| provocare a întrebat:

Am o prietena care e virgina si mi-a povestit faptul ca a facut petting cu prietenul ei.Din ce mi-a zis,nu a avut loc nicio penetrare,organul lui neatigandu-se cu al ei,cel mai aproape fiind anusul,dar cu toate acestea ei sunt ingrijorati(ca lichidul lui sa fi ajuns in vaginul ei).Mi-a zis ca in ziua dinaintea eventimentului avea o scurgere maronie,iar dupa eveniment seara,scurgerea era mai abundenta.Le-am zis ca sansele sunt de 0, 1%,dar tot sunt suspiciosi. Daca acea scurgere este prezenta si in urmatoarele zile sau devine menstruatie in toate regula pot scapa de orice suspiciune?

1 răspuns:
| IoneeLaaaMaa a răspuns:

Daca este mica (sub 16 ani), poti avea o dereglare frecventa si normala. Scurgerea maronie se numeste eliberare fractionata de endometru si se datoreaza unei dereglari hormonale. La adolescente nu semnifica nimic periculos. Dacă, în schimb, menstra a fost "normală" şi a durat 3-7 zile cu o cantitate acceptabilă de sânge atunci NU cred să fi însărcinată. Există "ciclu peste sarcină" : acesta apare cam la aceeaşi dată ( în lunile 1-4 de sarcină ), durează DOAR 1-2 zile, este slab cantitativ şi sângele este închis la culoare ( maroniu/brun-roşcat ). Spune-i prietenei tale sa se protejeze pe viitor! Funda?