| Purec a întrebat:

Salutari, pun si eu o intrebare despre un subiect mai sensibil.Ati accepta ca iubitul/iubita voastra sa intretina relatii sexuale si cu alti parteneri? Desigur la randul vostru sa puteti face acelasi lucru, un fel de pact, prin care fiecare dintre parteneri sa poata sa se simta liber, dar cuplul sa reziste. Intreb asta pentru ca am sentimentul ca "valorile morale ale societatii" ne impiedica sa fim liberi. O relatie sexuala in afara cuplului, r trebui sa afecteze stabilitaea cuplului, in conditiil in care ar fi doar sex, nimic mai mult?

28 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Da,subiectul e mai mult decat sensibil!
Cei mai multi iti vor spune ca nu ar accepta niciodata asa ceva si este un adevar impins de orgoliu, teama de libertate si posesiune oarba.
Dar pe de alta parte, stiu ca s-ar simti tentati macar sa incerce.Si poate ca,in gand,o vor si face,dar sa ajunga la practica,imposibil.
Ideile astea libere si conceptia de "doar sex" nu stau in picioare.
Pentru ca increderea si siguranta pe care o simte fiecare langa partenerul lui s-ar clatina serios!
Unde pui ca in acest "doar sex",poti intalni si situatii cand poate sa vrei ceva mai mult de la celalalt,cand te legi si sufleteste(ceva mai mult) si se duce pe rapa orice relatie stabila!
Adica,de la atata libertate,se vor trezi extrem de liberi amandoi!
Si singuri,probabil.
Nu, ideea ta merita discutata mult, dar sanse de reusita nu are.
Desi, crede-ma, am vazut asemenea perechi.
N-au rezistat...happy

| Purec explică (pentru greece12):

De asta si intrebam, am intalnit un cuplu de acest gen, si erau de 8 ani impreuna si inca le mergea bine. Dar De ce conceptia de "doar sex" nu sta in picioare? Doar te intalnesti cu omul care te atrage fizic, iar apoi gata. Fizic nu suntem facut sa fim monogami, de ce sa ne prefacem ca suntem altceva? E unul as aprecia o fata cae mi-ar zice in fata. Uite vreau sa fac sex cu ala, ca am o dorinta anume. Ce ai putea sa ierti mai usor iubitului tau? O relatie sexuala cu o necunoscuta? Sau sa il vezi de mana plimbandu-se cu cineva fa ca tu sa ai habar?happy

| chazz a răspuns (pentru Purec):

Daca as avea o iubita de 8 ani cum zici tu si mi-ar zice lucrul acesta, foarte frumos ii fac bagajul si ii invit sa se mute cu acel baiat de care este atrasa fizic.
Numai bine!

| greece12 a răspuns (pentru Purec):

Inca,e bine spus.
Si sunt sigura ca ai aprecia o fata care ti-ar spune in fata,aici si teoretic.Dar, in practica, in momentul in care s-ar intoarce la tine, nu cred c-ai mai putea nici s-o saruti.
Si sexul in sine nu inseamna neimplicare sufleteasca, sa stii.Chiar daca nu e vorba decat de o dorinta carnala,de o descarcare ticnita de moment,sentimentele cu care se va intoarce langa tine vor fi mult micsorate.
Nu stiu cum sa-ti explic,adepta swingu-lui nu sunt,nu cred insa nici in monogamie.
Cu alte cuvinte, sunt convinsa ca fiecare ceva o sa faca (chiar si numai in gand) in afara relatiei pe care o are, dar ferindu-se sa o afle celalalt, in asa fel incat echilibrele macar aparent sa fie pastrate!
Personal, nu insel.Din convingere si principiu.Si,probabil,mi-am gasit si partenerul ideal.
Dar stiu foarte bine ca o relatie obosita, de exemplu, isi poate reveni teribil daca trece printr-un adulter.Sau se poate distruge complet!
Cum au reusit sa o duca bine 8 ani de zile,pentru mine e un mister, desi pot accepta ca exista si asa ceva...dar, nu-i invidiez deloc!
Iti recomand sa vezi Bitter moon in regia lui Roman Polanski, film din '92, poate gasesti mai multe raspunsuri acolo.

| mona a răspuns:

Nu as accepta nici in ruptul capului asa ceva

| Doηηa a răspuns:

Mie mi se pare o mare prostie, sincer.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Eu am practicat astfel de relatii si o fost excelent.

| unknownn a răspuns:

Normal ca ar afecta. Tie ti-ar place ca nevastata sa fie luata la gang-bang de 10 necunoscuti, sa faca cate-un sex oral de caciulia si dupa aia sa vina la tine sa o saruti? straight face

| antoantonia a răspuns:

Asta nu ar mai fi o relatie serioasa. eu nu as accepta asta.

| Oana92 a răspuns:

