| NecunoscutLol a întrebat:

Dupa cum stiti unii din intrebarile trecute, am incercat pentru prima oara sa ma masturbez. Nu mi-a iesit, terminandu-se printr-o ameteala puternica si dureri de cap.
Ieri am mai incercat(este a doua oara) sa ma masturbez si am reusit sa scot un jet de sperma. Dupa aceea am simtit o ameteala foarte puternica, mult mai tare decat data trecuta. De abia ma puteam tine pe picioare. Chestia asta a durat cam 10 minute, dupa care incetul cu incetul mi-a trecut.
Este normal sa mi se intample asa ceva? Adica, eu am citit ca masturbatul aduce satisfactie, nu dureri. Este ceva in neregula cu organismul meu?
P. S:Am aproape 14 ani.

8 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Ai o problemă medicală.
Crede-mă că știu ce vorbesc.
Mergi la medic să-ți verifice nivelul tensiunii arteriale.
Amețeala și durerea bruscă de cap mai ales în zona cefei (spatele capului) apar datorită unor valori tensionale ridicate.
Actul sexual, chiar și masturbarea, ridică tensiunea sistolică și diastolică cu câte 2-3 puncte. Dacă tu ai deja un nivel al tensiunii ridicat (din diferite motive medicale) această creștere îți produce amețeala și durerea de cap.
Nu ți s-a întâmplat să amețești și să te doară capul și când te enervezi (te cerți sau te încaieri cu vreun coleg)?

| NecunoscutLol explică (pentru Hammurabi):

Sa ametesc cand ma enervez nu mins-a întâmplat.

| QElenaBoghiu a răspuns:

Ai pierdut niste vitamine foarte importante pe care organismul nu le poate recupera. Atunci cand ejaculezi elimini o cantitate de sperma care contine toate mineralele necesare pentru conceperea unui copil. Cand te-ai masturbat tu le-ai eliminat si de aia ai stari de lesin etc. Incearca sa mananci multe fructe salate ciorba sa mananci si dulciuri. sa mananci ORICE pentru a putea sa iti recuperezi vitaminele. Sper ca te-am ajutat!

| NecunoscutLol explică (pentru QElenaBoghiu):

Dulcouri de obicei nu mananc. Mai mult friptura neprajita, catofi fierti, oua fierte etc. Si fac si sport.

| doctorandus a răspuns (pentru QElenaBoghiu):

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Sperm%C4%83#Compozi.C8.9Bia_spermei_umane

Vrei sa pui la loc substantele pierdute prin ejaculare? Mananca un gram de mar cu un gram de branza si un gram de paine cu un gram de unt, pe urma bea o lingura de apa.

O femeie produce intr-o zi de alaptare in medie (ca aport de calorii) cat produce un barbat in 841 de ejaculari (socotind ca 1 ml lapte matern are 0.7 Cal, iar 3.4 ml sperma au 0.7 Cal).

Pentru a reface energia pierduta in jumatate de ora de masturbare mananca 10 grame de slanina sau 24 grame de paine.

| catablondu a răspuns:

Salut,
organismul tău nu este obișnuit cu această activitate și de asta se comportă ciudat.
În plus, ești încă în formare.
Nu e nimic grav, cât despre răspunsul de mai sus, am o mică observație.
Organismul nu își dă ultimele vitamine pentru a procura spermă, deci ipoteza e falsă.
Cu timpul vei realiza că nu e absolut nimic grav.
O seară faină!