| alexhandsport a întrebat:

Am o intrebare, daca nivelul meu de limba englez este undeva intre beginner si intermediate cu metionarea ca de pe clasa a 10-a ma mut la intensiv engleza cu 5 ore de engleza pe saptamana, credeti ca daca pun osul la treaba am sanse sa recuperez timupl pierdut si ca pe clasa a 12-a sa imi dau cambridge-ul sau ielts-ul si sa il iau? Pentru ca vreau sa merg in UK la universitate la medicina si am nevoie de ielts aacademic. Ce sanse sunt?
Dau FUNDA mareee!
Ajutor va rog! 1 puppy dog eyes

9 răspunsuri:
| Mwha a răspuns:

Pai depinde. Daca te duci la un liceu foarte bun / colegiu, logic ca vei avea profesori foarte buni, care te vor invata multe lucruri si daca muncesti si tu, ai avea 8/10 sanse sa iei examenul cambrige/ielts, totusi ti-as recomanda si niste meditatii ca sa fii sigur, ca il iei. Dar oricum eu zic ca il vei lua. Keep calm & relax. big grin

| alexhandsport explică (pentru Mwha):

Este cel mai bun profil din judet, in clasa aceea majoritatea sunt olimpici la ngleza, cu toate ca e profil de biochimie. deci insamna ca e profesoara buna big grin. Eu am ambitie pentru ca vrau sa merg la Imperial College London, la medicina happy si imi trebuie ielts academic happy dci e de munca

| Mwha a răspuns (pentru alexhandsport):

Cred si eu ca e multa munca.

| didadada a răspuns:

Dupa parerea mea ai sanse mai ales daca esti o persoana ambitioasa...si daca ai bafta si de un profesor foarte bun care sa scoata untul din voi va fi super ok. Deci multa bafta!

| Butterfly15 a răspuns:

Bună! Cred că poți, dar ar fi mai bine, dacă poți, să-ți iei ore în plus pentru a-ți explica mai bine, față-n față limba engleză. happy Mult noroc!

| alexhandsport explică (pentru Butterfly15):

Pai o sa iau pe langa orele de la clasa care sunt 4 ore la numar, as vrea sa mai iau cate o ora pe saptamana in particular, pentru a umple din goluri. doar o ora pe sapt imi permite bugetul. Mersi! happy

| AlyAlisa a răspuns:

Hmm...daca vrei sa dai la medicina eu iti recomand profilul stiinte ale naturii bilingv engleza. examenul de bilingv nu e asa greu si trebuie sa ai nota peste 6.
Bafta!

| alexhandsport explică (pentru AlyAlisa):

Pai eu pe clasa a 9a am fost la mate info intensiv info, si de pe clasa a 10a ma mut la biochimie intensiv engleza, dar problema era ca am sanse ca in 1 an jumate sa invat astfel incat sa imi iau cambridgeul tinand cont ca eu am nivel de inceptor spre intermediar. big grin? ce zici?

| AlyAlisa a răspuns (pentru alexhandsport):

Ai sanse happy Eu am invatat limba engleza de la 0 vara trecuta. Si am reusit sa ma tin bine am media 9. Iar acum nu stiu cine m-a pus sa merg la filo engleza happy