| Larisamonica a întrebat:

După ce am făcut sex la final am văzut ca prezervativul era căzut pe pat și nu avea nimic în el. Prietenul meu zice ca s-a împrăștiat când s-a dus la baie avea pe penis sperma uscata. Sunt speriata, sunt motive sa fi rămas insarcinata?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

E clar, nu l-a folosit. Ai sanse mari sa ai un bebe.

| Emilian65 a răspuns:

Dacă erai în perioada fertila, este posibil sa ramai gravida.

| AnastasiaK a răspuns:

Prezervativul a căzut înainte de încheierea actului sexual?

Era spart prezervativul?

Erai la ovulație când s-a desfășurat actul sexual?

Dacă ai răspuns la cel puțin două întrebări cu 'da', chiar sunt motive.

| blackann a răspuns:

Da, sunt foarte multe motive. fa test, ca e prea tarziu pentru pastila. si poate data viitoare aveti mai mult creier.

| Paracetamol0lol a răspuns:

Ok, am înțeles cu toții că prezervativul era căzut pe pat și era aproape nou nouț căci ai pus această întrebare de 3/4 ori

| StefanIlAreMare a răspuns:

Ai primit scam

| robertpingu11 a răspuns:

In mare parte depinde daca prezervativul era spart sau nu. Dar sa stii ca inclusiv prezervativele au sanse 20% sa se sparga sau sa fie sparte (asta stiu de la un medic specializat, nu am auzit pe net sau ceva).

Sunt sanse sa fii insarcinata, dar e destul de putin probabil. Totusi ai putea merge la un ginecolog sau sa faci un test de sarcina. Nu recomand pilule sau alte chestii. Chestiile alea iti distrug zona inghinala. Toate aceste sfaturi le stiu de la un medic, nu sunt spuse de mine.

sper ca te-am ajutat!

| AnastasiaK a răspuns (pentru robertpingu11):

E ok, și medicii pot să fie bătuți în cap uneori, faptul că a obținut o diplomă nu infirmă studiile de specialitate și articolele științifice scrise de mai mulți specialiști, nu doar de unul. Procentul ăla de 20% sunt foarte curioasă de unde l-a preluat și în ce condiții. Că un prezervativ bun depozitat corect și folosit corect nu o să aibă niciodată probabilitate atât de mare de a se rupe. Aici vorbesc și din studii și din opiniile unor specialiști și din propria experiență (nu mi s-a întâmplat să se rupă un prezervativ decât o singură dată și asta în condițiile în care venea dintr-un pachet care fusese clar depozitat incorect înainte de a fi vândut pentru că toate prezervativele din acel pachet au fost mai fragile decât cele normale).