| angelinthedark a întrebat:

Nu mai pot de supararesad, deci chiar vreau sa ma despart de prietenul meu din cauza unei faze care mi-a facut in seara astacrying, dau fundita pentru cine ma ajuta...deci m-a chemat la el, a fost totul bine pana cand a iesit din casa cu un prieten nu a zis nimic, eu am crezut ca iasa doar pana afara, cand colo el a plecat cu prietenul lui la o terasa unde erau mai multi prieteni si a baut de numa, era beat, a baut putin si inainte sa vin eu la el, apoi eu l-am tot asteptat si nu a venit, m-am hotarat sa vin acasa, asa ca am plecat de la el fara sa il anunt ca plec, telefonul si l-a lasat acasa, cand am vb cu el la tel de pe teleu lu un prieten de-a lui imi zice ca vine imd si cand colo il astept 2 ore si tot nu vinecrying, era beat si nu i-a pasat de mine, si m-am decis sa renunt la el pentru ca am vazut ca mai mult ii place bautura si prietenii, adica ma lasa pe mine sa il astept si pleaca fara sa imi spuna si eu ca fraiera am ramas la el acs, deci nu mai pot de suparare, ma doare si capu si inima simt ca morsad. Chiar nu insemn nimic pentru el? Mi-a facut faza asta mai o data in rest nu...eu l-am iertat dar nu mai pot, mentionez ca asa in general am o relatie de milioane cu el, ma respecta, ma suna des, ne vedem des, dar prietenii il duc la bautura si nu stiu ce sa fac, cum sa reactionez. PUr si simplu nu ma pot opri din plans, cu msa ma lase le pe mine singura la el si el sa stea sa bea cu amici lui? Ce sa fac? Oare cum sa reactionez? CE sa ii zic? Sa ma despart de el ca m-a lasat sau sa il iert? Ce sa fac dupa cele intamplate?

17 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu ai ce să ierţi.
Nu trebuie să-ţi ceară ţie voie să meargă la băut, nu ştiu cum să-ţi zic.
Tu cu guriţa ta spui că ai o relaţie de milioane cu el.
Ei bine, află că noi cu toţii, oamenii de pe planeta Pământ, avem defecte. Prin urmare, ăsta este defectul lui... uneori mai bea cu prietenii.
Câtă vreme nu te bate, nu te înjură, nu-ţi crează ŢIE probleme, nu pricep care ţi-e problema ta.
Atâta vreme cât el te respectă, îţi este şi un bun prieten, nu înţeleg de ce nu poţi accepta această stare de fapt şi să o discuţi ca de la adult la adult.
Aici sunt însă două probleme:
1. Ori unul din voi nu este adult
2. Tu te crezi perfectă (şi crede-mă, nu eşti!)

| HBK a răspuns:

Problema este ca si anturajul daunator il trage in jos, daca nu este constiincios il dezveti greu de la astfel de escapade. Ii pui in vedere ceea ce te deranjeaza pe tine si nu-i dai alta varianta decat sa aleaga intre tine si prieteni. Poate a devenit un obicei de-al lui si asta dauneaza. Sperie-l putin ca il lasi din cauza prietenilor, vezi ce reactie are.

| nicol20 a răspuns:

Te inteleg perfect incearca sa ai o discutie cu el si spune-i ce te doare daca el va aceepta sa te asculte si nu se va enerva si va incerca sa se schimbe merita sa ii mai dai o sansa e de inteles este baiat ar mai bea si el o bere 2 dar totul cu limita.Acum tu trebuie sa decizi si faci asa cum iti este tie cel mai bine.Bafta

| madagascar a răspuns:

Sincer spune-i ca daca mai continua asa te pierde, nu il baga in seama, zi ca esti foarte suparata pe el si de ce, si vezi ce reactie are. e cam imatur. eu zic ca un "du-te pa" ar fi perfect pentru el, daca ati continua relatia si poate v-ati casatori si ar face la fel cred ca ai regreta, raul trebuie taiat de la radacina, nu te umili, nu se merita

| ramona_4785 a răspuns:

Primul lucru care ti-l spun sa-l faci este sa astepti sa vezi care e varianta lui, desi nu are nici o scuza ca a plecat si te-a lasat ca si cum nu ai fi acolo.Asta e lipsa de repsect fata de tine si totala nepasare. Spun ca ar trebui sa faci ceva pana nu e prea tarziu. Ia nu-i mai arata ca-l iubesti, refuza-l cand te mai invita la el arata-i ca nu-ti pasa asa tare, spune ca esti ocupata si vezi cum reactioneaza; daca nici asa nu merge spun sa-l lasi in pace sa-ti vezi de viata ta ca meriti ceva mai bun.Nu stiu alceva sa-ti spun fa cum iti dicteaza inima dar baiatul asta ...eu zic ca nu te merita.

| anad a răspuns:

Ai tot dreptul sa fii suparata, sa te arati suparata, dar nu te desparti de el si vezi ca poate de data aceasta ii va parea sincer rau si se va schimba. Mai da-i o sansa deoarece cred ca inca prietenii au mare influenta asupra lui. Cu timpul, cand relatia dintre voi va fi mai consolidata, va renunta treptat la ei.

| julieta a răspuns:

