| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU apelez la sfatul unor persoane care au trecut prin aceeasi situatie ca a fratelui meu mai mic stiu ca doar un medic urolog poate da un verdict clar dar totusi vreau sa aud si parerile voastre.
Fratele meu in varsta de 19 ani si-a inceput viata sexuala acum 7 saptamani cu o fata de 18 ani, actul sexual nu a fost protejat dupa spusele lui, dupa aceasta aventura a lui la cateva zile ii apare o mancarime in zona inghinala si acum 2 saptamani o roseata pe penis si niste liniute pe varf( imi scuzati termenii cu care scriu dar nu stiu astfel cum sa ii explic situatia )iar zona inghinala un rosu-vinețiu + mancarimi.
El pentru a isi explica aceste simptome a tot cautat pe internet pana a ajuns sa creada ca are HIV dar eu i-am spus si cred ca are candida (si-a cumparat o crema si o foloseste de 2 zile si zice ca incepe sa ii treaca ) Acum nici nu bag mana in foc pentru fata aia ca nu stiu ce igiena a avut sau cate aventuri una dupa alta au mai fost inainte de a il cunoaste pe fratele meu. Va rog cu niste sfaturi daca ati trecut prin aceasta etapa... l-am certat rau pentru ca nu a folosit prezervative pentru ca nu trecea prin aceasta etapa daca se proteja. Multumesc anticipat pentru orice raspuns

8 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca folosea prezervativul, akta era situatia. Nu mai avea necazul de care ai povestit tu.

| CIaudiu a răspuns:

Posibil sa fie vorba despre o infectie. Nu stiu de ce nu s-a dus la urolog pana acum, caci pe baza unei consultatii ar fi stiut exact ce are si cum o poate trata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si fratele tau vine la tine sora lui sa i povesteasca toate astea? Ca are mincarimi si bube pe penis? C am greu de crezut ca va povestiti lucruri intime ca si cand tu esti mama lui, sunt situatii in care multi nu merg la medic de teama sau jenă sa le povesteasca detalii intime. Trebuie sa mearga amindoi la medic sa inceapă tratamnent ca degeaba el ia tratament si ea nu, după sex iar se reinfecteaza, de mici sunt panarame unele fete.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

A venit la mine pentru că eu sunt asistenta medicala generalistă și lucrez in domeniu, evident că îmi cere părerea și se consulta cu mine și cred că nu mi-ai citit detaliile situației lui, am cerut un sfat de la persoanele care au trecut prin aceeași situație, am vrut doar sa nu ne alarmăm degeaba pentru că toți au o prima data și toți fac greșeli unii mai mari iar alții mi mici, data viitoare citește cu atenție întrebarea și detaliile ei înainte să lași un comentariu?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Am inteles daca sunteti asistenta e ok deci l ati putut ajuta, nu am inteles exact situatia, multumesc, o zi frumoasa.

| Mopmop a răspuns:

Ca asistenta fiind e mai grav ce ai facut... sfatul care trebuie sa il dai oricui este sa se adreseze unui medic de specialitate!
Nu esti medic sa faci consult si sa recomanzi tratamente.
Nu trebuia sa il lasi sa ia tratamente dupa ureche.
Nici acum nu cred ca e tarziu: medic familie si acesta da o trimitere medic specialist.

| LostForForever a răspuns:

Nu are nimic a loat Sida mai mergeți la cu*ve va meritați soarta -_- când aveți o mâna dreaptă loiala și curată voi mergeți la sidoasele alea eeeeeeeee loatii Sida acum

| Dragos1727 a răspuns:

Daca nu merge cu crema, du te la medic neaparat!