| roxa14bv a întrebat:

Heiii TPUbatting eyelashes. Am o problema..Sunt cu prietenul meu de 2 ani si 3 luni, la inceput totul era perfect >8-. ne intelegeam super bine, petreceam aproape tot timpul impreuna, dar de ceva timp el s-a schimbat.Ne vedem doar la scoala, iar in oras abia daca mai iesim odata la 2-3 saptamana., in afara de asta, abia daca mai vorbim, ne certam foarte, foarte des si pe langa asta se poarta si uratstraight face, si mai si minte. Iar daca incerc sa vorbesc cu el despre asta nu recunoaste, si schimba imediat subiectul.Nu stiu ce sa fac! il iubesc foarte muult.De ce se poarta asa? Sa mai raman cu el sau sa-mi vad de treaba mea? Eu am 16 ani, el 17. Fundiitalove struck

Răspuns Câştigător
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Uite, orice relatie ajunge in punctul asta, dupa primii 2-3 ani de zile.Crede-ma ca majoritatea nu rezista nici atat pana sa se desparta.

Desigur ca sunteti inca foarte tineri si imaturi, dar dragostea e o boala fara varsta.

Singurul lucru pe care il poti face e sa te gandesti daca merita sa mai incercati sau nu.

Din momentul in care zici ''da'' tot ce trebuie sa faci e sa ii dai timp, sa nu il stresezi cu niciun fel de discutie despre schimbarile astea. E clar ca deja ati avut discutia asta de n-ori.

Apo incearca sa fii mai independenta.Nu te crampona de faptul ca il iubesti si fara el nu poti traii.Iesi in oras cu prietenii mult mai des si fa tooot posibilul sa ii ratati mereu ca esti fericita si incantata de ceea ce ai facut in ziua respectiva.Fii atenta la nevoile lui si sub nicio forma nu ii reprosa ceva!

Daca baiatul va fi surprins de schimbarea ta, crede-ma ca nu e decat un moft ceea ce ti-a facut pana acum.

Tu trebuie s incerci sa-i treci cu vederea rautatile astea, poate chiar nu are o perioada buna.Relatie inseamna compromis, in prmul rand.Nu la primul hop gata sarim in bratele altcuiva. O relatie se intretine foarte greu.

Si intelege ca dupa ceva timp orice relatie are probleme, dispare indragosteala si vedem clar defectele partenerului, nu ne mai ascundem.

Nu te speria, incearca sa te adaptezi. Mie mi-e clar ca tine la tine caci altfel te lasa de mult!

Totusi, daca se tot comporta ''urat'' da-i papucii definitiv. El daca tot vede ca ii tot ierti greselile te ia drept garantata si nu e bine deloc.

7 răspunsuri:
| Sociopat a răspuns:

Ori s-a plictisit si trebuie sa-l lasi putin in pace ori nu i se mai scoala madularu cand te vede(adica nu te mai iubeste) si vrea sa te evite sperand ca o sa vrei u sa te desparti d el

| cinenuvedenustie a răspuns:

Lasa-l liber, are pe alta!

| Adriana a răspuns:

Buna! Deja cand incepe un astfel de comportament intr-o relatie e clar ca ceva s-a intamplat, ca unul dintre parteneri nu mai simte aceeasi iubire ca la inceput sau ca s-a plictist sau in cel mai rau caz... a gasit pe altcineva sad totusi sa va vedeti odata la 2-3 saptamani tinand cont ca aveti o relatie de 2 ani si ceva...nu e tocmai ok, ceva se intampla cu el. Nu are rost sa iti spun sa incerci sa discuti cu el, pentru ca din cate ai zis se poarta urat si va certati f des, asa ca daca incerci sa deschizi un subiect de discutie pe tema " ce se intampla cu voi" sigur iti va zice sa-l lasi in pace ca nu are nimic si ca ti se pare tie. Gandeste-te bine daca vrei sa continui o relatie in conditiile astea sau o termini acum cat nu e prea tarziu sad

| roxa14bv explică (pentru Adriana):

Totusi, m-am despartit de el marti, si vineri seara m-a sunat de vreo 3 ori, sa ne impacam, si chestii din astea, si mereu cand ii spun ca s-a schimbat si ar fi mult mai bine pentru amandoi sa ne despartim, nu vrea!straight face. nu pot sa inteleg de ce face asa.

| Adriana a răspuns (pentru roxa14bv):

Inseamna ca e constient de faptul ca daca te pierde nu te va mai putea recupera si de asta nu accepta despartirea si vrea sa continuie relatia.
Incerca sa-i zici sa luati o pauza pana isi pune gandurile in ordine si stie exact ce vrea.
Sau in cel mai rau caz spune-i direct... ori iti schimbi atitudinea ori nu ma mai vezi, poate asa isi da seama ca vorbesti serios.

| GeorgyiIone a răspuns:

Eu, daca as fi in locul tau, mi-as vedea de viata mea, dar inteleg ca il iubesti si o fata cand iubeste trece peste atatea lucruri. Sfatul meu ar fi sa vorbesti deschis cu el, sa-l intrebi de ce se comporta asa cu tine si sa incercati sa va rezolati problemele fara certuri.Eu nu stiu cu ce te-a mintit sau cat de grave au fost minciunile, dar ar trebui sa ai mare grija. Daca te-a mintit si a vazut ca tu ii ierti minciunile, te va mai minti, sa fii sigura de asta. Sa nu te lasi niciodata calcata in picioare de un baiat, pentru ca nu merita happy. Eu iti doresc sa iti rezolvi problemele. El poate se comporta asa ca a intvenit alta fata si nu stie pe cine sa aleaga

| krysstynel a răspuns:

Salut, la un moment dat, din pacate, dragostea trece, asta cred ca s-a intamplat in cazul sau. Cel mai bine e sa vorbesti cu el, sa-i explici ce te doare si daca vezi ca nu isi da seama ca greseste si nu se schimba, chiar daca este greu trebuie sa-l parasesti, asa vei suferi mai mult, daca-l parasesti va trece in timp... Ai grija de inima ta