| Austina345 a întrebat:

Voi v-ati ierta iubita/iubitul daca v-ar minți? Spre exemplu legat de locul in care se afla. Iti spune ca e acasa, dar de fapt e in oras, dar ar face asta cică doar pentru a nu iti face tu griji.

13 răspunsuri:
| Emazio a răspuns:

Da, dar de ce m-ar minti, as ierta dar a doua oara s-ar schimba treaba.

Insa explica-i ca daca te minte o sa iti pierzi increderea in ea si o sa ajungi sa fi suspicios si gelos.
Adica daca vrea sa faca sex cu unul sa ma invite si pe mine.

| RAY a răspuns:

Daca incredere nu e nimic nu e, daca a mintit leben sie wohl meine lieben

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu l-as ierta, pentru ca mintitul devine un obicei, iar daca acum afrma ca-i din cauza sa nu-ti faci tu griji, curand isi va face o alta iubita si te va mintii ca sa nu aflii.

O relatie bazata pe mincuna este o relatie toxica si fara sentimente serioase. daca te-ar iubii, nu ar iesii singur afara si nici nu te-ar minti.

| corbulalbrosu a răspuns:

Depinde. thinking In primul rand de locul in care merge. De asemenea si cu cine se intalneste si mai ales... ce face?

| Andreeush a răspuns:

Depinde, dacă nu m-ar înșela l-aș ierta.

| Plato a răspuns:

E nasol cu mintitul, iar asta cu "pentru a nu iti face tu griji" e mai mult pentru barbati de 60+ cand tu ai 20.
Depinde de mai multi factori, depinde de circumstante si gravitate, dar in mare parte nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toți oamenii mint.Nu am pretenții de la el sa n-o facă.Dar depinde de gravitatea minciunii si de consecințele ei.
Pentru a nu-mi face eu griji? De ce mi-as face griji ca e in oras? Daca ma minte cu privire la asta înseamnă ca fie știe ca am atat de putina încredere in mine si sunt atat de exagerat de geloasa/posesivă încât as face o scena sa știu ca este undeva fără mine, fie are ceva de ascuns.Prefer omisiuni sau jumătăți de adevăr, decât minciuni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe mine nu prea m-ar interesa unde e, dacă se pune

| Paul754880338 a răspuns:

Dragostea inseamna iertare, nu? Gelozia este vecina cu ea. Dar suspiciunea? Dar minciuna? Cted ca nu iertarea este solutia, ci comunicarea.

| GirlOnline81 a răspuns:

" face asta (minte) doar pentru a nu iti face tu griji".

Sau pentru ca incepi sa te crizezi daca iti spune adevarul?

| vampyremisa a răspuns:

Niciodata. Ori imi spui adevarul ori zbori din viata mea. Nu am timp si nici chef sa imi pierd eu timpul si sanatatea facandu-mi griji si scenarii in minte.

| pinkyypromise a răspuns:

Eu i-as mai da o sansa. Iar daca aflu ca m-a mai mintit, e clar ca are ceva de ascuns. Bineinteles ca am purta o discutie, sa aflu de ce minte. In orice caz, daca te binte cu asa lucruri marunte, imagineaza-ti cum te-ar minti intr-un alt context..mai relevant. Oricum, tu trebuie sa ti minte ca o relatie sanatoasa si de viitor se bazeaza in primul rand pe sinceritate si respect.

| sunnyday6 a răspuns:

Daca zice asta, sa nu iti faci griji, inseamna ca stie de ce te minte. Daca ar fi curat in fata ta, nu ai avea de ce sa iti faci griji, dar cum NU e, prefera sa nu recunoasca unde merge. Cum adica sa-ti faci griji ca el iese in oras?! Chiar isi bate joc...Griji iti faci cand stii ca se intampla ceva ce in mod normal nu s-ar intampla. Nu ca iese iubitul tau in oras, sa cumpere niste merinde sa aveti de exemplu ce pune pe masa. E clar ca iti ascunde ceva si profita de faptul ca nu ai curajul sa-l confrunti. Eu zic sa lasi zona de confort si sa vorbiti serios.
Daca vrei sa ii arati si tu ce inseamna sa fie "ingrijorat", fa la fel si iesi in oras cu un baiat, dar fii sigura sa te vada prietenii lui. Asa o sa vada ca nu esti inca una din viata lui de care isi poate bate joc.
Succes!