| paul_6930 a întrebat:

Sunt nou pe TPU si as avea si eu o intrebare.As vrea sa stiu daca chiar o iubesc pe prietena mea sau este doar o "obsesie" pentru mine sau poate e obisnuinta...de multe ori nu prea am chef sa ies in oras cu ea, nu am chef sa vorbim despre anumite lucruri cu toate ca locuim impreuna si ne intelegem foate bine ca prieteni. Oare cum mi-as putea da seama sau mai bine zis care sunt instinctele de care iti dai seama ca inca mai esti indragostit de persoana de langa tine?

Răspuns Câştigător
identitate
| identitate a răspuns:

Vrei cam multe si ai dat cam putine detalii.big grin Totusi...
Intai de toate, trebuie sa separi clar iubirea de dragoste, sunt "lucruri" diferite, cu toate ca apar, de obicei, impreuna si se confunda adesea.
"Obsesie" nu e sigur pentru ca nu te-ai comporta asa daca ar fi.Nu ti-ai pune intrebarile astea intai de toate, ai fi gelos, posesiv, nervos, etc. (sau esti si nu ai spus?!big grin)
Obisnuinta poate fi.In acelasi timp tocmai obisnuinta cred ca te face sa-ti pui intrebarile astea. Locuind impreuna, totul pare clar, de asta ai dubii, mai exact ti le creezi. E ca si in cazul celor pe care ii/le apuca "nabadaile" inainte de nunta, nu mai stiu nimic, nu mai sunt siguri de nimic.
Daca nu ai chef sa vorbesti despre anumite lucruri e tocmai din cauza dubiilor pe care le ai si/sau a faptului ca ai simtit ca, cu toate ca vorbiti, nu ai fost inteles.
Dragostea? Cand exista dubii si mai ales obisnuinta, cand faci greseala si intri in rutina..."dispare". Mai exact este inhibata, constient sau (mai degraba) inconstient.Desi f. multi nu se prind, mintea poate sa controleze f.bine emotiile si sentimentele.Si o fac foarte multi, poate doar inconstient si de asta nu realizeaza. Daca ar realiza ca pot, nu ar mai exista depresii.
Cum sa-ti dai seama ce simti? Exista mai multe variante.Ai putea sa incerci sa te gandesti la alta care, teoretic, iti place foarte mult. Daca nu prea reusesti sau iti zboara gandul la iubita ta de acum, lucrurile sunt clare.
O varianta extrema, dar in acelasi timp cea mai sigura, ar fi sa te intalnesti cu alta, sa ajungi chiar pana in pat cu ea (daca nu o sa renunti mai repede, cum cred ca ai face). Daca atunci cand o sa te vezi in fata faptului implinit, cand o sa fii atat de aproape de a fi cu alta, o sa-ti vina sa "fugi"... o sa "stii".
Problema cred ca e alta.Sunteti prea buni prieteni si asta poate dauna la un moment dat, daca nu prea mai sunteti si iubiti. Poate petreceti si prea mult timp impreuna, nu mai aveti preocupari diferite, lucruri pe care sa le faceti fiecare in parte fara sa participe si celalalt, exceptand munca, probabil. Daca mai si munciti impreuna, e un dezastru.big grin
In loc de alte teste, mai bine renuntati pentru un timp la prietenie si priviti-va din nou mai mult ca iubit si iubita.
Daca ati ajuns pana aici, v-ati mutat impreuna, nu ati ajuns degeaba.Ar fi pacat sa stricati totul pentru ca ati devenit (numai) prea buni prieteni...

5 răspunsuri:
| georgegs a răspuns:

Simti.asta.nu.ai.cum.sa.nu-ti.dai.seama...dar.totusi
sarut-o.sa.vezi.daca.simti.ceva.pentru.ea.daca.vrei.sa-ti
dai.seama.bafta

| paula90 a răspuns:

Chiar e complicat la tine... dar nu ne intreba pe noi ci puneti tu singur ideile in ordine si gandeste-te care sunt sentimentele tale pentru ea, poate nu ai chef pentru ca treci printr-o perioada in care plictiseala a pus stapinire pe tine.deci chiar nu stiu ce pot sati zic. daca tu nu-ti dai seama de unde sa nio dam, noi?

| atianin a răspuns:

Dupa un timp de cand sunteti impreuna e normal sa se instaleze monotonia in relatia voastra mai ales ca locuiti impreuna.
Incercatisa faceti ceva diferit de ce sunteti obisnuiti.Si cel mai important este sa existe comunicare intre voi despre orice nu trebuie sa ai ceva de spus merg si banalitatile.

| aura_1762 a răspuns:

Pai stii deja, vei simti daca esti sau nu

| Hanaemi a răspuns:

Pai.eu cred ca daca mai simti atractia aia care o aveai la inceput si daca atunci cand va sarutati mai simti ceva, da inca esti indragostit de ea.
Obsesia...este altceva. Nu cred ca esti obsedat din moment ce iti pui intrebarea asta...
Si daca inca o mai iubesti?
Cauta in suflet si ai sa vezi.big grin