| Geta_Visan_1954 a întrebat:

Deci cum sa incep, iubitul meu are 17 ani iar eu am 16, e cu mine in liceu si suntem impreuna de 2 luni. Nu pot sa zic ca il iubesc dar tin mult la el. Diriginta mea impreuna cu diriginta lui organizeala o excursie de 2nopti si 3 zile la care am fost de acord amandoi sa mergem. El a vorbit acum ceva timp cu o foarte buna prietena de a mea ca ar vrea sa dormim impreuna in aceeasi camera si ca ar vrea sa incerce sa faca dragoste cu mine desi stie foarte bine ca nu o sa fac chestia asta, cel putin nu acum si a zis ca daca am sa refuz nu va insista. Ce sa cred? Ce ar trebui sa fac?
Dau funda

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Sa-ti mentii principiile sanatoase si hotararea de a nu-ti incepe viata sexuala decat in momentul in care tu insati, te vei simti pregatita atat fizic cat si psihic si mental. Sa-ti asculti ratiunea si sa nu cedezi la insistentele prietenului deoareca s-ar putea sa regreti, iar dupa sex... acestea vor fi tardive.

| Emilian65 a răspuns:

Sa-i spui clar ca nu vrei sa faci sex la varsta asta si ca daca vrea neaparat sex cu tine sa aiba rabdare pana cand ii vei da tu OK ca vrei sa faci sex cu el.

| Sfatosul2012 a răspuns:

Pai daca nu vrei sa o faci ai sa refuzi. O sa o faceti cand o sa te simti pregatita.