| anonim_4396 a întrebat:

Nu mai pot m-am saturat de tot si de toate, nimic nu imi mai aduce bucurie pe pamantul asta, nici nu ma gasesc pe mine cu adevarat nici nu exist, lumea ma ignora ca si cum nu as exista. mereu sunt singur, nu am pe nimeni, nici o prietena, nici un prieten, mereu simt o plictiseala extrema, de sarbatori stau ca un prost si ascult muzica si nu ies cu nimeni, in zile normale la fel, in weekend la fel, mai oameni peste 10-20-30-100 de ani mor si eu continui sa imi irosesc viata degeaba, numai pot cateodata nici nu pot explica ce simt, e o senzatie urata oricum..., de mic am fost foarte ferit de multe lucruri (sa ies cu alti copii sa trec strada, sa merg singur la magazin si multe altele) mi se pare ca am crescut cu "prostia asta" si acum cativa ani ma comportam la fel ca acum aproape, tot ma plangeam si etc. si voiam sa mor(si acum mai vreau ) dar nu inteleg de ce? de ce nu m-am schimbat si ma comport tot ca prostul, credeti ca lucru asta ca am fost super-protejat si inca sunt straight face m-a facut sa fiu asa ciudat? cum pot face lumea sa inteleaga ca numai sunt un copil, chiar daca ma comport mai copilaros cateodata, am 17 ani si ai mei tot se comporta cu mine ca si cum as avea 12 ani... mai oameni ce naiba, maine-poimaine fac 18 ani si eu ma comport ca un retardat, ce as putea sa fac? sa ma lase dracu in pace cu regulamentele lor comuniste si gandire lor si sa fac ce vreau ca nu pentru ei traiesc ( si aici ma refer, ca dupa 21 nu am voie afara, nu pot vorbi cu baietii care vorbesc urat, nu pot face parte din societate, nu ma pot uita la orice youtuber, si copii de 12 ani de acum fac mai multe ca mine, alti la varsta mea au iubite, se distreaza, canta, fac ceva. doar eu singuru prost, am vrut sa imi iau microfon sa incep sa cant si cica ce sa faci ma cu el, nu ai ce face, nu am avut curajul niciodata sa le spun ce simt cu adevarat si ce vreau cu adevarata, nici sa le spun ca vreau sa cant nu am curaj, nu vreau sa tot stau la baza lor mereu ca un copil prost, vreau sa ma lase mai independent, nu tot sa imi spuna ei ce si cum, m-am saturat deja ca am ajuns un retardat, ar trebui sa ma nasc din nou ca sa fiu bine, si sa ma inteleg cu societate

5 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

De la 18 ani esti liber sa faci ce vrei tu. Vorbeste cu psihologul școlii.

| Lawrrrr a răspuns:

Stai linistit dude, totul va fi ok cât timp esti dispus sa faci o schimbare. Spune-le părinților tai prin ce treci, iar dacă nu înțeleg cu frumosul fă singur ce e de facut, iesi cu cine vrei, fa ce vrei (nu zic acum sa te apuci de fumat sau mai știu eu ce). Orice părinte este protector mai mult sau mai putin, dar depinde și de noi cum privim situatia sau cum acționăm, crezi ca ceilalți părinți le spun copiilor: "poti sa iesi noaptea cu cine vrei" "poti sa fumezi" "poti sa faci ce vrei", nu, deci ia tu o inițiativa. Cine te oprește sa-ti faci relatie? Dacă vrei sa vorbim poti sa-mi lasi insta-ul tau

| AmedeeaBeea a răspuns:

Cred ca ar trebui să vorbești cu părinții tăi despre aceste lucruri, sa le spui ca aceste măsuri sunt prea exagerate si poate te vor înțelege. Chiar dacă e greu, încercă să comunici cu celelalte persoane sau sa te împrietenesti cu o persoană care are acelasi caracter ca tine, iar daca nu reușești, nu te întrista. De exemplu, eu nu am niciun prieten, cei pe care ii consideram m-au lăsat balta când aveam nevoie de ei... Si sincer, sa vrei sa iti iei viața este un lucru oribil. Sa stii ca nu te judec, nu am dreptul sa fac asa ceva, nimeni nu are dreptul să facă asta. Stiu ca treci printr-o perioadă grea, dar incearca sa iti revii si sa ai incredere in tine, sigur vei reusi sa te regăsești si cu timpul vei descoperi ca esti foarte important pentru anumite persoane.
Acesta este sfatul meu, parerea mea, nu stiu daca este cea mai potrivita, dar am incercat sa te ajut. Sper ca am putut face acest lucru!

| Stefan66t6fc a răspuns:

Dacă te-ai săturat de tot da-mi cerere pe Facebook george stefan si îți explic eu cum sa te schimbi îți voi schimba viata

| anonim_4396 explică (pentru Stefan66t6fc):

De ce nu imi spui aici? imi poti trimite felicitare sa vorbim daca nu ai grad