| savemelord a întrebat:

Nu ma inteleg cu nici un coleg! Nu am nici un prieten, cu cine sa ies pe-afara. Toti imi spun ca sunt enervanta pentru ca incerc sa vorbesc cu ei si sa ma inteleg si mereu eu sunt cea care ridica mana la ora si vrea sa raspunda, iar ei imi spun: "Nu te mai baga singura in seama, nimeni nu te suporta!". Am ajuns sa-mi fie frica sa vorbesc si la ore imi e frica sa raspund ca iarasi o sa-i supar cu ceva. Eu vreau sa fiu draguta cu toti, mereu le dau foi albe la desen, acuarele, pixuri(uneori nu mi le mai aduc inapoi dar chiar si asa eu nu ma supar si nu ma cert cu ei) mereu am fost generoasa cu ei, nu am facut scandal, am incercat sa fiu cat mai draguta posibil, nu am vrut raul nimanui. Am sa incerc sa ma schimb, sa nu mai vorbesc, sa nu ma mai bag in seama cu ei si sa devin o singuratica sper ca asa vor fii mai multumiti. Mereu sunt exclusa si nimeni nu ma asculta. Astazi o colega a mai intrat in vorba cu mine si vine o colega si ii spune "Cum de stai cu asta?" iar apoi ea imi spune(colega care s-a bagat cu mine in seama) "Esti enevanta!" si ma lasa balta plecand cu cealalta colega spunand "Cea mai enervanta!". Incerc si eu sa comunic cu ei ca sa nu stau singura mereu, dar se pare ca ei nu ma suporta. Am inceput sa am atacuri de panica, astazi cand am plecat de la scoala am si avut gandul de-a ma arunca in fata masinii, ce rost mai are sa mai traiesc daca nimeni nu ma vrea? Nu imi e frica de moarte ci de ce va urma dupa ce voi muri. Am 14 ani si sunt clasa a VII-a si nu nu voi scapa de ei la liceu pentru ca scoala mea are si liceu si scoala primara si gimnaziala. Si nu-mi spune-ti sa vina mama sa discute cu ei ca apoi imi vor spune ca o chem pe mami sa-mi rezolve problemele, vreau sa mi le rezolv singura si nici nu vreau sa ma mut la o alta scoala. Ce ar trebui sa fac pentru a fi acceptata? Cum ar trebui sa ma schimb, inacat ca toata lumea care acum ma uraste sa ma placa? Scuze categoria.

14 răspunsuri:
| KraddyQ a răspuns:

Simplu, nu mai ajuta pe nimeni, iti vezi de treaba ta, si incearca sa iti faci prieteni din alte clase

| corbulalbrosu a răspuns:

Problema ta este destul de grava, dar nu fara iesire.Este nevoie de timp si de maturizare de ambele parti. Incearca sa fii mai serioasa si mai personala.

| LoveSleep a răspuns:

Mai rezistă și tu un an.
O să vină a 9-a și-o să poți să fii exact cum vrei. De fapt, poți să fii exact la fel, îți garantez că nimeni n-o să-ți facă nimic.

| Doub a răspuns:

Maturizeaza-te. Nu ai nevoie de oameni fara caracter ca sa fii fericita.

| Neuronul a răspuns:

Eşti nou venită în clasa? big grin
Dacă de 7 ani de zile ai tot încercat să te împrieteneşti cu ei şi toţi ţi-au întors spatele, poate că ar trebui să te transferi la o altă şcoalăwinking
Cu cât încerci să fii mai drăguţă cu ei, cu atât te vor respinge mai mult.
Fă-ţi o prietenă, două care crezi tu că sunt mai sociabile şi atât! Nuu mai încerca să mulţumeşti pe toată lumea!

| catelusdragalasmicut a răspuns:

Axeaza pe 2 maxim 3 fete mai singuratice sau mai prietenoase. Daca nu merge, vorbeste cu cei din alte, clase sau mai mici. Adica esti pe a 7-a, poti vorbii cu fete de a 6-a. Daca esti noua sigur o sa fii asa mai la inceput. Ai 14 ani, eu am 12 dar la 14 vreau sa ma angajez. Eu primesc 5 bluze si 5 perechi de pantaloni pe an, dar abia astept sa am banii mei sa imi iau singura. Si da gasesti joburi. Mama m-a sfatuit sa ma angajez la un motel mai retras sa ajut la curatenie: sa fac paturi, sa adun pahare, lucruri usoare. Si poti sa iesi pe afara. Iesi in oras, iar asa poate te imprietenesti cu cineva de varsta ta de la alta scoala.

