| RedheadOnTheRun a întrebat:

In primul rand nu stiu daca am ales categoria potrivita, insa mie mi s-a parut singura care ar avea ceva de-a face cu intrebarea mea.
Ce parere aveti despre homosexualitate? Ce parere aveti despre cuplurile de gay (din Romania si nu numai) care se tot lupta pentru "libertate"?
Pana la urma sunt 2 intrebari.happy dar as dori sa va rog sa raspundeti la ele cu seriozitate. Intrebarile sunt puse din pura curiozitate si din dorinta de a cunoaste cat mai multe pareri in legatura cu acest subiect.

Later edit: Nu! Nu dau funda, Cel putin nu la cei care o cer.

Răspuns Câştigător
| Oana92 a răspuns:

Din punct de vedere psihologic homosexualitatea nu Mai este privita ca o boala si se considera ca exista homosexuali nascuti asa, sau homosexuali car devin asa in situatii diverse-puscarie, traume.

Eu una nu consider ca exista oameni care se nasc asa si cred ca toti care ajung homosexuali o fac fie datorita unei traume puternice, fie pentru ca vor sa fie in centrul atentiei si doar asa reusesc. Dar ma rog, nu teoria mea e importanta. Ideea e ca din partea mea pot sa faca ce vor, dar nu in fata mea si nu intr-un mod ostentativ. Asa cum mi se pare de prost gust sa vad un cuplu heterosexual care mai ca nu fac sex pe banca in parc(ar putea sa se rezume la saruturi si ar fi chiar draguti), la fel de ...indecent mi se pare ca un cuplu gay sa inceapa sa se sarute/pipaie in parc pe banca. Acuma sincer, pe langa ca se expun unor critici oricum inutile, mai provoaca si antipatie, iar pe acolo mai trec si copii...

Iar lupta lor pentru libertate este mai mult decat exagerata! Toate marsurile si chestiile ostentative pe care le fac nu reusesc decat sa-i inversuneze si mai tare pe extremisti. Homosexuali au existat de cand lumea si pamantul, dar au fost ceva mai discreti. Si nu consider ca ar fi ok sa aiba dreptul sa se casatoreasca si sa infieze copii. Copii, mai ales cei institutionalizati, care oricum sunt vulnerabili trebuie sa creasca intr-un mediu familiar normal, nu in unul gay. Aaa...si nu consider ca ar trebui sa ne crestem copii cu ideea ca asta e normal. Nu este si nu va fi vreodata. Trebuie sa ii acceptam ca doar nu respira aerul nostru, dar ar trebui sa incetam sa ii mai privim ca niste oameni perfect normali pentru ca nu sunt.
Asta e parerea mea, poate nu cea mai buna, dar nah!

| RedheadOnTheRun explică (pentru Oana92):

Oricare parere e importanta happy. Ei spun ca cei care ii judeca sunt inchisi la minte, indoctrinati, etc. Eu cred ca se inseala..ca tine de privirea, conceptiile si gusturile fiecaruia nu neaparat pentru ca biserica sau oamenii din jurul nostru nu ii agreaza bine. Tu ce crezi?

| Oana92 a răspuns (pentru RedheadOnTheRun):

Eu cred ca e putin din fiecare. Noi oricum judecam pe oricine si orice. Daca nu s-ar expune atat nu ar fi nici asa de multi "judecatori". Eu prefer sa cred ca nu sunt inchisa la minte si in ciuda faptului ca sunt foarte credincioasa nu consider ca tot ce zice Biserica e adevarat, DAR nu cred ca totul e ok si nu consider ca sunt normali. E un lucru impotriva naturii! Plus ca ne chinui atat de mult sa ii facem pe ei sa para normali incat vom ajunge noi ceilalti sa fim vazuti ca fiind anormali...

16 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

Buna happy.
Nu sunt de acord cu homosexualitatea. Si nu cred ca ar trebui sa fie liberi.
Eu nu consider ca e ceva normal, natural, si imi e greu sa accept asa ceva happy.
O seara frumoasa!

| RedheadOnTheRun explică (pentru MasterOfDisaster):

De ce nu crezi ca ar trebui sa fie liberi daca ei asta simt si nu e ceva ce au ales?

