| Alina28284 a întrebat:

Spermatozoizii pot trece printr-o pereche de blugi si chiloti?
Dezinfectantul omoara spermatozoizii?(nu ca metoda contraceptiva, normal, ci in situatia ipotetica in care i-as avea pe mana si m-as dezinfecta?)Va rog sa raspundeti mai ales la a doua intrebare, sunt foarte speriata

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca plasma seminala care reprezinta 95% din continutul total al spermei ejaculate, trece prin reteaua tesaturii materialului din care este confectionat chilotul si pantalonul, atunci in acea ''umezeala'' in mod cert si sigur exista un numar enorm/imens de spermatozoizi microscopici. Bineinteles ca in situatia in care spermatozizii intra in contact cu sapunul, sau cu dezinfectantii folositi, ei vor fi distrusi in mod cert, sigur. Sanatate!

Răspuns utilizator avertizat
| Alina28284 explică:

Tin sa mentionez ca dezinfectantul e pe baza de alcool, contine etanol despre care am citit ca functioneaza ca antiseptic si distruge membrana celulara.Insa credeti ca poate ucide spermatozoizii?(si ei prezinta, evident, membrana, dar mi e foarte frica ca dezinfectantul sa nu i poata omori)