| Ștefăneișăn a întrebat:

Am o relație de un an jumate cu o fata de 18 ani, eu având 17. Problema este ca nu facem sex, aproape deloc. Abia acum o luna jumate pot spune ca am făcut prima data sex și m-a lăsat sa intru 5 minute după care a zis ca gata. Mereu când încerc sa vorbesc cu ea de ce nu vrea, îmi spune "nu vreau". Asta e motivul, doar atât, nimic mai mult, "nu vreau". Ce motiv e asta ma întreb eu, dar poate sunt altii care știu și îmi pot explica și mie. Ieri ma pusesem sa pregătesc ceva de mâncare, sa fac niște paste, și nu știu cum ne am luat, ne am sărutat, am urcat o pe masa, etc am mai stat, am luat o pe sus ne am dus in living ne am mai sărutat și acolo mângâieri etc și ce sa vezi, când i am zis ca hai la mine in camera ca sa îmi iau prezervativul (nu i am zis chiar așa, i am zis mai subtil) a zis ca nu vrea... am întrebat o de ce și a zis ca e târziu și trebuie sa vina părinții mei, ok pe moment am înțeles. Ce m-a șocat a fost ca după vreo ora mi-a spus ca a zis faza ca vin părinții mei, doar din cauza ca nu as fi înțeles ca nu vrea. Nu înțeleg ce motiv e asta, "nu vreau", sau ce ar trebui sa însemne. Menționez ca ne vedem in fiecare zi.

9 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

„Nu vreau" e un motiv suficient ca s-o lași în pace. Și dacă tot nu vrea, explică-i că e posibil să găsești pe (cel puțin) una care să vrea.
Din păcate există și fete asexuale...
Sau profitoare, cărora le place doar să ațâțe dar când vine momentul să și ofere ceva, se răzgândesc brusc. Dar pe de altă parte, te lugu-lugu s-o scoți în lume, s-o duci la mall, să-i cumperi una-alta etc.
Indiferent de ce tip e „iubita" asta a ta, eu cred că e timpul să-ți revezi situația și să iei măsuri în consecință.

| Freya1 a răspuns:

E cel mai plauzibil motiv posibil.Mai clar decat "nu vreau" nu cred ca exista un raspun.
Nu toate fetele femeile o data ce au o relatie vor sa faca sex, mai ales daca sunt virgine.Chiar daca este un an de relatie poate nu este pregarita,se teme, nu o atragi, se gandeste ca e devreme, nu te vrea, nu simte nevoia etc...sunt N motive si ar trebui sa te bucuri macar ca iti spune "nu vreau" si e sincera.
Acuma tu nu ai ce sa faci decat sa accepti, sau sa pleci, ca doar nu o sa o violezi.

| HazelEyes77 a răspuns:

Iubita ta are probleme/blocaje emotionale legate de intimitate si propria i sexualitate. Pur si simplu ii displace ideea de a face sex. Nu stiu daca doar cu tine dar daca ii provocai intr adevar repulsie nu mai statea un an jumate cu tine. Nici n ar fi suportat sa stea in preajma ta daramite sa sa te atinga sau sarute. Totusi e o problema care va duce inevitabil la ruptura daca ea ramane la fel de nepasatoare la nevoile tale fizice si emotionale si nu va incerca sa gaseasca solutii. Explicai si ei lucrul asta ca sa stie unde se va ajunge dupa zeci de refuzuri. Stii cum se spune: sex fara dragoste se poate dar dragoste fara sex nu! Ar trebui sa fii si tu asexual ca va bucurati in continuare de iubirea asta platonica.

| Ștefăneișăn explică (pentru HazelEyes77):

A spus ca pot sa mi caut pe alta. "E indiferenta din acest punct de vedere".

| Necunoscut112 a răspuns:

Nu i-a plăcut când aţi făcut-o prima oară. Si probabil nu o atragi în general. Când ţii la partener, simţi nevoia să faci sex cu el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Înseamnă că-ți pierzi timpul.Nu vrea,problema ei,dar n-ai de ce să rămâi în relația asta atât timp cât nu primești ce vrei. Vorbește cu ea, spune-i că dacă ea nu vrea, se găsesc altele care n-ar avea nicio problemă, dimpotrivă.
Sau și mai bine, desparte-te de ea și caută pe una normală.

| Helpme99 a răspuns:

Eu nu inteleg cum ai stat cu ea atata timp fara s-o faceti laughing
Altaaa! ca.si bate joc de tine

| Tufan_Camelia_1998 a răspuns:

Poate nu se simte pregatita. Poate crede ca nu te poate multumii, ca nu stie cum sa faca si ce sa faca. Incearca sa pregatesti ceva intr-o seara cand sunteti numai voi acasa, un vin rosu bun, o muzica buna, stand in pat.o saruti, o mangai, o musti pervers..Trebuie sa ajunga la momentul ala cand isi doreste, dar trebuie s-o faci sa isi doreasca..Chiar daca consumati alcool, nu uita de prezervativ. Incearca sa o satisfaci printr-o pozitie care permite o penetrare suficient cat sa ii placa, sarut-o iar la finalul partidei dormiti dezbracati unul in bratele celuilalt dupa ce va spalati laughing se poate sa ii fie incomod, fa-o tu sa se simta in siguranta, poti face cu lumina stinsa, e mult mai romantic si ea se simte mai ok. Succes! Sa-mi spui cum a mers laughing

| Ștefăneișăn explică (pentru Tufan_Camelia_1998):

1. Nu suporta alcoolul
2. Nu putem dormi unul la altul deoarece are părinți stricți
Poți sa îți dai deja seama cum ar ieși