| MrViperVIP a întrebat:

Salut.Deci,tocmai am suferit o despartire si fata pe care o placeam era pentru mine ca fata perfecta.O iubeam. Tineam la ea mai mult ca la orice.Dar acum 2 zile ne-am despartit pe motiv ca ea fusese cu mine doar ca sa nu ma piarda(ca prieten). Initial zicea ca ma place si chestii si ca o sa incerce sa ma iubeasca.Dar n-a fost asa.Ma rog, acum sufar dupa ea in cel mai urat hal.Nu mai suport simt ca nu o sa mai gasesc niciodata fericirea....Si ea a zis ca ramanem cei mai buni prieteni,am fost si eu de acord, dar inca mai am sentimente pentru ea.Si nu stiu ce sa fac. Vreau sa fiu cu ea din nou si sa avem o relatie reala...Ce imi sugerati?

11 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Esti foarte negativ cu tine.
Ca te-ai indragostit de ea,foarte posibil a fost hazardul la mijloc,dar ca ai intrat intr-o relatie in care stapan era "poate",a fost numai autosugestie si dorinta refulata.
Tu ai sperat ca ea sa te iubeasca,ea nu vroia sa te piarda din cercul ei de prieteni, ca sa ajungi azi, aici.
Cand te autosugestionezi ca nu mai poti fi fericit, nu mai suporti si suferi "in cel mai urat hal".
Inceteaza.
Soarele o sa continue sa rasara si bine ar fi sa-l vezi si tu, din nou.Pentru ca la fel rasarea si acum o saptamana cand credeai ca sunteti impreuna si la fel va rasari si peste cinci ani cand vei fi cu o alta fata de mana si-o vei privi topit de fericire.
Totul e numai in mintea ta,cu ea ai de luptat,daca ai vointa vei vedea ca am dreptate,daca nu,te vei complace in aceasta stare de plans si vei ramane un fel de victima proprie,intrega viata!
Cu totii avem sansa la fericire, incapatanarea, insa, autosugestia si ideile fixe ne-o distrug, te sfatuiesc sa fii realist si mult mai pozitiv cu tine.
Si vei fi bine.

| powergirl a răspuns:

Odata si odata va trebui sa o uiti ca daca ea nu te iubeste nu ai ce sa ii faci dragoste cu forta nu se poate in plus de asta evita deocamdata pana iti trece sa o vezi des pentru ca iti faci rau si nu merita, ca sa o uiti poti sa iti ocupi timpul cu altceva depinde de ce faci de obicei sau ce faceai inainte sa fii cu ea iesi afara cu baietii joaca-te pe pc sau iesi la fotbal sau ce iti place sa faci du-te cu bicicleta ce stiu eu se poate face orice numai sa vrei. bafta

| pietrean a răspuns:

Pacat,ca multi dintre voi, nu vreti sa va afisati anul nasterii.Asa,in functie si de acest detaliu, puteti primi niste sfaturi pertinente, specifice varstei voastre.Eu ce sfat sa-ti dau acum? Ca pentru un copil/tanar sau adult?
Ca un sfat general, accepta situatia, daca ea a decis asa ceva, ramaneti prieteni in continuare(ca tare greu se mai gasesc adevarati prieteni in ziua de azi!) si ....fiecare pe drumul lui, in cautarea iubirii!

| MrViperVIP explică (pentru pietrean):

Scuze,15 ani.

| pietrean a răspuns (pentru MrViperVIP):

Vezi,altfel de sfaturi poti sa dai unei persoane de 15 ani si altfel,unei persoane mai mari.
La varsta ta,esti mai mult disperat, ca nu o sa mai gasesti poate "adevarata iubire".Fii fara grija, o sa te mai indragostesti de cel putin douazeci de ori, pana la a te hotara care este fata, cu care o sa traiesti o viata intreaga.Si daca s-o intampla si dupa asta, la ceva timp, sa divortezi, iar o sa te indragostesti, de altcineva.
Asta inseamna ca traiesti si nimic nu este sigur!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuia sa accepti sa fiti impreuna daca ea nu are sentimente pentru tine si gaata.

| Blamely a răspuns:

Nu ai ce face, fata nu te iubește și din câte am înțeles nu te-ai iubit niciodată. N-a fost a ta niciodată, deci n-ai pierdut nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Daca ai iubit odata, o sa mai poti iubi pe multe altele. In timp iti va trece. Daca ea s-a plictisit de tine, de ce nu mai explorezi si tu prin alte parti? Lasa sentimentele alea sa fie, dar ai grija ca mai sunt vreo 3, 5 miliarde de femei in lumea asta...

| NoRegretsxx a răspuns:

Ma friend you're stuck in friendzone.
Nasol. N-ai ce sa ii faci.
Deci ea a incercat sa te iubeasca si etc dar nu a putut.
Tot ce vrea e sa fiti prieteni. Cei mai buni chiar.
Ai fost si vei fi pentru ea doar cel mai bun prieten. Asta daca nu se desteapta intre timp.
Oricum e o pierdere de vreme si o sa imi dai dreptate. Ma refer aici sa stai dupa curul ei, sa o tot astepti.
Daca nu dai o sansa altor fete.o sa ramai blocat sa zic asa pe tipa asta multa vreme.
Da-ti tie in primul rand o sansa sa iubesti si sa fii iubit.