| catelusdragalasmicut a răspuns:

Salut! Am 12 ani si am incercat sa iti trimit un mesaj, ma rog, ma poti contacta te rog eu mult pe mailul daniela_spataro@yahoo.com? Ca as vrea sa vorbesc ceva cu tine si nu ma lasa sa trimit mesaj din vin ranglui junior.

| savemelord explică (pentru catelusdragalasmicut):

Crayol.creion@yahoo.com este al meu

| sebilika a răspuns:

Stii vorba aia, cand esti bun, esti luat de prost. Nu ii mai ajuta cu nimic, incearca sa-ti faci doar o prietena, 2, nu trebuie sa te imprietenesti cu toata clasa.

| Carina16 a răspuns:

De ce te intereseaza atat de mult parerea lor? Tocmai din cauza asta iti fac ei toate astea. Pentru ca tu depinzi de ei, de multumirea lor fata de tine! Ei, acum te-au ales drept "victima" pentru ca tu ai vrut sa fii asa, pentru ca le-ai dat atata atentie. Este pacat ca persoanele la fel ca tine, generoase si bune au de suferit, dar oricat de mult sau de putin ne place sa recunoastem, aceasta este natura omului. Odata ce intalnim persoane care sunt dispuse sa fie la dispozitia noastra in permanenta, avem tendinta sa le consideram inferioare, noi, oamenii vrand sa ne apropiem de persoane egale noua sau superioare. De acum inainte, tu, trebuie sa spui STOP si sa iti schimbi stilul de viata. De acum inainte, propune-ti sa nu iti mai pese de ei, de multumirea lor, lasa generozitatea pentru niste oameni care nu o apreciaza si FRUNTEA SUS, cauta persoane din alta clasa cu care sa vorbesti si nu ii mai lasa pe ei sa te jigneasca! Nu le permite sa te numeasca enervanta, raspunde-le politicos dar dureros. Cauta-ti sa-ti formezi un grup minim de prieteni, de 1-2 persoane, care sa iti fie alaturi si sa te merite cu adevarat. Nu te mai lasa afectata de colegii tai si mai ales nu le permite sa te jigneasca! Si ce daca nu sunt multumiti de tine? Inseamna ca, nu stiu din ce motive, te invidiaza. Tu trebuie sa fii multumita de tine! Nu ei. Iubeste-te si respecta-te pe tine insuti pentru a fii iubit si respectat. Te pup! kiss Daca vrei, eu pot fii prietena ta!

| sblcmdn a răspuns:

Buna! Exact in aceeasi situatie am fost si eu la scoala. Daca incercam sa vorbesc cu ei ma intrebau ce caut aici, imi ziceau sa plec etc. Norocul meu a fost ca am avut o prietena care mi-a fost alaturi si astfel nu mi-a mai pasat de loc de colegi. De cand ma stiu 60% dintre persoanele care ma cunosc nu m-au placut. Pur si simplu nu mi-a mai pasat. Statea mai mult singura ce-i drept si imi vedeam de treburi. La liceu insa m-am gandit ca va fi la fel de oribil. Pentru mine insa a fost o surpriza caci aveam o clasa foarte ok in care toti ne intelegeam. Si normal ca ma vedeam si cu fostii colegi dar nu-mi pasa de ei.
Sfatul meu e sa iti gasesti o prietena buna, cu care sa poti vorbi si care sa-ti fie alaturi si sa-ti vezi de treaba la scoala. Asta este daca nu te poti integra ai putea sa te muti. Nu prea ai alte solutii. Bafta.

| hshl a răspuns:

Incearca sa ii spui doamnei diriginte ca toti te ignora si nu vor sa vorbeasca cu tine, sau nu-i baga in seama si nu le mai da pixuri sau altceva.

| d3javw a răspuns (pentru hshl):

Daca ii spune dirigintei, diriga o sa le spuna elevilor sa fie mai prietenosi cu ea si ei din contra o sa o urasca si mai mult ai uitat cum e la scoala?

| d3javw a răspuns (pentru hshl):

Eu sunt de parere ca nu ar trebui sa le mai dai colegilor pixuri, etc.Si da cei de aici au dreptate,fa-ti o prietena cu hobyuri,obiceiuri comune,asta e o solutie excelenta,nu incerca sa te schimbi pentru toti ratatii din clasa,nu merita,daca chiar nu prea ai hobyuri si iti place mai mult sa inveti incearca sa faci si ceva diferit, uitate la filme, seriale, joaca jocuri, citeste si persoanele cu hobyuri comune se vor apropia de tine.