| anonim_4396 a întrebat:

am nevoie de niște sfaturi legate de relația mea. Deci, am o relație de un an și aproape o lună, însă de ceva vreme sunt plictisit când sunt cu iubita mea și mă simt de parcă abia aștept să plec la ea. O iubesc, țin enorm la ea, dar câteodată pur și simplu abia aștept să plec pentru că mă plictisesc și uneori nu am chef nici să merg să ne vedem, chiar dacă fac 15 minute cu bicicleta, parcă mi-e lene și nu știu ce să fac, înainte nu eram așa și îmi plăcea să stăm cât mai mult împreună, iar acum când avem timp mult să ne vedem, chiar zilnic, mă plictisesc și dintr-o dată vreau să plec sau chiar să nu merg deloc într-o anumită zi. Ambii avem 17 ani, am avut și certuri multe și ambii suntem la prima relație, poate și din cauza certurilor, voi ce credeți și ce îmi recomandați să fac să scap de acea plictiseală și de același dezinteres uneori? Mulțumesc frumos!

7 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca o iubesti cu adevarat, atunci nu ai nici un motiv sa te plictisesti de ea.

| Nemessys a răspuns:

Sa îți petreci mai puțin timp cu ea. Te-ai sufocat și este prea mult pentru tine.

| Valentina8 a răspuns:

Se numeste monotonie si intervine in fiecare relatie la un moment dat, mai devreme sau mai tarziu.
Ideal ar fi sa iti amintesti de ce te-ai pus impreuna cu fata respectiva, sa-ti amintesti tot ce iubesti la tot ce te face fericit langa ea.
La un moment dat, ai facut o alegere, aceea de a fi cu ea impreuna la bine dar si la greu desigur (nu interpreta gresit!) Ar fi normal sa respecti aceasta alegere.
Ar mai fi normal sa vorbesti cu iubita ta despre asta, sa proprui tu sau ea idei noi pentru a iesi din aceasta stare de "monotonie" Sa faceti lucruri noi, spre exemplu daca n-ati fost niciodata la un picnic sau la un cinema ar fi ok sa o faceti! Sau o plimbare in natura, sau niste tampenii pentru ca aveti 17ani 0 respondabilitati distrativa. Mergeti impreuna cu trenul, apucati va de un serial, asa de fiecare data cand va vedeti aveti ceva sa faceti. Gatiti faceti un tort impreuna pentru voi pentru cand faceti un an si o luna.
Idei sunt multe pentru a iesi din aceasta stare, important e sa nu renunti acum cand e cel mai important.
Bafta

| Valentina8 a răspuns:

Si inca ceva, e important sa faci ceva in legatura cu aceasta monotonie caci te asigur ca o vei intalni in timp in fiecare relatie pe care o vei avea!
La un moment dat,te plictisesti si e perfect normal. Zi de zi cu aceeasi persoana, zi de zi facand acelasi lucruri pur si simplu subconstientul tau, sinele tau, eul tau, cere si altceva happy
De aceea e important sa schimbi dar mai ales sa actionezi!
Nu renunta,nu o lasa pentru ca de fiecare data cand vei dori o relatie noua serioasa cu anii aceasta plictiseala, repet monotonie, va interveni, si vor interveni multe altele precum certuri din banalitati, precum zile fara a va vedea, pentru ca spatiul personal e si el important, dar acum ca ti-ai dat seama/ai constientizat aceasta micuta problema in relatia ta, actioneaza si nu lasa atata timp sa fie pierdut degeaba.
O iubesti, lupta pentru aceasta iubire. Te iubeste? Va lupta impreuna cu tine.
Mult noroc

Mai schimbaţi locul întâlnirii, ce înseamnă asta că "merg la ea"? Dacă nu aveţi activităţi normal că vă plictisiţi. Când aţi stat ultima oară 4 ore să râdeţi povestind întâmplări amuzante din viaţă? Când v-a prins ultima oară 4 dimineaţa vorbind despre tot ce vă trece prin cap? Când aţi vizitat ultima oară un loc nou împreună? Trebuie diversificare şi plictiseala nu are loc. Are şi ea farmecul ei dar nu când e pe termen lung, când devine a doua natură. Totuşi există şi posibilitatea să nu fiţi suficient de compatibili încât să nu reuşiţi să vă stimulaţi mental unul pe celălalt. Sau să aveţi vieţi plictisitoare amândoi şi dacă ambii sunteţi plictisiţi singuri...sunt şanse mari să fiţi la fel şi împreună. Gândeşte-te la ce te face pe tine să te simţi bine când eşti singur sau la ce o face pe ea şi faceţi lucrurile alea împreună.

| Naikier a răspuns:

Despartiti-va.

| mâța06 a răspuns:

Pai probabil ai nevoie de spatiu, cred ca incepi sa iti pierzi interesul iar daca deja l-ai pierdut e ff greu sa mai simti o chimie cu ea, daca totul continua la fel inseamna ca relația cam trebuie sa ia sfarsit si nu e prs potrivită