| VerginicăVacăGrasă a întrebat:

Hey lume, am asistat în oraș la o scena într-un restaurant unde am luat cina cu un coleg de servici. Eu de obicei când mă aflu în restaurant mă uit la cuplurile prezente ca sa verific cine plătește nota. La masa de langa mine era un cupluri care isi terminaseră cina și a venit chelnerul sa le dea nota de plata. Fata pasează nota de plata la băiat și ii spune sa plătească amândoi jumate jumate. Băiatul se înroșește la fata și da dintr-o data cu pumnul în masa tare de o face pe fata sa scape nota de plata pe jos și începe sa ridice tonul spunând " Rata la apartament o plătim jumate jumate? Combustibilul îl plătim jumi juma? Eu investesc atâta pentru viitorul nostru și tu nu ești în stare sa plătești o nota de plata? Fata a început sa plângă iar eu de nervi am dat cu pumnul în masa și m-am ridicat sa il iau la rost, era cât pe ce sa ne batem dar a intervenit colegul meu și m-a liniștit. Pana la urma a plătit fata și au plecat. Cum ati reacționa fetelor intr-o asemenea situație scăpată de sub control, băieți ce părere aveți de abordarea băiatului?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Te ai gandit sa scrii ceva povesti? Mi se pare ca ai si imaginatie si talent happy

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Si nu te-a dat seful restaurantul afara, cu sutul in fund?
Cica asa se procedeaza acum, la aia care dau cu pumnul in masa in plin restaurant.

| VerginicăVacăGrasă explică (pentru Violleta2022):

Nu am fost doar eu cel care a dat cu pumnul în masa, și bărbatul din întrebare a dat cu pumnul în masa

| Violleta2022 a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Conform declaratiei tale, TU ai dat c pumnul in masa, nu altul, uite aici, fragment clar din topicul scris de tine:

"Fata a început sa plângă iar eu de nervi am dat cu pumnul în masa..."

| VerginicăVacăGrasă explică (pentru Violleta2022):

Corect, eu am dat cu pumnul pentru ca bărbatul ei dăduse primul cu pumnul în masa și a făcut-o sa plângă

| Sofer a răspuns:

Cel mai corect e așa. Daca sunt cheltuielile comune. să pună bani fiecare jumi juma pentru orice și să țină evidența cheltuielilor. Am observat la o cunoștință care sunt căsătoriți si s-au certat din cauza banilor că cheltuie ea prea mult.

| blackann a răspuns:

rolling on the floor

| helpforyou a răspuns:

Bai, cam exagerata, toata tarasenia, dar subiectul e bun. Nu prea ai ce face intr-o asemenea imprejurare. Desigur, daca era vorma de violenta este altceva.

| iulia0514 a răspuns:

Prea exagerat scenariul! Oricum dacă erau un cuplu nu ar mai fi așteptat sa îi zică ea sa plătească jumătate fata ar fi scos portofelul și ar fi achitat nota, pentru ca într-un cuplu banii sunt la comun și din ce reiese în povestioara ei locuiesc împreună deci sunt un cuplu stabil și un cuplu normal discuta înainte cine achita nota nu plătesc nemțeștewinking

| Devid067 a răspuns:

Se pare ca ai o atitudine foarte proasta. In primul rand nu e absolut deloc treaba ta sa te bagi in relatia si nici treaba altora! Dupa mine numai taranii fara educatie pot fac asa ceva. In al doilea rand, a avut perfecta dreptate! Cand barbatul plateste tot fara exceptie si fata nici nu se chinuie sa contribuie decat cu Sex, este numit prostitutie, sau profitare, nu relatie. Si cred ca este important cu masura ce femeile devin tot mai "importante", se cred ca sunt superior barbatiilor, este bine sa li se arate ca nu este asa, nici macar egali, si prin a lasa sa plateasca o masa ar fi un mod destul de usor dar dupa mine efectiv sa isi deie seama de aceasta. Si pana la urma, barbatul acela ii finanteaza toata viata, nu poate sa preieie o nota la un restaurant in schimb? Bine a facut! Si inca un sfat, personal, cu tot respectu... daca nu stii sa te controlezi la o chestie atat de marunta xare de fapt nici nu te implica pe tine cu 0! ..ar fi de recomandat o terapie sau ceva ce te ajuta sa iti ti emotile in frau. Sau sa iti schimbi modul de a vedea lucrurile, se pare ca cu 180 de grade. Weekend placut!