| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o chestie nelamurita. Dupa cate zile dupa ce-mi trece menstruatia pot face sex protejat? Prietenul meu spune ca dupa 5 zile nu are voie sa se "atinga" de mine, este adevarat?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sex protejat (cu prezervativ) poti sa faci oricand. Exista, desigur un mic risc, dar intre zilele 12 si 16 (numarand din prima zi de sangerare). Nu stiu de unde are ideea asta prietenul tau, dar e gresita.

| monyk a răspuns:

Buna, pai mereu exista riscul unei sarcini daca o faceti neprotejat...nu inteleg chestia asta ca nu are voie sa se atinga de tine dupa 5 zile, daca va protejati e ok, daca nu...pai sa stii ca chiar atunci e riscul mai mic si atunci o puteti face fara sa fi in rosc prea mare, primele 5 zile dupa menstruatie nu prea exista sanse sa ramai insarcinata, deci nu e nicio problema daca o faceti, puteti oricand protejat, iar neprotejat daca vrei sa risti, 14 zile incepanad cu prima zi de menstruatia, deci si dupa 5 zile se include.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde cum ati este organismu...stai si u dupa ce ati trece menstruatia macar 3 zile ca sa nu te apuce hemoragia...bafta l sex