| Ancamov4 a întrebat:

Pe data de 14 ianuarie am avut un semi contact neprotejat, iar pe 18 mi-a venit menstruatia dar m-a ținut mai puțin decât în mod normal 4 zile, iar acum pe 13 februarie mi-a venit menstruatia doar 2 zile și s-a oprit, de obicei menstruatia mea e undeva la 6 zile.
De ce s-a întâmplat asta?
De pe 14 Ianuarie nu am mai făcut nimic, e posibil sa fiu gravidă?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In asfel de cazuri primul lucru pe care trebuie sa-l faca cea aflata intr-o astfel de situatie este testul de sarcina, fiindca de la data actului sexual au trecut mai mult de 21 de zile. Fiindca in acest caz au trecut deja 32 de zile rezultatul obtinut va fi 100% valabil si corect.
PREZENTARE TESTARE DE SARCINA EFECTUAT CORECT :
https://www.youtube.com/watch?v=aWIpgoDTknk
Atat posibilitatea sa se poata forma sarcina cat si probabilitatea ca aceasta sa si existe este infima, practic IMPOSIBILA in proportie de peste 99%
Desfasiurarea anormala si atipica a sangerarii menstruale se produce pe fondul unor dereglari hormonale care probabil au aparut ca urmare a dereglarii activitatii hormonale din motive medicale. Efectuarea unei consultatii endocrine si pe urma si ginecologice este mai mult decat indicata in astfel de cazuri. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca ai avut doua menstruatii nu este posibil sa fii gravida. Pentru linistea ta, consulta un medic ginecolog.