| alexhandsport a întrebat:

- scuzati catgoria
Am o intrebare, daca nivelul meu de limba englez este undeva intre beginner si intermediate cu metionarea ca de pe clasa a 10-a ma mut la intensiv engleza cu 5 ore de engleza pe saptamana, credeti ca daca pun osul la treaba am sanse sa recuperez timupl pierdut si ca pe clasa a 12-a sa imi dau cambridge-ul sau ielts-ul si sa il iau? Pentru ca vreau sa merg in UK la universitate la medicina si am nevoie de ielts aacademic. Ce sanse sunt?
Dau FUNDA!

Răspuns Câştigător
| YourB0SS a răspuns:

In primul rand ca sa inveti engleza din filme/jocuri trebuie sa fi la un nivel MEDIU, deci nu prea poti, trebuie sa mai urci putin.
Poti incerca si singur acasa 2 dictionare sunt de ajuns sau 1 singur roman englez, englez roman (eu sinccer folosesc google, e bunicel pentru 1 singur cuvant tradus dar nu pentru "poezii")
Si poti cauta pe google "engleza fara profesor" sau ceva de genul.
Din cate spui ca vrei sa mergi in UK pari inteligent cred ca o sa inveti repede. funda?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In primul trebuie sasi placa limba,personal cred ca engleza e cea mai frumoasa limba de pe pamant mereu sunt bucuros cand o pot vorbi,asculta muzica,vezi filme online,engleza nu e grea, e cea mai usoara limba germanica nu se compara cu germana, suedeza, norvergiana, daneza, gandeste ca e vb de 2 mld de persoane, fa cate ore poti, daca esti din tm da-mi raspuns

| Clawd3lw a răspuns:

Ai sanse destul de mari daca te straduiesti.
Dar nu te baza doar pe scoala.
Altii au invatat engleza din muzica, filme, jocuri, etc.

| alexhandsport explică (pentru Clawd3lw):

Nu stiu cum poti invata si din filme daca nu intelegi ce vorbesc aia... cum?

| Clawd3lw a răspuns (pentru alexhandsport):

Sa incerci sa traduci ce spun ei inainte de a citi.

| alexhandsport explică (pentru Clawd3lw):

Dar daca nu prea stiu cuvinte... adica inteleg. crezi ca o sa se lege ceva de mine? happy

| Clawd3lw a răspuns (pentru alexhandsport):

Usor,usor vei intelege.

| alexhandsport explică (pentru Clawd3lw):

O sa incerc. sper sa mearga.