| Evelyne009 a întrebat:

Ma puteti ajuta cu un sfat? Vă rog; dau funda! In urma cu 2 saptamani am făcut dragoste cu iubitul meu (specific ca am 18 ani) si nu a dat drumu in mine a scos o la timp dar nu am făcut o cu prezervativ..si acum nu stiu imi este teamă, astept sa mi vina menstruatia. tura trecuta mi-a venit pe 9 ianuarie, normal eu nu am ciclu regulat, mereu mi-a venit mai devreme cu 3-4 zile. Si acum ma tot intreb, tot pe dată de 9 imi va veni? Imi Îmi este teamă să nu fie altceva mai grav, ca si cum o sarcina nedorită! Astept sfaturile voastre, dau funda!

Răspuns Câştigător
| Pool77 a răspuns:

Pai hai sa ne gandim logic.
Inainte de contact, a ejaculat?
Daca da si nu a urinat, sunt sanse mari, mai ales daca erai si in perioada fertila.
Daca nu si e adevarat ca a scos-o la timp, poti sta linistita.
Cel mai ok e sa nu te stresezi si sa stai calma, altfel poate intarzia din cauza stresului si dupa iti faci idei cum ca ar fi o sarcina.
Ai incredere in el, daca nu-ti vine pe data specificata fa un test de sarcina sa te convingi 100%.

| Evelyne009 explică (pentru Pool77):

Bine,multumesc mult pentru sfat!

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Datorita faptului ca ciclul tau menstrual este NEREGULATacest lucru nu permite anticiparea nici macar aproximativa a zilei in care urmeaza sa inceapa menstruatia viitoare. Din acest motiv devine practic imposibila determinarea si/sau stabilirea situatiei ciclului menstrual in momentul intretinerii sexului amintit, adica daca sexul a fost intretinut in perioada fertila sau mai devreme/inainte adica in perioada infertilitatii relative. In situatia ta, din pacate NU se poate oferi un raspuns cert si sigur, iar formularea unor presupuneri sau pareri lipsite de orice obiectivitate nu te va ajuta cu nimic. Multa sanatate!

| vladu10 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Ma ajuti cu ceva? te rog sad
Daca nu i s-a rupt ata. nu a curs sange nimic? mai e virgina?
(problema nu e asta ca e sau nu )
Deci am bagat de 2-3 ori. si nimic mai mult. nici nu m-am udat nimic altceva si acum zice ca are simptome de ''gravida'' un raspuns? ( am avut prezervativ)

| corbulalbrosu a răspuns (pentru vladu10):

Virginitatea prietenei tale a disparut in momentul in care s-au atins cele 2 organe genital intre ele. Sangerare NU se produce intotdeauna depoarece acest lucru depinde in primul rand de gradul de vascularizare a pielitei himenului, si de asemenea de caracteristica himenului de a fi elastica sau rigida. Iar in privinta posibilitatii de a se fi format sau nu o sarcina citeste cu atentie raspunsul urmator chiar daca ai folosit prezervativul (felicitari) : Pentru informarea ta corecta afla ca sarcina NU se poate forma oricand, oricum, din orice sau practic chiar si...din nimic. Fiecare fata/femeie dar si baiat sau barbat indiferent de varsta lor, care au ajuns/sunt in momentul de a isi incepe viata sexuala, ar trebui sa cunoasca in mod foarte exact si precis mecanismul de formare si de producerea a unei sarcini. De asemenea ar fi fost bine ca inainte de a incepe sa intretineti contacte sexuale, sa fii deja informat ca pentru a se forma o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca cele 2 conditii trebuie sa se petreaca in acelasi timp, sa se produca simultan/concomitent si anume : 1-) In primul rand trebuie sa stii ca femeia poate sa ramana insarcinata NUMAI daca sexul (masturbarea in acest caz) este intretinut in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, adica sexul se produce intruna sau toate cele 4-5 zile situate inaintea zilei de ovulatie, sau chiar in ziua ovulatiei cand exista deja un OVUL VIABIL in uter. Doar in acest caz si acest moment se poate produce fecundarea ovulului de catre un spermatozoid care poate sa provina din sperma si NU din lichidul preejeculator. 2-) Sarcina poate lua nastere NUMAI daca sperma ajunge in mod obligatoriu si sigur IN VAGIN (indiferent de cantitate) intruna dintre cele 4-5 zile considerate a fi in perioada fertila. In cazul prezentat de tine fiindca nu v-ati *** in mod efectiv, reiese cat se poate de clar ca formarea si existenta unei sarcini chiar si pur ipotetice se poate exclude in totalitate, insa doar/numai in cazul in care esti absolut sigur/convins ca nu ai ''scapat'' nici un strop de sperma in timpul cat te-ai jucat cu penisul in preajma vaginul si bineinteles de asemenea ca partenera ta sa NU fi fost in perioada fertila a ciclului menstrual. Pe viitor poate ca mai multa atentie nu v-ar strica, pentru a nu avea surprize neplacute deoarece ar fi trebuit sa stii ca uneori si dintr-o joaca nevinovata poate ajunge sperma in pizdutza partenerei. Multa sanatate!

| Evelyne009 explică (pentru vladu10):

Nu are cum sa fie gravidă daca nu ai ejaculat in ea, stai linistit!

| Emilian65 a răspuns:

Dacă nu a ejaculat în tine, nu poți fi gravidă.

| BogdanBz a răspuns:

Eu iti inteleg ingrijorarea, dar crezi ca asa iti gasesti raspunsul? In primul rand, te simti in vreun fel diferita? Ai vreun simptom care sa iti dea de gandit? Ca sa fii linistita, cel mai usor e sa iti iei un banal test de sarcina si vezi exact ce si cum.

| Evelyne009 explică (pentru BogdanBz):

O sa incerc si cu ala...dar nu ma pot împăca cu ideea asta.