| Sara2 a întrebat:

In ce caz ramai insarcinata daca iei anticonceptionalele corect? adica daca le iau la ora fixa, fara a intarzia nici 1 minut, daca nu am diaree nici varsaturi si ma simt foarte bine nu ma ating de grefe nici de ceai de sunatoare nici nu iau alte pastile, atunci care este riscul acelui 1%? ma framanta intrebarea asta si stau in stres mereu, si plus ca am citit o conversatie pe un forum ca lua anticonceptionale si s-a trezit ca e insarcinata, eu sunt la al 2 blister, luna trecuta mi-a venit menstruatia a 4 zi si totul a fost in regula, dar tot nu ma pot calma, ce sanse sa fiu insarcinata am?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Riscul nu este de 1%, ci cam de 0, 5% si nu poate fi redus nicicum. Sigur ca e posibil sa ramai insarcinata in conditiile date. Se intampla foarte rar, dar se intampla.
Nu exista metoda contraceptiva 100% sigura. Orice femeie isi asuma asta la inceperea vietii sexuale, iar o femeie care nu se simte in stare sa accepte asta alege abstinenta sexuala.

| iuliabibu a răspuns:

Si eu iau anticonceptionale si trebuie luat la ore fixe scrie pe internet sa nu depaseasca 12 ore imi zicea medicul ginecolo din germania...depinde la fiecare femeie de organism si nha... poti sa stai linistitahappy

| iuliabibu a răspuns:

Normal nu poti ramane insarcina daca nu le intarzi pastilele...mie mi-a zis doctorul si plus ca am citit si pe internet ca daca le intarzi mai mult de 12 ore este un risc...dar depinde de la femeie la femie