| anonim_4396 a întrebat:

Dupa cat timp incepe sa iubesca o persoana din nou, dupa ce a fost foarte dezamagita de persoana pe care a iubit.o.Cum asi mai poate recapata increderea?

28 răspunsuri:
| aniohetova a răspuns:

Buna! Pai sa stii ca sunt o multitudine de factori care influenteaza chestia asta. Nu as putea sa-ti dau un sfat sau un raspuns la intrebarea ta pentru ca e foarte greu sa raspunzi daca nu stii de fapt povestea din spatele a tot. In primul rand trebuie sa vezi lucrurile frumoase din tot ce s-a intamplat si nu trebuie sa vezi asta ca un capat de lume si increderea ti-o recastigi in momentul in care esti impacat cu tine insuti ca dezamagirea nu a fost din vina ta si ca se poate intampla oricand si oricui. Sunt foarte multe de spus si nu cred ca mi-ar ajunge un mesaj sa-ti spun aici. Ideea e ca, poti sa ti-o recastigi. Cum si in cat timp, depinde doar de tine happy

| h3r a răspuns:

Ai postat iar întrebarea? Parcă am mai răspuns...

| anonim_4396 explică (pentru h3r):

Nu, probabil ca ai vazut ceva asemanator in alta parte

| h3r a răspuns (pentru anonim_4396):

Era aceeași întrebare, postată de tine, dar fără „Cum asi mai poate recapata increderea?". Ai modifcat-o? Deși nu-mi apare răspunsul meu.
Mă rog...

Cum am mai zis, în astfel de momente avem nevoie să fim singuri, să uităm, să nu ne mai pierdem în amintiri, trecut. Să nu așteptăm o altă relație, să nu căutăm o altă relație! Cel puțin, până ne ridicăm. Totul trebuie să vină de la sine.
Cât despre încredere...o recăpătăm.
Dacă persoana întâlnită este diferită, are răbdare și înțelege că vrei s-o iei ușor...te va face să te simți mai bine, te va iubi, te vei atașa și cu siguranță o să simți că ea într-adevăr este cea potrivită. Cu speranța să nu fie ca cel/cea care a plecat de lângă tine, lăsând un gol mare...Cel mai important, trebuie să ai încredere în tine prima dată, să fii stăpână pe tine și să speri că...va fi bine.

| anonim_4396 explică (pentru h3r):

Aceiasi e, am modificato, trebuie sa apara si raspunsul tau

| anonim_4396 explică (pentru h3r):

Te contrazic, e ma bine sa ai pe cineva aproape decat sa fii singur, trece mai repede si mai usor, ma refer la o cunostinta nu un viitor/viitoare prietena. Multi dintre cei singuri au ales acoperisul blocului

| h3r a răspuns (pentru anonim_4396):

Normal! Însă eu nu m-am referit la asta, ci să nu cauți repede pe altcineva. Când te desparți, ai nevoie de o perioadă singur, mai exact să nu începi altă relație. Și cine iubește și rămâne rănit, înțelege, nu se poate...

| anonim_4396 explică (pentru h3r):

Asta da, si eu am raspuns asa daca s-a inteles ce am vrut sa scriu

| h3r a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite ce a zis ea mai sus...au trecut 7 luni totuși și tot așa e. Nu poate mai mult...

| h3r a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum da tongue

| anonim_4396 explică (pentru h3r):

asa e, e o eroare sa cauti repede pe altcineva, dar cate sanse de reusita are o relatie noua din moment ce tu ti.ai dat un interval de timp de jumate de an sau un pic mai mult?

| anonim_4396 explică (pentru h3r):

Baga limba la loc daca nu vrei sa vada Cristian dozecidemii cinshpe ce-ti fac la ea laughing

| anonim_4396 explică (pentru h3r):

Sincer asa gandesc si eu, a avut timp 7 luni sa.si revina dar pare afectat la fel ca in prima zi de cand s-a despartit, zice ca e chestie de orgoliu vrea rabdare, dar oare nu e in zadar rabdarea?

| h3r a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mă mai iubește...

| h3r a răspuns (pentru anonim_4396):

