| GhitzaCautMiorita a întrebat:

Trebuie sa recunosc ca abia recent am aflat ca ata/frenulumul nu trebuie sa se rupa in timpul actului sexual. Totusi, este posibil ca acesta sa se rupa? Si daca da, cat de grav este? Se poate continua si cu acesta rupt sau este considerat o urgenta medicala?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care tesutul dermatic din care este format frenul penian (""ata"") inca din nastere este putin mai scurt decat ar fi normal (situatia de ''frenulum breve''), daca este afecata de vreo boala a pielii sau este intins si lungit in mod brusc si violent in timpul decalotarii, FRENUL se poate rupe pur si simplu si in acelasi timp si vasul de sange care trece prin interiorul frenului. Se produce o sangerare mai mult sau mai putin abundenta, care in foarte rare cazuri necesita o interventie medicala. Prin ruperea accidentala sau chiar intentionata dar iresponsabila a "atei", respectivul baiat/barbat NU se dezvirgineaza ci devine posesorul unui penis INERT, lipsit de sensibilitate si o excitabilitate redusa. Este bine sa stii ca prin acea teaca de piele, care de fapt este o "teava/un tub" trece un vas de sange important care iriga suprafata fina si super sensibila a glandului (capul penisului). In cazul ruperii frenului se rupe automat vasul de sange care trece prin interiorul frenului, si drept urmare se intrerupe/dispare irigarea supafetei penisului cu sange. Din acest motiv piele fina care acopera glandul se zbarceste si isi pierde luciul, elasticitatea, excitabilitatea, dar mai ales dispare sensibilitatea fiindca ''mor'' si dispar senzorii placerii si ai excitatiei existenti in acea portiune de pielea fina a glandului. Producerea acestui lucru/fapt este cert si pe deplin dovedit, fiindca se produce in cazul barbatilor al caror penis este circumcis. Sanatate!

| GhitzaCautMiorita explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc. Si totusi, exista vreun tratament pentru,, ata"/frenul rupt. Banuiesc ca sunt destui barbati carora li s-a intamplat asta. Inseamna ca nu mai pot face sex/ simti placere niciodata?