| alexalx1234 a întrebat:

Mai exista persoane care sa iubeasca cu adevarat?

26 răspunsuri:
| 4b a răspuns:

Putini stiu ce e iubirea, dar toti vor sa fie iubiti happy

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Wow toata lumea cu da,eu ca sa fiu un dracusor rau,spun ca nu,nu cred ca femeile iubesc cu adevarat =parere personala, adica fetele simt atractie fizica de acord dar mai departe e doar atractie atat o perioada apoi numai e nimic, barbati si ei simt atractie dar iubesc cu adevarat, nu e de mirare ca se sinucid si isi revin abia dupa 2 ani vs 2 saptamani la fete, asta nu inseamna ca toti barbati iubesc cu adevarat putini, dar prima iubire e o iubire cum femeile nu pot simti pur simplu creierul lor e diferit anatomic vorbind fata de al nostru, fetele sunt invatate de mici sa isi exprime sentimentele in scimb baieti isi reprima sentimentele asta duce la o suferinta mai mare de partea barbatilor care simt iubirea mult mai puternic

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Eu pana la urma o sa te bat jur

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Abia astept naty

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Bine oricum prin vara posibil sa vin pe acolo si apoi vezi tu tongue

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Super te astept, hai sa nu facem spam, citeste pana la sf raspunsul meu si vei intelege

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Dar al meu de ce e? Pentru ca dupa tine numai barbatii iubesc cu adevarat.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Iubirea este diferita la barbati si la femei, creierele sunt diferite, asta se poate dovedi oricand
http://www.scientia.ro/......ebral.html
deci femeile dupa cum am scris sunt obisnuite cu sentimentele lor in scimb barbati o reprima
, ceea ce duce la iubiri diferite, femeia iubeste intr-un mod iar barbatul in alt mod dar iubirea cu adevarat o simte doar barbati, femeile simt mai mult atractie fizica si iubire fata de ceea ce are acel barbat
http://www.psychologies.ro/......le-2151707
„Barbatii au tendinta de a supraestima interesul unei femei pentru partenerul ei de cuplu, insa, tocmai din acest motiv, ajung sa se confrunte cu o iubire neimpartasita, ceea ce le provoaca suferinta", afirma psihologul Wiebke Neberich.
Barbatii nu pot face fata ranilor emotionale. Chiar daca intr-o prima faza par mai ok decat partenerele lor in cazul unei despartiri, barbatii au nevoie de mai mult timp pentru a-si constientiza si a-si accepta sentimentele. Ei "jelesc" moartea relatiei cu intarziere
Pe de alta parte, femeile plang imediat dupa despartire, potrivit studiilor in domeniu. Confruntandu-se cu durerea despartirii imediat, scapa de ea mai repede. Barbatii, insa, isi reprima emotiile si raman cu rani nevindecate mai mult timp.
http://www.perfecte.ro/......logii.html

Ei bine, psihologii ne contrazic. Poate că par puternici şi veseli, dar bărbaţii suferă cel mai tare când apar probleme în relaţia de cuplu. Acestea chiar îşi pun amprenta asupra sănătăţii lor mintale – sunt concluziile ivite în urma unui studiu.
https://www.unica.ro/barbatii-sufera-despartire-5898

degeaba iar dai eronat, ti am oferit destule dovezii, studii

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu generaliza ray.E cea mai mare greseala.Citeste inca o data si ai sa vezi ca exista si exceptii, nu in toate cazurile e asa. Exista barbati care pot face fata ranilor emotionale.Cum la fel exista si femei care nu sunt atat de sensibile. Partea eronata era ca ai lasat sa se inteleaga ca numai barbatii pot iubi cu adevarat, ceea ce nu e corect.Or fi iubirile diferite, dar asta nu inseamna ca a femeii e mai putin intensa sau ca nu e adevarata.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Cea ce cred in continuare doar barbati iubesc cu adevarat, femeile dupa cum am scris simt atractie fizica =unele ca multe se comprimit din interes sau sa nu fie singure asa ca aleg masculi beta dar atractie simt fata doar de uni care le atrage, iubirea la femei nu exista, imi poti da eronat, nefolositor

Cine sufera mai mult?
Exista, de asemenea, unele semne care ne arata ca barbatii sufera mai mult cand se despart de partenerele lor. Spre exemplu, un numar de trei ori mai mare de barbati se sinucid in urma unei despartiri.

Cercetatorii au demonstrat ca barbatii sunt si mult mai naivi si cred in iluzii romantice precum: "o persoana iubeste o singura data-n viata cu adevarat", "cea mai mare fericire iti este data de iubire", "dragostea invinge toate obstacolele".

Femeile sunt mai prudente cand vine vorba de sentimente puternice de dragoste din cauza conditiilor sociale si economice. Prin urmare, sunt mai atente atunci cand se indragostesc sau doresc sa se casatoreasca cu cineva.

Cine da mai mult?
Femeile probabil ca au raspuns imediat: noi dam! Ei bine, studiile nu confirma acest lucru. Femeile si barbatii sunt doar crescuti in moduri diferite, drept pentru care isi exprima preocuparile in mod deosebit.

De la femei se asteapta sa poarte responsabilitatea sentimentelor partenerului si sa aiba grija de relatie si de copii, in timp ce de la barbati se asteapta sa poarte responsabilitatea sigurantei partenerei, iar in cazul casniciei, sa asigure bunastarea materiala.

