| anonim_4396 a întrebat:

Stiti cumva daca ai vaginita acuta nu poti ramane insarcinata? sau ramai mai greu?

2 răspunsuri:
| RXN a răspuns:

Vaginita apare din cauza schimbarii florei vaginale, in special din cauza igienei precare sau exagerate.Prin urmare, o vaginita nu afecteaza capacitatea femeii de a ramane insarcinata.Totusi,ideal ar fi sa-ti tratezi afectiunea, caci va reprezenta un disconfort major in timpul actului sexual.

| Maria147258 a răspuns:

In primul rand diagnosticul de infertilitate este pus in cazul in care un cuplu nu reuseste sa obtina o sarcina in urma unei perioade de minim doi ani de incercari concretizate prin contacte heterosexuale normale, regulate, corect coordonate referitor la perioada de ovulatie (este perioada cea mai fertila, situata de obicei in mijlocul perioadei dintre doua menstre).

Odata stabilit acest diagnostic se trece la investigarea cauzei. in acest scop se efectueaza:

o examinare clinica completa si efectuarea unei anamneze complete care sa cuprinda istoricul dumneavoastra familial si al starii de sanatate; tot in cadrul acestui prim consult se vor putea efectua teste ca: examen citobacteriologic al secretiei vaginale, test Papanicolau, sumar de urina; o ecografie abdominala si genitala, care are rolul de a vizualiza organele interne si de a semnaliza orice anomalie structurala evidenta ecografic
histerosalpingografia, ofera imagini radiografice referitoare la cavitatea uterina si la gradul de permeabilitate a trompelor uterine, ocazie cu care se pot realiza dezobstruari minore sau partiale ale trompei
histeroscopie si laparoscopie, acestea din urma putand avea si rol interventional si nu numai diagnostic
analiza functionalitatii aparatului reproducator se va face in urma rezultatului unor teste ca: dozarea hormonilor gonadali (sexuali), teste inflamatorii in vederea identificarii unor germeni responsabili de afectiuni care au ca si manifestare asociata infertilitatea (chlamydia, ureaplasma, mycoplasma)
o spermograma: sotul dumneavoastra va trebui sa se prezinte si el la cabinet alaturi de dumneavoastra si in afara unor examene comune cum ar fi examinarea clinica, istoricul familial si al starii de sanatate, a examenului ecografic, el va trebui sa efectueze analiza spermei in vederea stabilirii fertilitatii acesteia.

Odata stabilita o cauza a infertilitatii cuplului se va putea lua o decizie in privinta conduitei terapeutice.