Atunci cand iubesti cu adevarat nu simti nevoia sa faci sex si cu altcineva. Iar daca intr-o relatie nu exista iubire atunci ea e din start sortita esecului.
Eu una nu as accepta asa ceva, nu insel si nu accept sa fiu inselata, iar ce spui tu e o lipsa de respect fata de persoana iubita.

| Vix999 a răspuns:

Hmmm....destul de delicat pentru ca, ca orice subiect, are interpretari nelimitate.
Iti zic cum sunt eu : eu nu controlez, nu caut, nu citesc in telefoane ...nu ma intereseaza. Daca ma inseala, am doar pretentia sa fie suficient de destept incat sa nu ma prind eu si evident sa se protejeze. Sa nu ma expuna pe mine la boli doar pentru ca are el chef de sex cu alta.
Eu nu cred in fitelitatea absoluta, mai ales la barbati. Nici femeile nu sunt mai jos. Mie nu-mi sta in caracter sa insel, dar nici nu pot garanta cuiva ca nu il voi insela niciodata. Pentru ca pur si simplu nu stiu.
Pot sa spun in cel mai bun caz ca voi incerca sa nu o fac si ca nu cred ca o voi face. Dar atat.
Si ca sa ma pliez strict pe intrebare : as accepta doar daca sunt si eu de fata! laughing)
Hai ca iar or sa ma faca astia p'aici curva. laughing) Asta referitor la discutia noastra anterioara.

| unknownn a răspuns (pentru Vix999):

Marry me?batting eyelashes

| Vix999 a răspuns (pentru unknownn):

laughing) Of course. Now or later?

| Vix999 a răspuns (pentru unknownn):

Done! Can we get a priest in here please?

| dragodana a răspuns:

Salut! Hell no.Pai aia s-ar numi o relatie cu beneficii.In viziunea mea, o relatie bazata pe sex ar distruge relatia stabila.Nu mi-ar place sa fiu inselata si apoi sa port "coarnele".As simti ca m-a tradat si nu as mai avea incredere in el.Deci,nu as accepta asta.

| pisicutzamik a răspuns:

Buna.eu una nu as accepta, unde este respectul si dragostea fata de acea persoana cu care esti? exista si ce spui tu, dar astea sunt aventuri in care dragostea si iubirea nu are ce cauta!

| chazz a răspuns:

Perfect mane happy
E plin de cu**e si de cu****i si tu ne propui astalaughing.
Aceea nu se poate numii relatie happy.
Am sa-ti dau un exemplu foarte bun:
Mama face sex cu altul in afara de tatal tau iar tatal tau cu alta femeie, cum te-ai simti?
Mi se pare aceasta intrebare aiurea avand scopul de a ne face si mai desfranati.
Numai bine!

| MetalForever a răspuns:

Adica un fel de swinger, ha?thinking .Nu.Nu vreau sa ating cu p.a ce o atins altu cu p..a.Atata timp cat nu se stie, nu afecteaaz relatia.

| stef112 a răspuns:

Thoamne da unde esti? la bordel. normal ca nu. inseamna ca relatia voastra nu e bazata pe iubire ci pe sex...

| val18 a răspuns:

Frace ce mai este si astahee hee pai asta nu se mai numeste relatielaughing doar dorinta de a face sex si cu tine pe langa nu stiu cate fete laughing)) eu nu as fi de acord

| monycutzza a răspuns:

Teoretic nu este normal asa ceva, practic, depinde de cuplu. Fiecare face ce vrea in relatia lui.

| tinasong a răspuns:

Nu e ceva normal asa ceva, Cant esti intr-un cuplu iti asumi niste responsabilitati, num sa intreti relati sexuale cualte persoane cand ai deja un iubit/iubita.

| AlinaGhe18 a răspuns:

Eu cred ca as accepta asta, mai bine sa stiu ca iubitul meu este satisfacut si nu ma paraseste.Pana la urma daca iubesti o persoana vrei ca ea sa fie fericita, indiferent prin ce mijloace.

| StRuMP a răspuns:

Bai practic asta e o mare greseala.happy dc nu intretineti aman2? sau daca esti amator de senzatii... faceti in 4. dar sa fii cu eatongue

| Msadjsafsdgfdsfdss a răspuns:

Nu,nu as fi de acord cu asa ceva!

| Cocolinooo87 a răspuns:

Asta se numeste swing. Daca tu o iubeste pe ea, iar ea pe tine si aveti incredere si stiti foarte bine ca nu va veti scoate ochii, da puteti face asa ceva. In Bucuresti sunt multe cluburi in care s epractica swing-ul.am vazut la stiti ca si oamenii cu copii acasa fac asta.

| catelus_2850 a răspuns:

Nu! eu sunt mai "clasica" si nu as accepta asta. stii ca mai multe relatii sexuale cu o persoana pot duce la sentimente si decat sa fac asta mai bine ma despart de actualul si trec la urmatorul happy