Cine este mai fericit?
Cercetarile unui studiu arata ca femeile cu varste cuprinse intre 27 si 29 de ani cred ca sunt mai fericite in dragoste decat barbatii, iar motivul ar fi perspectiva negativa pe care acestia o au asupra dragostei.

Casnicia le face pe femei foarte fericite, dar ele isi schimba opinia dupa cativa ani, pe masura ce realizeaza in ce s-au implicat.

Pe de alta parte barbatii considera ca mariajul echivaleaza cu pierderea libertatii si simt o mare responsabilitate la inceput, dar, mai tarziu, ei realizeaza ca o casnicie este chiar un lucru bun si incep sa se bucure de beneficiile oferite de aceasta.

dupa cum se poate vedea femeile iubesc ceea ce posedeaza material acel barbat in scimb barbatul iubeste femeia

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Si femeile iubesc cu adevarat.Dar tu ai tendinta sa fii subiectiv si sa tragi concluzii gresite. Vrei sa evidentiezi faptul ca voi suferiti mai mult? Nu in toate cazurile.Gandeste-te cand de fapt nu ne iubiti, ci stati doar pentru sex/ne inselati.Cine sufera atunci? Spui ca femeile sunt mai prudente inainte de casatorie.Ca le intereseaza situatia financiara.E si normal sa fie asa, din moment ce trebuie sa ai cu ce sa-ti cresti copiii. Femeile nu iubesc numai ce poseda barbatul(din punct de vedere material)Iubesc si persoana.Dar tu preferi sa crezi ca nu e asa.E mai simplu sa crezi ca daca tu nu ai parte de ceva atunci acel ceva nu exista.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am scris ca toti barbati iubesc cu adevarat,am scris ca barbati care iubesc cu adevarat sunt putini iar ei sufera mai mult cand iubesc pentru prima oara,de ce sa stai cu o femeie daca nu pentru sex? e normal ca stam cu voi pentru sex,asta e scopul biologic uman reproducerea,de ce un gay nu sta cu o fata? ca nu simte atractie fizica =dorinta sexuala,nu pot fi ipocrit sa spun ca nu e adevarat asa ceva, e adevarat asa ceva, de asta ne pierdem timpul cu voi ca apoi sa facem sex cu voi nu pot generaliza dar ceea ce ne determina sa vrem o relatie sa vorbim cu o fata este dorinta de reproducere a genenelor, iubirea apare in mod involuntar in timp, nu stiu cat iubesc persoana daca pierzi ce ai sunt sanse de divort, eu niciodata nu am inteles ce legatura au banii iar aceste argumente gen ca femeile sunt mai prutende sunt pur simplu vrajeli, daca e vorba de banii nu poate fi vorba de iubire, daca tu imi spui ca nr 1 pentru femei ca criteriu e banul pentru ca sunteti mai prutende inseamna ca voi iubiti banul dragele mele nu barbatul, nu sunt subiectiv pur simplu spun adevarul, ti am dar argumente, studii, dovezi etc ca sa nu spui ca inventez eu

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Mda.E cazul sa fiu mai clara.Ma refeream la faptul ca uneori stati DOAR pentru sex.Adica nu ne iubiti, doar profitati.Cum sunt majoritatea cazurilor cand unul de 20sta cu una de 15-16.Si nu numai.Nu e banul nr1.Tu ai spus ca suntem prudente inainte de casatorie.E si normal.Nu m-as casatori daca as sti ca n-am(eu, nu iubitul meu, EU)o stare financiara suficient de buna cat sa-mi permita sa cresc un copil.Si el ar trebui sa procedeze la fel.E normal sa ma gandesc si la viitor, dar nu in sensul ca daca n-ai bani nu pot sa fiu impreuna cu tine.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Isi repet si eu am stat cu prima iubita doar pentru sex, e ceva normal, dupa cum am scris barbati reprima sentimentele, ei nu stiu ce e iubirea dar afla ce e dorinta sexuala la pubertate, acel barbat din exemplu tau care sta cu aia de 16 ani nu ca i iau vina dar el se lasa puratat de dorinta sexuala deci vrea sex de la ea ca va aparea iubirea in timp poate ca da poate ca nu,tu nu intelegi lumea masculina la noi iubirea, sentimentele sunt slabiciuni si ele vin reprimate sau ascunse, cand naiba un baiat spune ba o iubesc pe aia nu spune ba am facut sex cu aia =are un nou trofeu de colectie, desi a vrea sex e ceva ok, si eu daca as sta cu o fata as sta pentru sex si sa am cu cine discuta, pierde timpul etc

| sofisis a răspuns (pentru Freya1):

Ia un bon de ordine si stai la rand laughing)

| Freya1 a răspuns (pentru sofisis):

Nu am de ce tongue

| Violleta2022 a răspuns:

Da, exista!

| Freya1 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Daca tu nu dai peste ele nu inseamna ca nu exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce e eronat raspunsul meu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rar de tot, iubirea in ziua de astazi a ajuns sa fie o plictiseala.

| Cannibal a răspuns:

Am avut o singura relație in care m-am simțit iubit, și aia cred că a fost singura femeie care a fost în stare să aibă răbdarea să-mi arate că mă iubeste, am rănit-o mult dar m-a iertat de fiecare dată.
În schimb in celelalte relații m-am simțit doar trădat, mințit, înșelat.
Am ajuns la concluzia că iubire e doar un cuvânt, care este folosit pentru a obține anumite beneficii.

| RAY a răspuns (pentru Cannibal):

Corect asa e, mare dreptate ai

| Logann a răspuns:

Da