| deea192837 a întrebat:

Hei TPU, va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat sad am fost doi ani cu un baiat, dar parintii mei nu au stiut de relatia noastra pentru ca erau foarte stricti...cu baiatul nu mai sunt de un an, dar in tot timpul acesta m-a cautat si m-a amenintat ca le spune totul parintilor mei. nu mai stiu ce sa fac, plang zilnic, ma suna intruna, imi da mesaje de pe o gramada de numere, ma cauta la scoala, si cel mai rau e ca i-am dat si poze cu mine dezbracata iar acum ma ameninta ca le arata parintilor mei sau ca le posteaza pe internet sad nu mai stiu cum sa scap si mi-e foarte frica sad

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Inregistreaza-l si pastreaza dovezile de amenintare. http://legestart.ro/......cod-penal/
Apoi spune-i ce urmeaza. Daca nu se linisteste tu poti primi o paruiala de la parinti dar el poate face puscarie.

| corbulalbrosu a răspuns:

Poti depune o reclamatie la politie prin care sa-l acuzi de hartuire si posesie de materiale obscene.

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Corbulalbrosu are dreptate du-te la politie si depune reclamatie poti sa il acuzi e un fel de infractiune ce face el.
Mult succes.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Exact si il linistesc urgent deoarece il pot acuza pentru detinere de material ponografic folosit in scop de santaj.

| Bogdan_Costinas_1993 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Ai la dispozitie mai multe variante
Cea eleganta- mergi la politie
Cea brutala- Angajezi 2 matahale sa se ocupe de el ( au nevoie doar de vreo 10 minute cu el) laughing)
Poti fii si stilata-Le spui alor tai de relatie, ca iti pare rau ca i-ai mintit si asa te scapi de o grija( Ca le va spune lor), dupa aia poti sa-l reclami pentru santaj si pentru material obscen detinut si pentru harturire sexuala si pentru "Stalking"...va primi si un ordin de restrictie ( ceea ce o sa te faca sa alergi tu dupa el numai ca sa-l vezi cum o ia la goana laughing)) )

| mihai69 a răspuns:

Un singur lucru ar mai fi de adăugat la cele de mai sus: poliția te va lua și pe tine la întrebări pentru producere și distribuire de materiale pornografice cu minori. Chiar dacă minorul ești tu însăți. Așadar, soluția optimă, înainte să mergi la poliție (unde oricum vor fi chemați și părinții), ar fi să vorbești mai întâi cu ei și să le expui toată treaba. Oricât de supărați ar fi, tu tot copilul lor ești și fii sigură că te vor susține și apăra!

| AliGab a răspuns:

Este simplu: iti faci curaj si le povestesti parintilor tai totul. Inregistrezi cateva convorbiri avute cu el la telefon in care te ameninta (vezi ca sunt aplicatii care inregistreaza convorbirea), iar dupa ii spui ca daca te mai santajeaza si/sau posteaza pozele cu tine pe internet te duci direct la politie cu inregistrarile convorbirilor dintre voi, iar el risca sa se duca direct la "zdup" daca nu se potoleste. Convorbirile sa le salvezi si pe un alt suport decat memoria telefonului, in situatia in care te va intampina sa iti ia telefonul sa iti stearga convorbirile, tu sa ai o copie a lor.
Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand te mananca in cur te scarpini. Acuma mergi la politie si fa-i o reclamatie, sa discute ei cu el. Spune-le ca te santajeaza. Sa ceri un nr. de inregistrare la reclamatie, ca sa se ocupe, sigur.? Nu-ti fie frica, poti vorbi cu o doamna de acolo sa te ajute. O femeie te va intelege.

| ToKen a răspuns:

Pui doi gagii sa-i zvante poponetul.

| dragodana a răspuns:

Salut! Sunt de acord cu Aligab si cu corbulalbrosu.Mai poti sa-i spui lui cand te mai suna si pe un ton foarte calm ca distributia de materiale pornografice cu minori se pedepseste cu inchisoarea si Politia se poate autosesiza.
Restul variantelor au fost deja spuse.
Cred ca orice varianta este mai buna decat sa traiesti in teroare.parintii te vor ierta pentru ca esti copilul lor no matter what.
Curaj!