| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am si eu o nelamurire. Am 15, aproape 16 ani si penisul meu are marimea de 13 cm, ceea ce comparand cu alte pers. care au intrebat acelasi lucru este ok, problema mea este despre grosimea penisului, l-am inconjurat si are 9 spre 10 cm, iar diametru de 38 mm, ori nu il masor eu bine ori chiar atat are, ceea ce mi se pare destul de subtire. Este ok sa imi fac griji despre acest lucru sau este ok? Am vazut ca la alte intrebari de genul, lumea la raspunsuri isi spun marimea lor, ceea ce nu as vrea acest lucru, as vrea doar sa stiu daca este o grosime ok sau una foarte mica. Este normal sa ma astept la cresteri ale penisului in urm. 2 ani? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Octavian81 a răspuns:

Ciao!
Un penis n are o marime standard, la toata lumea: la 12 ani e x cm, la 13 e y cm fix, masurat la subler si grosimea la fel.
Marimea penisului e o variabila, asa cum exista oameni mai inalti sau oameni mai scunzi; oameni cu nas mai mare sau oameni cu nas mai mic; oameni cu palme mai mari, mai badarane, oameni cu palme mai mici.
Penisul, la fel ca tot ce am enumerat inainte, este un organ ce se dezvolta armonios cu corpul tau, de-a lungul pubertatii si adolescentei tale. Mama natura stie ea, prin semnalele date de ADN-ul cat trebuie sa fie penisul tau de mare si de gros.
El nu creste daca il masori zilnic, daca il ungi cu alifiii, daca il lungesti, sa se intinda, daca il bati.
Asa cum fetele sau femeile, au sanii de diferite marimi si forme, asa si penisul are diferite marimi si grosimi. Nu sunt tote standard, marime unica.
Sper ca te-am lamurit!

12 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Intr-adevar, in privinta grosimii se poate aprecia ca este... subtire daca avem in vedere urmatorul tabel in care sunt prezentate : marimea prezervativului notata atat prin numere cat si prin litere majuscule, notatiile care reprezinta marimea potrivita/ corecta a prezervativului pe diverse circumferinte ale penisului :
Circumferintă penis in cm/Notare prin litere/ Diametru nominal al largimii (in mm)
7 – 10 cm XS 47 mm
10 -11 cm S 49 mm
11 – 11, 5 cm M 52 mm
11, 5 – 12 cm L 57 mm
12 -13 cm XL 60 mm
13-14 cm XXL 64 mm
14-15 cm XXXL 69 mm
De exemplu, in cazul in care circumferinta penisului este de 11, 5 cm, atunci marimea potrivita a prezervativului, este cea notata prin cifrele care ar putea fi 52 sau 57, sau in cazul notarii prin litere ar fi cel notat cu litera ''M'' sau ''L''. Multa sanatate!
http://idealpenis.blogspot.com/......um-sa.html
https://www.thepoc.ro/......rvativele/

| Kraken22 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Ok, dar acesta este doar raspuns copy paste de la alta intrebare...

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Kraken22):

Orice individ, chiar si cel care din nastere este dotat cu o inteligenta foarte redusa (IQ de dobitoc), si-ar fi dat seama ca cele 2 raspunsuri postate cu cateva zile in urma sunt scrise de una si aceeasi persoana, si autorul lor este : corbulalbrosu.
-- https://www.tpu.ro/......-de-13-cm/
-- https://www.tpu.ro/......5-cm-este/
si autorul raspunsului postat la intrebarea ta este aceeasi persoana : corbulalbrosu (si nu sunt 2 utilizatori cu acelasi nume)
https://www.tpu.ro/......pers-care/
Si in final ca incheiere,
Pentru bruma ta cunostinte si crasa lipsa de informare, citeste si baga-ti bine in mintea pe care o ai? :-? definitia cuvantului ''copy paste'' pentru a sti pe viitor ce inseamna si unde/cand se foloseste
Definiția copy and paste în dicționarul Engleză
,, Definiția copierii și lipirii în dicționar este să copiați informațiile într-un document de computer și să o puneți în altă parte în document.''
https://educalingo.com/ro/dic-en/copy-and-paste

| Kraken22 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Ok, nu ma intereseaza, este un raspuns off topic si nu are nicio legatura cu intrebarea...

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Kraken22):

Doar un orb nu-si da seama ca are legatura si una chiar foarte foarte mare. Trebuie doar sa ai o minima inteligenta sa-ti dai seama.
Penisul tau se situeaza la LIMITA INFERIOARA de grosime a unui penis clinic sanatos insa Anormal dezvoltat.

| Kraken22 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Ok, vad ca dumneavoastra chiar sunteti o persoana suparata. Intrebarea mea a fost daca aceasta grosime este "normala" pentru varsta mea de 15 - 16 ani si daca se poate sa ma astept la o crestere mai mare al penisului in urmatoii 2 ani. Dumneavostra mi
a ti dat un tabel in care conform acelui tabel, penisul meu ar avea o grosime mica, dar intrebarea mea a fost cu totul alta. Acel table este absolut irelevant pentru mine doarece corpul nu s-a dezvoltat la maxim fiind inca in adolescenta. Dupa aceea ati spus indirect ca am un iq sub medie, fiind un lucru absolut irelevant si off topic acestei intrebari. Multumesc, la revedere!

| SasukeCS2 a răspuns:

Se va dezvolta in grosime mai tarziu, gen pana la 18-20 ani.

| JayLuckyLuciano a răspuns:

Penisurile difera, cum difera si vaginurile femeilor, mari, mici, medii. Cat timp functioneaza normal este ok. S-au facut o gramada de studii. Media la noi in tara este de aproximativ 13 cm.

| Kraken22 a răspuns:

Ok, multumesc pentru ironie dar nu asta cerusem! laughing

| Kraken22 a răspuns:

Stiu ca marimile difera...