatia medicului.Numai bine.