| anonim_4396 a întrebat:

Nu vreau sa fiu luata la misto. Eu si iubitul meu suntem intr o relatie de 2 ani, de aproape 4 luni a inceput sa se comporte foarte urat la modul ca nu ma mai respecta si imi vorbeste urat. De 4 luni de zile ma prosteste in fata ca ne vedem etc ca nu vorbeste cu altele ca nu ma inseala, el locuieste in Bucuresti iar eu in constanta. Totul a fost frumos la inceput … ne certam tot timpul nu pot sa renunt la el la fiecare cearta aproape ca plang seri la rand ca sa ma pot descarca si ma trec tot felul de ganduri urate. Sa mi iau viata. Nu vorbim cu zilele chiar saptamani intregi cand suntem certati nu stiu ce sa mai fac va rog daca stiti un sfat bun sa ma ajutati spuneti mi cum as putea sa ma despart de el sa pot avea parte de liniste sufleteasca

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Indiferent ce ti se intampla in viata, sa te sinucizi pentru cineva este cea mai proasta alegere posibila. Daca relatia a devenit toxica trebuie sa iesi din ea, chiar daca simti ca nu mai ai putere. Daca va certati tot timpul asta inseamna ca nu va rezolvati problemele si frustrarile, ci tot le acumulati cu fiecare cearta, alaturi de tensiune si altele urate, deloc utile intr-un cuplu.Din punctul meu de vedere, faptul ca nu vorbiti dupa cearta zile sau saptamani intregi confirma ca la nivel emotional si pshologic niciunul dintre voi nu tine la celalalt cu adevarat.De exemplu, eu nu pot sta suparata pe partener mai mult de o zi, indiferent de motivul disputei.Mereu cautam sa vorbim dupa, sa privim mai la rece, sa vedem ce a mers prost, de ce am reactionat asa, cum am ajuns acolo, cum putem rezolva. Daca va tot certati iar apoi va prefaceti ca nu s-a intamplat nimic, atunci imi pare rau, viitorul va fi sumbru pentru aceasta relatie.

13 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

La distanta nu merge niciodată, eu momentul sa spui STOP și sa străbați cât mai multe cearșafurile, nu e corect ca tu stai pe uscat iar el rupe paturile în București dacă era bărbat adevărat te invita la București sa locueisti cu el

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta ai?

| Violleta2022 a răspuns:

El are deja pe alta, de aceea nu-ti mai vorbeste si nu te mai respecta.
Oicum relatia asta era sortita esecului, fiindc arelatie la distanta si prin corespondenta, nu exista.
Da-i pace astuia si cauta-ti alt baiat in Cosntanta, ori muta-te in Bucuresti la iubitul tau daca el te mai vrea.

| Hyperion7 a răspuns:

In primul rand,asta nu e relație sănătoasă, ci toxica.
O relație devine toxica ca urmare a greșelilor neremediate la timp prin comunicare și/sau datorita unui partener nociv din punct de vedere emoțional (cu traume, probleme psihice etc)

Mai mult de atât, daca vrei sa continui cu el și să crezi că îl poți aduce pe linia de plutire, e cea mai proasta idee ever.Nu se va schimba,asta numai dacă el va conștientiza toxicitatea de care da dovada.

Normal că totul e frumos la început, cum altfel sa ajungi sa fii manipulată și prostita, pe scurt, cum vrei să facă din tine ce vrea el daca nu te manipulează?happy
Evident că din cauza asta o sa fii presata sa iei decizii pe baza emoțională (să îl ierți.sa îi mai dai o șansă etc), ceea ce ce greșit, GRESIT!

Faptul că nu poți renunța la el se datorează manipulării de care ziceam mai sus.Asa că dacă vrei să rupi ștreangul, înțelege că un om devenit toxic nu poate fi modificat, mai ales daca el nu dorește asta, iar dacă mai stai mult în preajma lui, vei deveni la fel.Stii cum se strica fructele, stand langa unul contaminat? E, fix așa e și la oamenibig grin

In tot timpul in care sunteți certați, sa nu crezi că el sta cuminte sau cevahappy
El o face intenționat pentru a găsi pe altcineva, pentru ca ulterior sa îți dea papucii și tu să stai distrusă big grin
Dar da, asta e o consecință a iubirii.Suferinta.
Nu poți scăpa de suferința, ea e nota de plata.
Așa că dacă vrei să scapi de acesta relație, asumă-ti suferința și incarca-ti programul cu altceva decât cu gânduri ce-l au pe el in prim-plan.Adica poți socializa, poți face chestii precum sport, ascultat muzica buna, învățat etc(te mai detensionează)

Cat despre sinucidere pentru cineva, cea mai mare greșeală ever.Sa te omori doar pentru că nu poți gestiona situația e penibil, nu că vreau sa te jignesc sau ceva, dar hai sa fim realiști, tu stai in pământ la 2 metri sub pământ în timp ce el nu mai poate cu altele?
Scenariul asta pare rupt din filmele cu prosti big grin
Fii puternica! Toți am trecut prin astfel de momente, poate nu despărțiri, dar prin suferințe sunt sigur că am trecut!
Eu unul am trecut prin atâtea și sunt recunoscător pentru lecțiile învățate big grin
Așa că nu dispera, după nori vine și soarele!

| RamonaDinu a răspuns (pentru Hyperion7):

Multumesc mult, faza e ca de fiecare data cand il intreb daca vrea sa ne despartim evita sa mi raspunda si schimba subiectul, de ce?

| Hyperion7 a răspuns (pentru RamonaDinu):

Ii mai ceri și acordul, eu in locul tau îl lăsam sa viseze cai verzi și eu plecam happy
Pai normal că nu îi convine sa va despărțiți, la cine se mai întoarce daca nu găsește pe cineva?
happy

| Paul754880338 a răspuns:

Ești sigura ca exista cu adevărat conceptul de "relație la distanta"? Exista un proverb care spune ca "ochii care nu se vad se uita". E drept ca nu se precizează în proverb timpul, zile, luni sau ani. Cred ca suferi pentru ca te minti si te amăgești singura. Ca sa savurezi un tort trebuie sa îl ai în farfurie în fata ta nu fiind separați de vitrina în care acesta este expus.

| RamonaDinu a răspuns (pentru Paul754880338):

Ne am despartit intr-un final! Va multumesc frumos tuturor pentru raspunsuri

| ClaRa91 a răspuns:

Iti cauti altul.

| RamonaDinu a răspuns (pentru ClaRa91):

Nu este atat de usor precum pare

| ClaRa91 a răspuns (pentru RamonaDinu):

Daca iti place sa suferi, continua. Barbatii e porci.

| SydneyFunnelWeb a răspuns:

Se pare că nu ești prioritatea lui numărul unu. Spune-i scurt că nu mai dorești continuarea acestei relații toxice. Și gata. Este singura modalitate.
Să nu faci greșeala de a te mai vedea cu el "ca simpli amici". Nu vei fi decât o roată de rezervă.

| RamonaDinu a răspuns:

Va multumesc pentru raspunsuri.