| DonJuanWannabe a întrebat:

In relatiile mele au facut mereu primul pas fetele, sunt un baiat dragut dar lipsit de incredere, rusinos, fricos.

Pana acum a fost ok dar acum sunt cls. 12-a si imi place o tipa din scoala, cu 1 an mai mica. O vad destul de des pe hol si mi-am propus sa-i arunc priviri (ca sa isi dea seama ca o plac) dar nici asta nu prea imi iese.

O am pe facebook si tare as vrea sa o abordez acolo, sa ies din mediocritatea asta, sa nu mai fiu rusionos... dar chiar nu stiu cum sa intru cu ea in vorba sau daca am o idee mi-e frica sa nu fiu refuzat si sa ma fac de ras in scoala.

Lumea zice sa fiu eu insumi, dar eu insumi nu abordez fete deloc deci.

10 răspunsuri:
| Ana_4223 a răspuns:

Daca crezi ca arati bine nu inteleg de ce nu ai incredere in tine, deoarece majoritatea persoanelor care nu au incredere in sine au multe complexe, acestea fiind mai mult fizice.
Pai daca esti asa timid imi dau seama ca nu vei avea tupeu sa vorbesti cu ea direct ce vei avea nevoie de asa numitul si popular "Facebook".
Da-i niste like-uri si apoi intreab-o ce face si daca va fi interesata sa vorbeasca cu tine veti gasi un subiect de discutat.
Daca nu va merge cu aceasta fata treci la alta, viata e prea scurta penntru a sta dupa fete care nu te baga in seama
Succes!

| ursachy a răspuns:

Buna ce faci. imi foarte cunoscuta, in ce cartier stai? parul iti sta super. abia te-ai vopsit? iti straluceste parul extraordinar...mi-ar face placere sa ne cun mult mai bine iesind la un suc doar noi 2, etc.si nu uita cand vorbesti sa te uiti in ochii ei si sa nu-ti schimbi privirea in alta parte. uita-te atent in ochii ei orice ar fi.contactul vizual e foarte important.nu te uita in jos.nu te uita in sus.nu te scarpina in cap. bafta succes

| sayWhaaat a răspuns:

Puffff...si eu sunt la fel, si suntem de o seama, da-mi id-ul tau de mess pe privat, daca vrei, mai schimbam niste idei, pareri happy

| Turdeanul a răspuns:

Vorbeste cu ea trebuie s-o faci sa te placa invite la un suc sau ceva

| soricelulRulz a răspuns:

Ai incredere in tine, fa un lucru gandindu-te ca va iesi cum vrei tu, nu e asa de greu sa ii zici pe facebook "buna, ce faci" si intr-un final "... poate iesim zilele astea la un suc, ce zici?" trebuie doar sa te increzi in tine, ai o varsta totusi la care nu ar mai trebui sa ai probleme de genu

| DonJuanWannabe explică (pentru soricelulRulz):

Pe mine ma distruge contextul conversatiei, ce sa ii zic dupa "buna" si inainte de a o invita la un suc. Motivul "crimei", ala nu-l gasesc. Nu vreau sa par penibil. Parca e sec sa-i zic ca doar asa am intrat pe ea, fara motiv

| soricelulRulz a răspuns (pentru DonJuanWannabe):

Puteti vb despre orice, planurile ei de viitor, ale tale, ce ii place sa faca, hobiuri, ce muzica asculta, chestii elementare, si ca sa iti fie mai usor le pui sub paravanul ca vrei sa o cunosti mai bine si poti face un joculet dragut pe rand gen "intreaba-ma orice iti trece prin cap " e super folositor, Bafta

| Bybi a răspuns:

Tocmai pentru că ești așa timid ar trebui să o abordezi pe facebook. În primul rând dă-i un like la o poză sau comentează ceva drăguț, ca să te observe. Apoi poți să o întrebi ce face. Îi spui că o ai în lista de prieteni și e păcat să nu schimbi măcar două vorbe cu ea. Și nu știu, începe cu chestii banale, dar care să-i aducă un zâmbet pe buze. Și după ce vorbiți, a doua zi la școală poți să o saluți și să-i zâmbești când o vezi pe hol, așa va ști cu cine a vorbit și că ești un tip respectuos. Baftă!

| PusTyu_Dany_1996 a răspuns:

Incerca sa vb cu ea. fa pasii mici. si o sa vezi ca o sai ajungi la inima. si nu incerca sa te benoclezi in continu la ea. altfel fata o sa creada ca te uiti la partile ei intime. Incearca sa vb mai mult cu ea. fi atragator. adica arata-i ca are ce invata de la tine. fa-o sa rada si sa se simta bine in preajma ta. invit-o la un suc. mai trimite-i si un mesaj din cand in cand, arata-i ca iti pasa de ea.

| DonJuanWannabe explică (pentru PusTyu_Dany_1996):

Problema e inceputul, dupa aia cred ca ma descurc, dar nu stiu ce sa vorbesc cu ea mai incolo de "Buna".