Daca tine cat de putin la tine nu ar face asa, sau ar avea 1 gram de bun simt sa te anunte ca pleaca cu amicul lui nu sa te cheme la el si el sa plece ca si cum tu nici nu ai fi acolo.incearca sa vb cu el, spune-i ceea ce te deranjeaza la el, daca nu se va schimba te va pierde. daca nu da nici un semn ca ar vrea sa se schimbe ar trebui sa renunti la aceasta relatie pentru ca nu va merge din moment ce te deranjeaza acest comportament al lui.bafta p. s lumea nu se rezuma numai la el

| babygyrl a răspuns:

Ar fi mai bine sa il inviti la o discutie serioasa.Sa ii spui ce nu iti place la el, ca ar trebui sa se ocupe si de tine nu numai de prietenii lui.Cam asa ceva era si prietenul meu dar el nu a vrut sa ma despart de colegele mele sau sa ma cert si nu ma lasa balta cand se intalnea cu mine, dar avea o amica fff buna care mie nu-mi placea si chiar m-am certat rau de tot cu ea si acum el este cu ea. Vorbeste cu el si vezi ce iti spune, iti las id meu sa imi spui ce ai facut. id meu:ioana_dei. sper ca te-am ajutat. si pentru mai multe idee vb pe mess.

| babygyrl a răspuns:

Vorbeste cu el. Spuinei ca nu mai suporti asa ceva si ori isi schimba comportamentul si iti spune ca are de gand sa plece de acasa ori te despati de el. Nu a facut bine ce a facut, trebuia sa iti spuna ca pleaca si nu stie cand vine si mai bine sa va vedeti altadata pentru ca acum iese cu prietenii.Depinde de ce iti spune inima sa faci si ce crezi ca e mai bine pentru tine.Pt ca sa il ierti spune-i ceva sa faca, ceva ce iti place tie. Sa iesi la o plimbare sau ce vrei tu.

| vali_6207 a răspuns:

Sti cum e toata lumea zice sa va despartiti, dar nu e chiar asa de usor sa te desparti de cineva la care tiii cu adevarat, e foarte greu si sincer stiu prin ce treci, si eu nu stiu ce sa fac ca prietena mea nu are incredere in mine la fel cum am eu in ea, si multi imi zic sa o las ca mai sunt fete dar nu e chiar asa cand te intelegi bine cu cineva cum ai zis u ca o faceti nu e asa de usor de parasit, pe iubitu tau anturajul il strica. Ar trebui sa incerci sa mergi si u cu el sa il rogi sa iesiti voi doi undeva fara "prieteni" sa va simtiti bine, acum nu putem fi fara defecte ca nu am avea cum dar trebuie sa incercam sa le indreptam, sa facem compromisuri, eu zic sa vorbiti si sa incerci sa ii mai dai o sansa. Dar poate ca nici eu nu sunt in masura sa dau sfaturi dar iti zic parerea mea. bafta si nu mai plange, fi tare, ai grija de tine.winking

| bibishor a răspuns:

Si eu am un prieten de genul, bine doar ca pe mine nu ma pune sa stau dupa el, faza e ca mai are si el nevoie de momente de evadaresa sti ca pentru un baiat prietenii sunt foarte importanti si nu va renunta prea curand la ei... vorbeste cu el, dar sa nu faci scene sa creada ca esti prea disperata, acum lasa-l sa te caute el, nu-i trimite nici sms, nimic... o sa vezi ca te va suna si atunci poti sa-i spui ca esti suparata pe el pentru ca te-a pus sa astepti cand iti putea spune din prima ca vrea sa-si petreaca seara cu prietenii. iubiti-va frumos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa ii spui in fata ca nu mai merge asa...si daca nu o sa te asculte desparte-te de el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai intreaba-l ce conteaza mai mult pentru el tu sau prietenii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nustiu daca e cazul sa te desparti la faza asta de el. Vorbeste cu el si spune-i sa nu se mai repete si daca nu intelege si mai repeta greseala fara regrete sa i zici pauzaaa.Parerea mea mai dai o sansa.Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca s a mai inatamplat odata, si din nou ti a facut`o iti dai seama ca daca o sa il ierti si acum, o sa ai surpriza sa faca din asta o obisnuinta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai o relatie serioasa nu merita sa te desparti de el. purtati o conversatie serioasa spune-i ce te doare, ca te deranjeaza faptul ca te-a lasat acs la el singura si el a plecat ca un amic. da te-ai gandit ca poate amicu lui il invata? poate ii zice sa nu fie fraere si din astea, iti zic asta pentru ca eu am amici baieti si am vazut ce sfaturi dau baietilor ca prietena. ceva de exemplu ''ce nana tu esti fraier sa asculti sau sa stai dupa ea''. asa ca nu merita sa te desparti de el pentru ce il invata amicii lui sau ce ii baga in cap

| JustLight a răspuns:

Eu zic sa nu dramatizezi... este numai un gest si daca zici ca nu se intampla des si ca in rest ai o relatie de milioane eu zic sa stai calma si sa mai "cugeti". daca se repeta sau mai observi si alte lucruri atunci sa te gandesti la despartire.la momentul la care ai postat erai foarte suparata, este normal, toata lumea reactioneaza asa dar oricum cred ca de atunci ti-a trecut supararea.