| gabitza_5735 a întrebat:

La ce varsta este indicat sa. ti incerci viata sexuala?

20 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din punct de vedere medical, pentru fete varsta optima este minim 17 ani si jumatate, preferabil 18. Pentru baieti, cam cu un an mai repede. Dar repet: aceasta este varsta minima. Cei mai multi nu se simt pregatiti asa de devreme si mai astepata cativa ani.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Cand vreibig grin

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

@smartalogu si daca au amandoi 17 ani cum se procedeaza? intra parintii la puscarie sau platesc ceva daune morale la stat? :p
@harciog secretul sta in perseverenta

Sunt convins ca gabitza a vrut sa intrebe cand e indicat sa o incepi. Pai o incepi de cand isi fac simtita prezenta hormonii. Diferentele pot fi de ani buni de la caz la caz, nu suntem toti la fel. Cred ca intre 16 si 19 e in regula pentru cei mai multi.

| ÅñdRa a răspuns:

Atunci cand esti pregatita atat fizic cat si psihic.

| yuli10 a răspuns:

big grin haideti cu totii sa ne incercam viata sexuala, exista cabina de proba? sa stiu, daca nu e buna s-o schimb.

| valThina a răspuns:

Treb sa fii pregatita in primul rand si sa ai persoana care chiar merita astawinking. d varsta potrivita e mai greu d spus.mai ales in zilele noastre cand sunt copile la 11 ani p care poate nici unu d 20 d ani nu le face.eu cred ca varsta la care nu cred ca ar avea cineva d comentat este dupa 16 ani dar nu uita ca el trebuie sa merite asta.si u trebuie sa ai toata increderea in el.si nu in ultimu rand. daca esti pregatita si ai cu cine citeste f mult despre riscuriwinking mai ales de a t proteja d sarcini nedorite sau boli.
chiar daca multa lume t bate la cap cu asta sa stii ca chiar e necesar.ai grija d tinewinking

| SufletDeCopil a răspuns:

Viata sexuala nu este precum carnetul de conducere - ai implinit 18 ani, ai voie sa dai examen. Pentru a incepe viata sexuala trebuie sa fii pregatit. Este vorba atat despre dezvoltare fizica, cat si dezvoltare psihica. Activitatea sexuala reprezinta o implicare din toate punctele de vedere. O implicare profunda, ce va marca pentru mult timp, poate chiar pana la sfarsitul vietii. Activitatea sexuala nu poate fi ceva superficial, nu trebuie abordata ca fiind ceva superficial. Trebuie facuta doar atunci cand vei sti ca esti pregatit. Spun "stii" fiindca de multe ori poti sa "simti" ca esti pregatit, dar sa nu fie asa. Cel care vrea sa inceapa viata sexuala trebuie sa fie sigur ca este pregatit sa faca fata tuturor provocarilor, sa fie sigur ca va putea ocoli toate neplacerile, sa fie sigur ca va putea si va sti sa se bucure de toate placerile pe care viata sexuala i le pregateste, sa inteleaga viata sexuala si sa isi poata asuma raspunderea actelor sale.

Dezvoltarea organismului nu este identica pentru toate persoanele. In dezvoltarea organismului intervin numerosi factori, de la mostenirea genetica si pana la mediul in care persoana traieste. De aceea nu se poate vorbi despre o "varsta indicata" pentru a incepe viata sexuala.

Dar nu cred ca este normal sa discuti numai despre aspectul fizic, viata sexuala nu reprezinta numai implicare fizica. Trebuie sa se discute despre acest intreg fizic-psihic-emotional.

| smartalogu a răspuns:

1) Conform legii dupa varsta de 18 ani, altfel intri in categoria "relatii sexuale cu minori" si asta e fapta penala.
2) Eu zic sa ti cont de punctul 1 pe cat poti, iar altfel daca nu poti sa o faci DOAR cand crezi ca esti pregatit/a, indiferent daca esti baiat sau fata. Momentul iti v-a ramane adanc in memorie si de aici pentru un lucru atat de simplu, se pot rupe relatii foarte usor, daca momentul a fost neplacut, cauzat de graba sau nepriceperea partenerului, sau te poti indragosti pana in varful unghiilor de partener daca a fost ceva de vis. Indiferent de situatie, in momentul in care te-ai hotarat sa iti incepi viata sexuala, fa-o doar cu cineva la care ti enorm si in care poti avea incredere, nu cu oricine doar pentru a scapa de "o boala", si neaparat FOLOSESTE PREZERVATIVUL, sau roga-l sa il foloseasca, in cazul in care esti fata :p. Doar nu vrei sa ai probleme mai tarziu.

| evoke a răspuns:

Pai sunt altii care isi incep viata sexuala la 12-13 ani altii la 20-25...altii mor virginilaughing

Dar cel mai bine dupa parerea mea este sa-ti incepi viata sexuala dupa 18 ani.Pana la varsta de 18 ani corpul tau este in dezvoltarebig grin

| elamit a răspuns:

Eu am inceput-o la 19 ani si la 20 am avut primul copil. daca iubesti si esti iubita asta ar fi varsta ideala.

| Summer Memories a răspuns:

Din punct de vedere medical este bine sa-ti incepi viata sexuala dupa 18 ani.

| bobo_2128 a răspuns:

Cit de tirziu, poti tu.

| diva1223 a răspuns:

Nu cred ca exista o varsta scumpa! Sunt unii care isi incep viata sexuala si la 13 ani. altii la 19-20. altii mor virgini laughing nu exista o varsta! Aici totul depinde de tine happy. cat de bine esti pregatita, cat de curioasa esti.

| BabyLove_7970 a răspuns:

Nu exista o varsta anume... fiecare cand e pregatit si cand gaseste persoana potrivita... dar cred ca majoritatea fetelor incep pe la 16-17-18 ani, parerea mea. Nu spun ca atunci trebuie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu de cind eram mic tot o incercam.Mai trageam de deget in speranta ca o sa mai creasca, imi facea destule probleme dimineata si tot incercam asa la nesfirsit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai bagitza nu exista o varsta anume happy o faci cand te simti u pregatit unchiul meu e medic ginecolog si el a spus ca nu este o varsta acum fiecare cu parerea lui eu mi-am inceput viata sexuala la 16 ani cu prietenul meu acum am 19 ani si sunt tot cu el :X si ne iubim enorm de mult eu nu am patit nimic si am facut-o la 16 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

2 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bagati mendrelu :X cel mai bine. bag-o odata tare si gata
laughingrolling on the floor)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns: