| VerdelePrimeaza a întrebat:

Va salut pe toti! Am o intrebare si anume ce as putea face ca sa nu mai simt nici un fel de atractie fata de o fata/femei niciodata?
Am esuat de atatea ori si cu fiecare incercare si esec deveneam tot mai nesigur pe mine tot mai nefericit pana cand am ajuns in momentul acesta in care pur si simplu nu imi mai place deloc viata am ajuns sa nu imi mai doresc sa respir, practic am numai ganduri sinucigase..si asta numai din cauza femeilor.
Din fericire inca mai sunt capabil sa analizez la rece situatia si sa imi dau seama ca nu merita sa comit un asemenea gest pentru ca oricum ai doar o viata si buna sau rea trebuie sa o duci pana la capat.Din acest motiv am nevoie de ajutorul vostru daca aveti idei cum sa fac sa nu-mi mai doresc vreodata sa am o fata alaturi de mine, sa nu ma mai atraga nici macar una, practic ce sa fac ca sa dispara aceste dorinte o data si pentru totdeauna, sa pot sa imi regasesc pacea interioara si astfel sa imi vad incontinuare de viata asa cum este ea? Multumesc.

10 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Îți dai seama şi singur că nu e posibil ceea ce ceri tu. Fii ocupat, învață lucruri noi şi caută să devii specialist într-un anume domeniu. Îți va lua mii de ore, câțiva ani buni. Cu timpul stima ta va creste şi vei putea încerca iar. Viața nu e făcută să fie dreaptă, acest concept e inventat de noi, viața nu îl conține. Când vei înțelege că fiecare experiență care nu s-a terminat cum ai fi vrut tu a avut rolul ei Îți vei da seama că ai făcut paşi înainte. Renunți pentru că eşti mai aproape de reuşită? E absurd. Şi seducția e un domeniu şi e normal să nu îți iasă din prima. Fii perseverent asa cum ai fost cand erai copil dar nu ai renuntat sa inveți să mergi deşi ai căzut de zeci, sute de ori. Fii mai blând cu tine, dă-ți voie să greşești. Pentru că doar așa vei putea reuși. De obicei chestia cu femeile are legătură şi cu celelalte aspecte ale vieții tale așa că fii atent unde sunt sincope şi lucrează acolo. E frustrat da, cu toții trecem prin asta. Ai spus că poți gândi la rece. Atunci trage niște concluzii din experiențele avute, pune-le pe hârtie. Nu rămâne doar cu rănile, ia şi lecțiile. Vezi cum te-au dezamăgit femeile cu care ai fost şi hotărăște ce nu vei mai tolera de acum înainte. Dar fii şi sincer cu tine şi vezi ce nu le-ai putut oferi tu. Ce crezi că merită femeia ideală care te-ar iubi? Ești în măsură tu să îi acoperi toate nevoile emoționale, sexuale şi poți să o inspiri spre a-şi dori mai mult de la viață, să lupte pentru visele ei? Nu arunca mortul în ograda vecină, faptul că o relație nu merge e semnul unei incompatibilități, atâta tot. Nu confunda independența unei femei cu răceala doar pentru că nu tolerează lipsa de inițiativă şi lipsa de pasiune pentru viață.

| VerdelePrimeaza explică (pentru Bacemi):

Spui sa iau si lectiile si sa nu raman doar cu raniile.Eu te intreb ce lectii sa iau cand eu ofeream si eram dispus sa ma sacrific pentru a face fata sa fie fericita sa nu ii lipseasca nimic si drept rasplata...n-are rost, singura concluzie pe care o poti trage este ca ele sunt profitoare si se folosesc de tine pentru as atinge scopurile lor si o data atinse se descotorosesc de tine ca de o carpa murdara.Nu imi place sa o spun dar asa sunt fetele din ziua de azi, poate ca tu esti mai norocos si ai intalnit si fetele alea din basme care te apreciaza pentru ceea ce esti si ceea ce faci iar in cazul acesta ma bucur pentru tine.

| FemeiaPisică a răspuns:

E imposibil ceea ce îți impui ție ca și om dependent de iubire, doar de asta suferi. În primul rând trebuie să te iubești pe tine însuți, apoi persoana de lângă tine. Dacă ești fericit și împăcat cu tine, o să observi că și relațiile cu ceilalți sunt la fel. Nu permite unor eșecuri mici pe plan sentimental să îți ruineze toată viața.
Uite, ca să fii împăcat cu tine și să ai succes îți recomand să parcurgi aceste etape:
1. Fii recunoscător pentru ce ai, nu te uita în curtea vecinului. O să îți dai seama că sunt și vecini care își doresc să aibă ceea ce ai tu în propria curte, chiar și vecinul pe care îl invidiezi o să vrea o curte ca și a ta.
2. Evită sedentarismul, nu sta închis în casă.
3. Descoperă mereu lucruri noi și experimentează-le. Sunt multe lucruri de făcut chiar dacă ai locui și în deșert, stai calm.
4. Fă-ți planuri și ține evidența lor. Este important să ai o listă de dorințe.
5. Fii sociabil.

| VerdelePrimeaza explică (pentru FemeiaPisică):

In primul rand doresc sa iti multumesc tie precum si tuturor celor care mi-au dat reply la intrebarea mea.
In al doilea rand sa fii fericit si impacat nu poti daca stii ca undeva ai o buba care doare si nu iti da pace in niciun moment al zilei chiar daca sa zicem utopic ca pe toate celelalte planuri ai avea succes.Cazul meu demonstreaza mai mult decat suficient acest fapt.
In al treilea rand legat de etapele pe care mi le recomanzi sa le parcurg, faza cu fii recunoscator merge la inceput, dar apoi cand vezi ca ai aceleasi lucruri pe care le aveai si acum ceva timp in urma deja incepe sa nu mai functioneze(pentru ca iti doresti mai mult, pentru ca deja lucrurile care le ai nu te mai satisfac, nu te mai fac sa te simti implinit...blame natura umana); apoi sedentar eram dar din fericire mi-am dat seama ca este o problema atunci cand cantarul mi-a aratat ca am pus aproape 18 kg pe mine; legat de dorinte mi-am dat seama ca poate ele reprezinta ceea mai mare sursa de nefericire, pentru ca te fac sa investesti in ele iar in caz ca nu iti ies...dezastru; sociabil sunt, imi place sa fiu in preajma oamenilor cu toate ca prefer sa fiu in preajma barbatiilor cat mai mult posibil ca sa evit un potential scenariu in care sa ma atraga o fata care la randul ei sa nu aibe aceleasi intentii ci doar sa fie ca oricare alta pe care am intalnit-o pana acum, adica o profitoare.

| Mada1920 a răspuns (pentru VerdelePrimeaza):

Viata este imprevizibila, acum esti dezamagit, lipsit de incredere si speranta, te cred insa peste ceva timp o sa apara o fata care o sa iti vindece "ranile", sunt convinsa de asta. Intr-adevar sunt foarte multe fete profitoare dar sunt si fete cu suflet.

| RAY a răspuns:

Te castrezi si adio atractie fizica dar nevoie de a iubi tot nu dispare

| Mada1920 a răspuns:

Trebuie sa te gandesti ca in situatia in care esti tu acum,lipsit de pofta de viata,fara incredere,suferind si fara speranta intr-o fata adevarata asa sunt si fete, poate intr-o situatie mai critica, fiind abuzate, folosite, inselate etc. Singuratea este cumplita tot ce trebuie sa faci este sa ai grija la urmatoare fata care apare in viata ta.

| VerdelePrimeaza explică (pentru Mada1920):

Cand spui abuzate si folosite iti dau dreptate numai daca te referi la acele cazuri cand ele sunt rapite si duse sa se prostitueze cu forta, insa chiar si in aceste cazuri mai devreme sau mai tarziu cei care le-au rapit ajung fata in fata cu justitia si platesc pentru ceea ce au facut, iar ele sunt libere sa isi vada de viata lor. Da singuratatea este cumplita, dar poate fi oarecum alinata daca iti iei un animal de companie care se bucura neconditionat cand te vede, iar referitor la urmatoarea fata care apare in viata nu va mai fi pentru ca sunt satul de profitoare.

| Alexxxaa1010 a răspuns:

Consider ca ar trebui sa vizitezi un psiholog, poate fi de mare ajutor. Inca in Romania acest lucru se percepe gresit, sa mergi la psiholog nu inseamna ca esti nebun, inseamna ca ai o problema morala care are nevoie de ingrijire, de sfaturi.
Nu poti alege de cine sa fii atras si de cine nu, asta-i firea umana. Poate daca-ti faci o operatie de extragere a penisului, ceea ce nu-ti recomand si mi se pare exagerat din toate punctele de vedere.
Cu siguranta problema ta cu persoanele de sex opus a inceput de undeva si nu poti s-o reglementezi de unul singur. Discuta cu cineva, gandeste-te de cand si de ce ai aceasta problema. Cu siguranta vei trece peste, e, probabil, o perioada mai putin buna din viata ta.

| VerdelePrimeaza explică (pentru Alexxxaa1010):

1.Din nefericire ai dreptate atunci cand spui ca nu poti alege de cine sa iti placa, si de asemenea atractia nu poate fi controlata adica nu poti sa o faci sa dispara, te urmareste toata viata ta ceea ce este trist dar probabil ca avem un creator troll.Asta e.
2. Legat de psiholog, poate ar ajuta daca as merge in strainatate pentru ca la noi in tara numai cand dai ochii cu unul poti citii pe expresia fetei acestuia ca deja te-a etichetat ca fiind nebun, cu toata ca nu te cunoaste si te baga pe pastile, pastile care o data ce nu le mai iei, iti inrautatesc starea mentala in loc sa ti-o insanatoseasca.
3.Problemele mele cu sexul opus au aparut inca de cand am inceput sa cresc si astfel sa ma simt atras de fete.Am intalnit numai fete profitoare asa cum am mentionat si in reply-ul domnului Bacemi, mie imi pasa de ele lor nu, iar daca nu imi pasa iar nu era bine pentru ca era catalogat drept un insensibil, pe scurt orice faceam nu era bine... efectiv nu mai am nicio explicatie cu privire la unde gresesc, asta numai o fata imi poate spune insa voi nu spuneti, pentru ca in gandirea voastra noi ar trebui sa stim deja...