| anonim_4396 a întrebat:

Explicati-mi si mie....care e faza cu ruptul atei la baieti? Nu am inteles niciodata. Cica la primul contact sexual...dar ei oricum se masturbau. Atunci nu se rupea sau.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

60% din barbati traiesc toata viata cu frenul intact, chiar daca o viata sexuala activa. Cam 25% sufera ruperea frenului la primul act sexual (fiindca vaginul este mai stramt si forteaza ruperea). Restul, isi rup frenul la o masturbare sau la un act sexual oarecare

| CodrutElian1990 a răspuns:

De regula, frenul (ata) se rupe atunci cand penisul este introdus intr-un vagin stramt si preputul este impins fortat spre baza penisului. Dar e posibil ca nici atunci sa nu se rupa, asta depinzand de cat de "vânos" este. Am zis vanos si nu tare ca sa se inteleaga.
Se poate rupe si la urmatoarele contacte sexuale, frenul fiind slabit de cele anterioare, prin intindere.
Se poate rupe si la masturbare, daca este un fren mai anemic si tragi tare de preput spre baza penisului.
Dar daca privesti mai multe penisuri (ma refer pe net, nu in realitate laughing, desi nici acest lucru nu este interzisbig grin), o sa vedeti ca la unele nici nu se vede frenul, preputul fiind lipit de cap in zona "triunghiului placerii". Si asta la unii care chiar fac sex.
Da, foarte multi barbati raman cu frenul intact toata viata.
Singurul lucru recomandat: sa nu actionam asupra lui cu ceva ascutit "ca sa-l rupem" pentru a demonstra ca nu mai suntem virgini, deoarece se poate produce o hemoragie, se poate sectiona nervul care trece prin el si atunci nu mai simti nici o senzatie de placere cand atingi capul (ori in actul sexual senzatia de placere maxima este data de aceasta parte a penisului) sau se poate infecte.

| Andersen2k18 a răspuns:

Este doar un mit, nu se rupe nimichee hee). Ața(frenulum) doar se poate lungi datorită masturbării excesive sau a unor contacte sexuale dure. Intr-adevar sunt si baieți care nu au aceea"ața" sau frenulum dar asta se datoreaza faptului ca au fost circumcisi de la nastere. Repet "ruperea aței" este un mit popular la fel ca "schimbarea sângelui" adică pierderea virginităti. Sănătate!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Andersen2k18):

Frenul se rupe. Sau se poate rupe. La mine, cand "s-a intins" a aparut o ruptura care a sangerat si m-a usturat putin, ca o mica rana.

| antonimilk a răspuns:

Pai sa explic și eu din ce știu.
Sunt băiat, noi băietii o avem dar unii sunt puțin mai sensibili acolo și se rupe cand "frecam" (of alt termen nu găsesc) sau penetram sa zic așa partenera și e logic că la acea presiune se rupe dar, dar unii nu, sunt băieți la care nu se rupe. Depinde, cazuri și cazuri. Toți suntem diferiți.
La masturbare nu prea se rupe daca el e atent fiindcă face mișcarea "sus-joj" și unii nu prea pun mana pe cap acolo zona e sensbila.
Altceva e sa te atingi cu manuela și altceva e sa intri cu penisul in... ai înțeles? laughing