Legat de timp...cu siguranța la început o să zici „n-o să pot fi cu altcineva, nu pot trece peste"...și probabil îți faci o idee în cap, că vor trece ani și tot așa vei fi... însă cu timpul începi să-ți accepți situația, iar timpul parca se reduce. Deci nu are rost să te chinui cu el, sau să-ți propui ceva. Mergi mai departe fără să te gândești, oare cât mai stau așa?
Nu prea am înțeles...de cât timp îl aștepți? Sau ai fost cu el și s-a terminat deoarece nu poate trece peste?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Orgoliu pe dracu, fi cu bagare de seama ca acel orgoliu sa nu fie culcusul alteia

| h3r a răspuns:

E o situație grea, el n-a uitat-o pe fosta, din fericire tu ești conștientă și ÎNCĂ înțelegi asta. Nu zic că nu te iubește, a rămas alături, însă nu suficient...
A trecut 1 an, nu s-a schimbat nimic pentru el? Are parte de toată atenția ta, sprijinul și răbdarea. Pentru că sinceră să fiu, puține femei rezistă în astfel de cazuri...iar el ar fi trebuit să te aprecieze pentru asta...
Cât de mult îl iubești? Cât mai ești dispusă să reziști? Pentru că te-aș sfătui să vorbești serios cu el, chiar dacă ai făcut-o, încearcă să-l descoperi iar. Vezi ce simte, vezi dacă luptă pentru tine, pentru relație...l-ai așteptat destul și dacă el nu face ceva, o să suferi mai mult!
Nu poți continua tot așa, e vorba și de tine aici, nu doar de el...

Și nu știu cât de utilă va mai fi răbdarea ta, a trecut deja 1 an, tu decizi...dar asta după ce lămurești mai multe cu el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se spune ca "dupa ce te-ai ars cu ciorba sufli si in iaurt", increderea in alta persoana sau in aceeasi?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

In alta

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, dar acum sunt sigur ca o sa fi mai atenta si nu mai pui sentimentele inainte de ati da seama cu cine te bagi, iar asta dureaza cel putin 6 luni. Nu trebuie sa te arati banuitoare in ceea ce face, poate ca el te respecta si nu stie ca pentru tine este in "probe" asa ca fi mai cu bagare de seama. Poti sa-i spui ceea ce ai patit iar daca este om bun te va intelege si te va respecta

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Este exact inversul, el a fost ranit si a cunoscut alta fata, timpul pe care la avut singur e de 7 luni, nu cere decat rabdare si intelegere, voiam sa aud parerea unui baiat si nu numai, oare nu este o pierdere de timp cand cineva iti zice ca vrea rabdare, ce nu inteleg eu e ca daca nu era pregatit pentru alta relatie de ce a mai intrat in ea?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai pur si simplu trebuie sa astepti sa apara in viata ta o alta persoana care sa te respecte si sa te iubeasca sincer...Acum ai nevoia sa stai putin singur/a sa te aduni.E bine sa fi inconjurat de prieteni si de familie acum si tot ce poti face e sa astepti! Acea persoana pe care vrei sa o iubesti trebuie sa iti castige increderea...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu sti ce este cel mai bine pntru tine dar de la poveste ( a lui) si pana la realitate e cale lunga.
Zici ca la sfarsitul lui iunie "s-a cuplat cu tine" ( parca ati fi instalatori sanitari asa vorbesti ), tu ce-ai vrea sa se intample in 40 de zile? Ai grija ca sa nu-l "paraseasca" orgoliul ala dintr'odata, dupa care te "cupleaza bine de tot " si pe urma ramai cu buza fripta, stiu multi care se dau raniti si odata se da de trei ori peste cap si se impaca cu orgoliul, sa-mi fie gandurile pe pustiu dar na, sunt baiat si am trecut prin multe

| MetalHead04 a răspuns:

Aratandu-i iubire, acum depinde ce greseala ai facut.

| anonim_4396 explică (pentru MetalHead04):

Frumos raspuns happy

| MetalHead04 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc :3

| Dianatips a răspuns:

Uite, in serialul Sex and the City fetele ziceau ca in cazul in care vrei sa uiti un barbat, va dura jumate din perioada in care ai fost cu el. Adica, daca ai fost 1 an cu el, iti va lua 6 luni sa treci peste... laughing E destul de amuzanta logica lor, dar cine stie

| anonim_4396 explică (pentru Dianatips):

Interesant happy au fost doi ani deci un an laughing))) daca au fost zece 5 ani laughing)) foarte tare big grin