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru RedheadOnTheRun):

Eu nu ii pot intelege pe ei. Se poate sa fie ca o boala, sa fie cu adevarat o problema. Dar eu sincer cred ca e doar o ''fita''. Nevoia de atentie. Adica, vede ca unul care se da gay primeste atentie, hop, se mai gasesc 2 gay. Autosugestia poate. Cum a fost si la stiri, o adolescenta s-a sinucis, a sarit de pe un pod, cazul a fost intens mediatizat, deci au mai sarit vreo 2, 3 de pe acelasi pod. Cam la fel cred ca e si cu homosexualii.
Din fericire pentru ei, nu de mine depinde ''libertatea'' lor big grin.

| simonamaria a răspuns:

Sincer nu am probleme cu acesti oameni.Nu vad diferente si nu le fac prin urmare! Cred ca ar trebui sa fie tratati si sa aiba aceleasi drepturi ca restul, pentru ca sunt tot oameni.Eu chiar am amici asa si sunt super de gasca.

| Dariusuu a răspuns:

Dacă cuplurile gay asta le place, nu mă împotrivesc dar nici nu-i susțin. Până la urmă e viața lor, și-o fac așa cum vor ei.

Am multe probleme pe cap, deci nu am să-i judec pe alții.

| HueyFreeman a răspuns:

Aceeasi parere pe care o am si despre un cuplu heterosexual, doi oameni care se iubesc, daca cineva are ceva impotriva a doi oameni care se iubesc consensual atunci are probelem grave de limitare mintala. Homosexualitatea nu este o boala si nici vreo alegere.

In Romania, libertatea lor inseamna sa aiba aceleasi drepturi pe care le au si heterosexualii. Mi se pare o imbecilitate sa interzici nistor oameni drepturile lor fundamentale doar pentru ca sunt diferiti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La urma urmei viața se face în doi, deci... dacă asta te face fericit, vei fi fericit.
Însă! oamenii au idei preconcepute asta înseamnă că vor face glume pe seama ta, se vor uita ciudat, vei fi chinuit! dar mai e o soluție, te faci apreciat, nu faci gesturi de prost gust (te dai la ei) și devii un model social și profesional. Singura problemă a lor va fi atunci invidia happy

Ca să îți răspund și strict la întrebări: în nici un caz nu voi copia definiții de pe wikipedia laughing lumea asta e plină de papagali... ouf ouf ouf

1.Nu consider că homosexualitatea ar fi o boală psihică ci cred că e infuențată de mediul în care te-ai dezvoltat și reacțiile incontrolabile (precum a fi îndrăgostit)
2.Cuplurile gay sunt acum precum erau negrii în urmă cu ceva timp: criticați după un tipar însă precum și acum, încă sunt criticați.
Toți cei diferiți sunt criticați și văzuți ciudat (nu doar cu cei înclinații sexuale) deci rezolvarea e prima mea idee - vorba aia "o viață ai și e doar a ta"

| emilitalia a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca sa dai copy-paste este treaba fiecaruia cum vrea sa raspunda (avand in vedere ca foarte multi si nu ma refer la Lady nu se obosesc nici macar sa caute pe net ceea ce ii intereseaza) dar ca sa aduci jigniri unei persoane pe care nici macar nu o cunosti ( "lumea asta e plină de papagali... ouf ouf ouf") asta chiar nu se face daca te consideri o persoana cu bun simt.

| emilitalia a răspuns:

Orientarea sexuala, emotionala si afectiva fata de persoane de acelasi sex, adica homosexualitatea, a fost si continua sa fie gresit privita de catre foarte multi oameni.

In trecut, lumea medicala a considerat homosexualitatea (aici incadrandu-se si aspectul homosexual ce compune bisexualitatea) ca fiind o boala psihica. Motivul e acela ca majoritatea studiilor s-au facut pe cazuri de persoane gay sau lesbiene care erau sub tratament psihiatric pentru anume tulburari psihice. Mai tarziu s-a descoperit ca existau multe persoane avand orientare homosexuala si ca aceste persoane apartineau oricarei categorii profesionale, categorii de varsta, rasa, religie sau nationalitate. Mai mult, aceste persoane duceau o viata perfect normala si nu necesitau nici un fel de tratament.

