| anonim_4396 a întrebat:

Poate exista relatie (amantlâc) platonic/a?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Amantlac NU. Iubire DA

8 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Da, se poate.

| sofisis a răspuns:

Din start o relatie ce presupune intimitate fizica NU mai e platonica. Cele doua notiuni se exclud reciproc.
Daca vrei sa spui ceva gen prieteni cu beneficii, da. Bineinteles ca exista.

| Plato a răspuns (pentru sofisis):

Nu sunt sigur pe ce te bazezi, dar gresesti. Termenul de iubire platonica inseamna cu totul altceva, nu stiu de ce toata lumea il foloseste gresit. Nu inseamna doar prietenie. Nu exclude intimitatea.

platonic a.
1. ce ține de filozofia lui Platon;
2. fig. ideal, pur: amor platonic. [Șăineanu, ed. VI]

| TheGentleman a răspuns:

Nu există așa ceva. Amantlâcul presupune activități fizice (săruturi, sex etc). Iubirea platonică are loc doar în gând, nu include interacțiuni reale, așa că ipostazele aduse de tine în discuție se exclud. happy

| Plato a răspuns (pentru TheGentleman):

Nu e adevarat ce zici, vezi ce i-am spus lui sofisis

| TheGentleman a răspuns (pentru Plato):

Ok. Explică te rog clar și concis ce înseamnă iubirea platonică, cum se manifestă ea. Pentru că în realitate, perfecțiunea nu există, doar la nivelul minții happy

| BiencutzaBia20 a răspuns:

Da, poate exista.