| mexicannu a întrebat:

Salut TPU,prietena mea tocmai a hotarat sa luam o pauza,zice ea "doar de cateva zile",in care sa-si limpezeasca gandurile.

In ultimul timp ne-am cam certat,la facultate un coleg de-al ei se cam da pe langa ea,si ea nu vede asta, iar acum 2 zile o prietena de-a ei mi-a spus despre o convorbire a lor,si era vorba despre o iesire in oras,e ii propunea sa iese in oras, si dupa i-a zis ca dupa ce ies in oras ea ar putea sa ramana sa doarma la el, in conditiile in care ea sta la 5-10 minute de el in Craiova. Eu cand am afla de chestia asta,am inceput sa investighez,l-am intrebat pe el daca asa e, si el mi-a zis ca da,doar ca a zis in gluma,si acum ea s-a suparat pe mine ce de ce am facut asta. Nu e prima oara cand ne-am certat din cauza asta,ultima data a zis ca iese la alergat prin gradina botanica,n-am avut nici o problema cu asta,doar ca atunci cand s-a intors acasa,colega ei de chamin s-a dat de gol ca a fost si baiatul asta cu ele,si mie nu mi-a zis nimic,si cand am intrebat-o a zis ca "da,veni si cutare sa alerge cu noi", si mi-e tare greu sa cred ca a fost o coincidenta ca s-au intalnit amandoi sa alerge in acelasi timp. Acum ne-am mai certat putin,si la final ea a hotarat sa luam o pauza,doar ca stiti cu totii cum se termina o pauza,dar totusi sper sa nu fie asa. Voi ce credeti,sa astept sa ma sune ea, sau dupa ce ma copleseste dorul ei sa o sun eu? cam cat timp ar trebui sa dureze pauza asta?

Răspuns Câştigător
| BlackheartQueen a răspuns:

Buna!
Daca iti spunea de acel baiat nu reactionai prea placut iar ea a vrut sa evite acest lucru. Poate el o place dar ea il considera un simplu prieten. Dar este e doar teoretic. Nu stii ce anume simte ea dar daca ti-a spus ca vrea o pauza inseamna ca e indecisa in legatura cu mai multe lucruri. Exista sanse sa il placa pe tipul ala, exista sanse sa nu il placa. Asta doar ea stie.
Nu cred ca doar gelozia ta a determinat-o sa faca asta. S-ar putea sa ma insel, nu stiu. Cred ca ar trebui sa o lasi cateva zile, apoi sun-o si vorbeste cu ea. Altceva nu cred ca ai putea sa faci.

17 răspunsuri:
| irina20 a răspuns:

In general dupa o pauza urmeaza o despartire.Mai ales in cazul tau.Cu greu o fata nu observa cand e curtata.Mai bine incearca sa treci peste, sau asteapta sa te sune ea...

| neutrino a răspuns:

Ar fi bine sa intelegi si tu ca relatia voastra e "pa". Asadar, pentru a n-o obliga pe ea sa te minta, nu mai suna.

| mexicannu explică (pentru neutrino):

Ea a zis ca vrea doar o pauza de cateva zile si atat, mi-a spus clar ca nu e vorba despre despartire, pentru ca asta credeam si eu despre pauzele astea,, ca de fapt sunt niste despartiri mai "machiate" sa nu para atat de urate, insa ea a zis ca nu e vorba despre asta. nu stiu ce ar trebui sa fac, sa astep sa ma sune ea cand crede ca a durat destul sau ar trebui sa o sun eu

| iubesc a răspuns (pentru mexicannu):

Ar trebui sa o suni tu...

| mexicannu explică (pentru iubesc):

Aseara a hotarat ca trebuie pauza, cand sa o sun? sa mai astept sau ar fi mai bine cat mai repede?

| iubesc a răspuns (pentru mexicannu):

Atunci trebuie sa mai astepti un pic, maine, poimaine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pauza va dura pana in momentul in care se va hotari sa nu ramana combinata cu respectivul. Pentru ca despre asta e pauza, nu despre certuri sau alte balari. Ala o curteaza, ei ii place si in curand vor fi impreuna iar tu stai ca un sec cu telefonul in mana gandindu-te cat timp mai trebuie sa astepti pana va veti impaca.

Cauta o fata care vrea sa fie cu tine, nu una care vrea sa ia pauze!

LE: Fii cu ochii pe Surubelnita, o arde mult prea dubios pentru un om normal. E posibil ca iubita ta sa te insele cu el.

| NnDWtf a răspuns:

Eu cred ca ar fi mai bine sa o lasi in pace. Din moment ce a zis ca vrea sa ia o pauza, vrea sa vada daca iti simte lipsa, daca te iubeste. Din moment ce ea iese in oras cu un alta baiat, doar ei 2, e o intalnire, esti cretin? Sau nu vrei sa realizezi?

| Șurubelniță a răspuns:

Mai, tu esti prea gelos si posesiv. Acum gandeste-te ca na, situatii de genul se pot intampla oricand, in orice secunda se poate ca un tip sa se dea la ea, ca doar n-are de unde sa stie daca are prieten sau nu. Poate ca se intelege bine cu acel coleg, dar asta nu inseamna ca gata, il place, te va parasi pentru el. Daca vei continua cu astfel de gesturi de gelozie sa o intrebi cu cine, cand, cum iese, pai e normal sa-ti dea papucii, gandeste-te daca ea ar face asta, e ca si cum ar fi o angajata de la SRI care-ti monitorizeaza toate miscarile. In plus, faptul ca esti gelos, arata faptul ca nu ai incredere in ea, si crede-ma, e deloc placut faptul sa stii ca partenerul tau nu are incredere in ea.
In momentul de fata, ai 2 optiuni : prima din ele ar fi sa realizezi ca ai gresit, ca nu e benefic pentru relatia ta faptul ca esti gelos, si ca nu o faci sa se simta tocmai bine cu certurile acestea inutile, sa admiti ca ai gresit si ca ai fost gelos si ca vei incerca sa faci o schimbare prin care sa renunti la acest obicei.
Pana la urma, n-ai cum sa o faci invizibila, sa fie doar a ta, doar tu sa o vezi.
A2a optiune este daca chiar nu crezi ca poti avea o relatie decat in conditiile astea, sa stii tot ce face, cu cine iese la alergat, bla bla bla, atunci iti sugerez sa gasesti o tipa care sa-ti suporte gelozia.
Insa sa fiu sincer, fiecare om are limitele sale, cum am zis mai sus, e neplacut cand partenerul este gelos, asta arata ca n-ai incredere in celalalt si da o senzatie de sufocare, de faptul ca nu poti sa ai deloc putina intimitate.
Tu te cunosti cel mai bine, tu esti singurul care poata sa decida daca poti sau nu sa renunti la gelozia ta.
Insa cum ti-am zis mai sus, nu cred ca o sa gasesti pe una care sa te suporte la infinit si sa accepte o astfel de relatie. Caracterul omului difera, unii pot fi mai rabdatori, altii nu, iar din moment ce aceasta fata inca mai este prietena ta, inseamna ca este destul de rabdatoare.
Sper ca te-am ajutat cu aceste vorbe, o zi buna!

| NnDWtf a răspuns (pentru Șurubelniță):

Prietene, sa faci tu asa cu prietena ta, si sa vezi cum se intalneste cu X si cu Y ca sunt prieteni, eventual mai doarme si la ei acasa. Tie nu iti functioneaza bine neuronii? Pune-te in locul lui, nu mai da sfaturi aiurea, ca nu e vorba de gelozie, el nu a inceput sa "investigheze" decat dupa ce i-a spus fata aia ca se intalneste cu ala.
Dooh.

| Șurubelniță a răspuns (pentru NnDWtf):

Daca nu suntem de aceeasi parere, asta nu inseamna ca nu-mi functioneaza bine neuronii. Nu te da buricul pamantului daca vezi ca cineva nu este de aceeasi parere cu tine, ca nici tu, nici eu, nici altcineva nu este atotstiutor!
Revenind la problema lui, da, ma pun in locul lui si ma gandesc in felul urmator : a spus ca s-au mai certat, pai tu crezi ca ea s-a intalnit cu ala din cauza ca relatia lor merge struna? Eu zic ca exista niste probleme, care trebuiesc rezolvate, daca vor sa o continue. Si pana la urma, daca s-a intalnit cu ala, asta nu inseamna ca gata, l-a inselat, ca-i va da papucii. Nu, si ea face parte din societate, si ea are dreptul sa se intalneasca cu oameni, indiferent de sex, nu poate sa aiba pretentia sa se izoleze total de restul baietilor, sa nu mai vorbeasca cu niciunul doar pentru ca are prieten, la fel cum nici el nu trebuie sa nu mai vorbeasca cu vreo alta fata.
Ea nu l-a mintit cu nimic, a spus ca a venit si respectivul la alergat, deci nu poti spune ca are ceva de ascuns. Ala i-a propus sa doarma la ea, insa nu a acceptat, daca ar fi acceptat, atunci era clara treaba, ca respectiva e un lucru slab, si ca trebuie sa se desparta de ea, dar din moment ce nu a facut-o, pai atunci de ce sa se ingrijoreze? Din contra, ar trebui sa stea linistit, ca stie de faptul ca are o prietena care refuza astfel de avansuri din partea altora.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru NnDWtf):

Frate trebuie sa lasi femeia sa faca ce vrea ea, daca ea tine la tine, nu o sai dea inportanta aceluia care o curteaza. si daca ies in oras ce? daca e cu mine nu inseamna ca nu trebuie sa se mai vada cu baieti

| mexicannu explică (pentru Șurubelniță):

O sa astept cateva zile, sa vad daca vine ea cu un raspuns, daca nu o sa o sun eu, avem aproape 1 an si jumatate de relatie, si nu vreau sa ne desparta o chestie ca asta

| NnDWtf a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Sa iasa la o intalnire cu alti baieti?
Acum stiu de ce vad mereu "am o problema, prietena mea devine mai rece cu mine".
Intre o fata si un baiat rareori se poate sa fie doar prietenie.
Daca ea tine la tine s-ar intreba si ea cum ar fi sa iesi tu cu o alta fata in oras si cum te-ai simti, nu e vorba despre neincredere, e vorba ca e deranjant si de-o parte si de alta.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru NnDWtf):

Nu vad care e problema? atat tmp cat exista incredere in noi e libera sa faca ce vrea. ies in fiecare zi la o cafea cu cineva, si se intampla sa fie fete cateodata

| NnDWtf a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Depinde de la om la om si depinde de varsta. In ziua de azi trebuie sa iti tii partenerul/partenera in lesa (in mare parte).

| LissaHateaway98 a răspuns:

Eu zic sa o suni tu. Stabiliti impreuna niste conditii de genul " Nu ma deranjeaza sa iesi cu cutare, dar spune-mi cand se intampla" Chestii de genul asta. Si daca ea refuza sa le accepte mai bine desparta-te de ea. Iti pierzi timpul de pomana... Dar incearca cu conditiile. Dar i-ai o ciocolata inainte. laughing Succes! O sa fie bine, o sa vezi! ^^