Cercetand acest fapt, oamenii de stiinta, in speta Asociatia Psihiatrica Americana, a decis in anul 1973 excluderea homosexualitatii din catalogul oficial al tulburarilor si bolilor psihoemotionale.

Cu toate acestea, in multe tari homosexualii sunt discriminati si li se refuza drepturi pe care cei de orientare heterosexuala le au.

Ce este homosexualitatea?

- un fenomen normal care se manifesta de cand lumea. Numarul homosexualilor raportat la restul populatiei nu a crescut si nu a scazut de-a lungul istoriei
- o varianta de orientare sexuala, normala pentru specia umana considerand complexitatea trairilor psihice caracteristice omului
- un aspect ce tine de intimitate adica o chestiune privata, din acest motiv nu e cazul sa primeasca aprobare ori dezaprobare din partea vreunei persoane ori autoritati
- ceva ce trebuie tratat cu respect si intelegere, fara discriminare

Ce nu este homosexualitatea?

- o trasatura de caracter
- un defect
- comportament sexual deviant
- comportament social agresiv sau violent
- o jignire pentru altii
- o perversiune sexuala, un viciu
- o problema de morala sau una religioasa
- o boala, un handicap ori o tulburare psihoemotionala
- molipsitoare
- o alegere sau o moda
- o rusine
- ceva ce sa poata fi impus sau modificat prin metode educationale, psihologice ori medicale
- determinata de orientarea sexuala a parintilor
- un motiv de imbolnavire de SIDA

Ce nu ar trebui sa fie homosexualitatea?

- motiv de barfa
- motiv de discriminare
- motiv de batjocura
- o rusine

| emilitalia a răspuns (pentru emilitalia):

Iar legat strict de intrebarea ta.....De ce nu, daca asta este orientarea lor sexuala? Oricum intrebarea si subiectul nu cred ca au un loc foarte bun aici unde este plin de minori..nu ca nu ar sti ei mai multe dar...

| RedheadOnTheRun explică (pentru emilitalia):

Intrebarea nu se adreseaza minorilor si oricum m-am gandit ca ei sunt mai interesati de "sex grabit" si (ne)folosirea metodeloc contraceptive ( cum se poate observa din intrebarile adresate de ei, in aceasta categorie), asa incat vor evita intrebarea mea. Cateodata mai e nevoie si de intrebari pertinente pe aici. Nu spun ca intrebarea mea e foarte interesanta dar daca imi place sa stiu parerile cat mai multor oameni nu ar trebui sa ma retina faptul ca pe aici se invart minori. Sa isi puna mana la ochi!

| Alexsiatit a răspuns:

My Lady...
Nu pot sa ma gandesc serios la subiectul homosexualitatii, atata timp cat nu pot sa-nteleg fenomenul, decat ca severe devieri comportamentale la intersectia unor grave instabilitati si tulburari emotionale.
Dar nu sunt eu cel in masura sa "judec" My Lady, ci doar sa-mi spun un simplu punct de vedere.
Ca barbat, pot incerca sa constat doar ca poate fi placut ochilor de-a admira si savura frumusetea, gratia si chiar trairile intense ale unor femei, impletindu-se-ntre ele (desi consider
c-ar intalni si descoperi o mult mai multa si vibranta placere intr-o reala companie masculina). Dar in schimb nu pot intelege si chiar ma dezgusta insasi gandul si imaginea chiar mentala, doua trupuri masculine, "musculoase" impratisate si care la un momendat chiar se...intrepatrund! Uauuuu! Ce imagine "murdara"! (nu?)
Dar My Lady, fiecare cu-ale lui...perceptii, ganduri si trairi, dupa cat si cum ii este dat sa inteleaga acum si aici, Armonia Universului si legile inca se pare destul de
nescrise-ale LUI!
Un weekend minunat tuturor care-mi vor impartasi parerea, iar celorlalti, sa ne-auzim cu bine in saptamana viitoare, ce ne va fi data a veni
intru-ntampinarea Sfintelor Sarbatiri de Pasti!
Alexsinudoaratat!

| RedheadOnTheRun explică (pentru Alexsiatit):

Un weekend minunat si pentru tine, prietene!happy

| Denny_Denisa_1994 a răspuns:

1 OMg foarte ciudat 2 de au inclinatias sa zicem spre asta lupta ca nu li se pare corect fundita? ca nu am